Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Motor yağı ekleme  (Okunma sayısı 28784 defa)

Motor yağı ekleme
« : 15 Haziran 2009, 16:14:09 »
Selamlar aracımın yağı çok azaldı alt çizgiden çok aşağıda (yarım cm yüksekliğinde ) eklesem mi değiştirsem mi bilemedim. Benzin istasyonlarında pahalı sattıklarını duydum. Aracım dizel.  yaz mevsimine uygun yağ nedir onu merak ettim ayrıca ne kadar yağ eklemeliyim. Bilge abilerim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Çevrimdışı filizbilgisayar2006

• Mk1 e Selam Dolaşmaya Devam
Ynt: Motor yağı ekleme
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2009, 16:42:54 »
kardeşim yağ ekleme git adam akıllı değiştir  bende 1,6 gld var 82  model ben castrol magnetek 20/50 kullanıyorum

« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2009, 18:33:06 »
Haklısın değiştirmek daha mantıklı. Ne kadara malolur peki değiştirmesi, ayrıca yağ filtresini değiştirmeme gerek var mı?

Çevrimdışı filizbilgisayar2006

• Mk1 e Selam Dolaşmaya Devam
« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2009, 18:42:58 »
abi ben her yağ değişiminde mazot filitersi yag değiştiriyorum 2 yağ değişimde 1 kerede yağ filitresi
toplam
65 75 arası tutuyor

Çevrimdışı erdem2179

• Otomobil
    golf mk3 gti
  • erdem2179
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2009, 21:20:56 »
motor yağını değiştir ve ayrıca her yağ değişimindede yağ filtresinide değiştirin 10-15 lira falandır.eksik yağlada aracınıza fazla binmemenizi tavsiye ederim...
Mk3 gti

« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2009, 21:46:26 »
Değiştir ama bagajda da yağ taşı yani.Bizim dizeller hele turboysa yağ eksiltir.

« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2009, 22:09:51 »
ben dün bütün ağır bakımlarını yaptırdım aracımın 1.6 dizel motor yağı 22.5 lira castrol magnatech 20-50
filtre 8 lira. mazot filtresini geçen lerde değiştirdiğim için değiştirmedim.yağ ekletme değiştirt çünkü sürekli kullana kullana gres gibi oluo aynı yağ.

« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2009, 22:27:21 »
 20 - 50  ucuz  ama kalın. 10- 40 en güzeli ama pahalı .. En güzeli  15 - 40  orta yollu:)

« Yanıtla #8 : 16 Haziran 2009, 09:02:26 »
Verdiğiniz bilgiler için hepinize çok teşekkür ederim Golf'erlar :)

« Yanıtla #9 : 16 Haziran 2009, 22:06:20 »
20 50 yaz ayları ıcın ıdael bı yagdır sıcaklarda, kış aylarında 10 40 kulannmanı , ayrıca her yag degışımınde fılıtrenıde degişmenı tavsıye ederım

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #10 : 16 Haziran 2009, 22:28:46 »
Mühendislik harikası olan motorları kullanan araç sahibiyiz bunun eskisi yenisi olmaz.. Zaten olsa idi mk1 deki motor blok ve motor içi mekaniği hala günümüzdeki son model mkV ve mkVI larda kullanmazlardı...  Aracının motor yağı 20-50 dizeldir yaz kış farketmez, edemezde günümüzdeki kaliteli yağlar ile... Yağ yakıyorsa sebebi yağ değil motorunun bazı parçalarını aşınmasıdır bunu farklı yağlarla yada katkılarla biraz geciktirirsin okadar... 

Zamanı geldimi fırsatın varsa bakımını yaptır sistemin ama sakın olaki farklı bir yağ kullanma sorunları kısa veya uzun zamanlarda ortaya çıkacaktır...

Küçük bir örnek vermek istiyorum ve bu olayıda Balıkesir yetkili servisi yapıyor... araba 1,6 FSI MKV yazlık bakımlarda araça servis 20-50 koyuyor ve araç 2000km sonra yatak ve subap vurma derdi ile servise tekrar gidiyor motor yapılıyor ve tekrar sorunlar nüksediyor.. Araç sahibi özel bir servise gidiyor onlarda yataklarda sorun oluşmuş bunu tekrar yaptırmanız gerekiyor diyor... Sahibide geçen yaz bizim buraya geliyor... Yazlıkçı komşumuz durumu anlatıyor tabi benim mantığım ve tecrübem için fazla olan bi durum... Bandırmadan cevdet abimi arıyorum erdeğe geldiğinde bana bir uğra bi araç var sende bi göz at diye... Cevdet abimiz geliyor motoru 1 5dk çalıştırıyor ve araçtaki yağı soruyor ve 20-50 cevabını duyunca anahtarı araç sahibine veriyor at bu aracı artık bi halt olmaz bu motordan diyor...

Bu örenk benzinli araç için geçerli ve daimi yaz kış 10-40 kullanılması gereken bir araç...
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2009, 22:38:26 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2009, 00:07:04 »
yaaa  abiler benim babamda elf koymus yag nasıldır elfler 

« Yanıtla #12 : 17 Haziran 2009, 09:41:18 »
yağ markası vw onaylı olmalı haricinde kullanmayın

10-40 genelde tercih edilendir ama dediğim gibi onay önemli...ona dikkat edin

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #13 : 17 Haziran 2009, 14:36:24 »
yaaa  abiler benim babamda elf koymus yag nasıldır elfler 

ELF güçlü bir markadır ve çoğunlukta fransız araçlarının tercihidir...  VW grubu araçlarda CASTROL Magnetec ilk tercihtir..  Ama sıfır alınan aracın kullanım klavuzunda marka ve yağ yoğunluğuda mutlaka belirtilir...

10-40 Sentetik bizim ilk kasadan son kasaya kadar Benzinli motorlarımızın... 20-50 De dizel motrolarımızın fabrika değerleridir TR için.... Çok çok soğuk ülkeler için bu oranlar değişmektedir (Sibirya gibi)...
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"