Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: mk1 denge sorunu  (Okunma sayısı 10549 defa)

mk1 denge sorunu
« : 12 Ekim 2012, 02:35:20 »
Merhaba arkadaşlar
82 model aracım var. lastikler standard 175/70/13 jantlar çelik jant. şöyle bir sıkıntı var. özellikle 1 yada 2 ile giderken durmak gerektiğinde vitesi boşa alıp yavaştan frene basıldığında (frene basmadanda az hissediliyor) resmen araç ta bir lastik alttan balon yapmış ta oraya gelince atlıyor gibi. yüksek hızda bunu hissedemiyorum tabi. akslar ön arka bilyeleri kontrol ettim. rot balans yapıldı ama durum aynı . bu konuda fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Çevrimdışı Golf_ld

• Otomobil
    Golf mk2 1,3 C
  • only VW
Ynt: mk1 denge sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2012, 08:46:01 »
en büyük olasılık ön fren disklerin eğrileşmiş sıcakken su değdi ise disklere yapar bendeki golf 3 te oldu öyle kullandım  durmaya yakın atlama yapar gibi tepki verir araç

çözümüde  ön disklerinin et kalınlığı iyi ise tornada biraz aldırırsın düzelir ama etkalınlığı ince ise değişmen gerekli 

frene basmadan hissedilmesi ise şöyle disk 2 balata arasında gezerken yani dönerken salgı olan yerde balatalar ile temasta olur oda araçta atlatma hissi verir olay bu çözümde belli muhtemelen budurum uzun süre oldu ise balata da değişirsen senin için daha iyi çünkü balatalarda dengesizce aşınıyo  ver sürtünmeden kavrulup ısı bile yapar
geçmiş olsun   150 tl gibi bir masraf çıkartır sanırım
1984 1,6 şahin ,1979 1300 mirafiori,1968 w115 220 mercedes,1989 2,0 taunus gls,1990 mazda 323hb,1979 w123 mercedes,1986 kartal ,1997 daewoo tico, 1980 mk1 1,6 diesel golf, 1992 mk3 1,9td,1981mk1 1,6ld

« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2012, 11:43:46 »
Merhaba arkadaşlar
82 model aracım var. lastikler standard 175/70/13 jantlar çelik jant. şöyle bir sıkıntı var. özellikle 1 yada 2 ile giderken durmak gerektiğinde vitesi boşa alıp yavaştan frene basıldığında (frene basmadanda az hissediliyor) resmen araç ta bir lastik alttan balon yapmış ta oraya gelince atlıyor gibi. yüksek hızda bunu hissedemiyorum tabi. akslar ön arka bilyeleri kontrol ettim. rot balans yapıldı ama durum aynı . bu konuda fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

lastiklerin kaç senelk yada kaç km yaptın belki lastiklerin tellerinde problem vardır

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2012, 12:37:46 »
Rot balan yapılmış orda lastiklerinde balansı kontrol edilmiştir büyük ihtimal..  Serhan arkadaşın dediği gibi ön disklerde yada arka kapmanalarda sürtünme vardır bunları kontrol edin.. Aracın sekmeye başladığı nokta ön veya arka ise ona göre kontrol - Onarım yapılır.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2012, 18:19:28 »
Arkadaşlar
bütün cevaplar için teşekkür ederim . en kısa zamanda kontrol edip burada paylaşacağım. sanırım bir olayı paylaşmadım. ön sol da porye de köşeden çekiçle vurunca şişme olmuş, dolayısıyla disk poryeye tam düz oturmamış . çark ve eğe ile bir miktar aldırdım epey düzeldi ama hala var . bu da beni rahatsız ediyor

« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2012, 02:42:22 »
en büyük olasılık ön fren disklerin eğrileşmiş sıcakken su değdi ise disklere yapar bendeki golf 3 te oldu öyle kullandım  durmaya yakın atlama yapar gibi tepki verir araç

çözümüde  ön disklerinin et kalınlığı iyi ise tornada biraz aldırırsın düzelir ama etkalınlığı ince ise değişmen gerekli 

frene basmadan hissedilmesi ise şöyle disk 2 balata arasında gezerken yani dönerken salgı olan yerde balatalar ile temasta olur oda araçta atlatma hissi verir olay bu çözümde belli muhtemelen budurum uzun süre oldu ise balata da değişirsen senin için daha iyi çünkü balatalarda dengesizce aşınıyo  ver sürtünmeden kavrulup ısı bile yapar
geçmiş olsun   150 tl gibi bir masraf çıkartır sanırım

:tamamdir :tamamdir :tamamdir kesinlikle ve kesinlikle
Zeytin  ( 1982 Golf 1.6 GTI: )

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2012, 04:23:00 »
Aynı sorun bende de var, durmaya yakın araç sanki seke seke gidiyor, 120-130 KM hız ile frene bastığımda pedal titreme yapıyor, hatta olayı biraz daha abartırsam 140-150 ile frene bastığımda direksiyon bile titriyor  :(

« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2012, 13:13:56 »
Arkadaşlar sorun çözüldü. önceden poryenin yan tarafına çekiçle vurulduğu için yüzey şişme yapmış bu yüzey tamamen düzeltildi. ayrıca porye ve fren diski eski olduğundan küfler vardı birbirine değen yerlerde. Elektrikli tel fırça ile hem poryeyi hemde frendiskinin iç kısmını iyice temizledim. Önceden 100km de direksiyon titreme yapıyordu ve hızlanmayı da etkiliyordu. Şu an hepsi gitti. Pas ve eğrilik olayına dikkat. Hatta Bu olay yüzünden kaliper civatalarından birinin yatakları bozulmuştu. Şimdi herşey normal. :tamamdir
Herkese Teşekkürler...

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #8 : 17 Ekim 2012, 00:01:57 »
Arkadaşlar sorun çözüldü. önceden poryenin yan tarafına çekiçle vurulduğu için yüzey şişme yapmış bu yüzey tamamen düzeltildi. ayrıca porye ve fren diski eski olduğundan küfler vardı birbirine değen yerlerde. Elektrikli tel fırça ile hem poryeyi hemde frendiskinin iç kısmını iyice temizledim. Önceden 100km de direksiyon titreme yapıyordu ve hızlanmayı da etkiliyordu. Şu an hepsi gitti. Pas ve eğrilik olayına dikkat. Hatta Bu olay yüzünden kaliper civatalarından birinin yatakları bozulmuştu. Şimdi herşey normal. :tamamdir
Herkese Teşekkürler...

Usta işlemi frenciye mi yaptırdınız? Bende de aynı problem söz konusu. Ne gibi işlemler yaptırmalıyım araca?

« Yanıtla #9 : 17 Ekim 2012, 02:26:14 »
Merhaba west_55. ben bu işleri kendim yaptım. size tavsiyem eğer sökme takma işleri elinizden geliyorsa fren disklerini söküp tornacıda kontrol ettirin . eğiklik varsa , eğer diskler hava kanallı deilse yenilerini takın . sadece hava kanallı ise tornalatabilirsiniz . Şayet benim gibi poryede şişme yada eğiklik varsa , çok fazla deilse tornada düzelir. pas vs. varsa tel fırça ile iyie temizleyin. Eğer benim elimden sökme takma gelmez diyorsanız taşıyıcıları komple söktürüp doğru tornacıya . Tornacı , fren diski, porye, bilyelere bakar hepsini halleder.

« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2012, 02:29:16 »
Sizin sorun büyük olasılık fren diskleriyle çözülebilir Kolay gelsin

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2012, 22:50:40 »
Merhaba west_55. ben bu işleri kendim yaptım. size tavsiyem eğer sökme takma işleri elinizden geliyorsa fren disklerini söküp tornacıda kontrol ettirin . eğiklik varsa , eğer diskler hava kanallı deilse yenilerini takın . sadece hava kanallı ise tornalatabilirsiniz . Şayet benim gibi poryede şişme yada eğiklik varsa , çok fazla deilse tornada düzelir. pas vs. varsa tel fırça ile iyie temizleyin. Eğer benim elimden sökme takma gelmez diyorsanız taşıyıcıları komple söktürüp doğru tornacıya . Tornacı , fren diski, porye, bilyelere bakar hepsini halleder.

Bayram tatilinde frenciye giderim. Bugün frencinin verdiği fiyat çiftini 30 TL'ye taşlarız dedi. Diskler hava kanallı. Hatta olayı birebir görme imkanım oldu. Ticari taksininde pedalda titreme varmış o da taşlama yaptırıyordu. Hemde disk'i sökmeden, sadece lastiği söküp yapıyor adam.  ???
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2012, 22:53:34 Gönderen: west_55 »

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2012, 02:47:17 »
Bayram tatilinde frenciye giderim. Bugün frencinin verdiği fiyat çiftini 30 TL'ye taşlarız dedi. Diskler hava kanallı. Hatta olayı birebir görme imkanım oldu. Ticari taksininde pedalda titreme varmış o da taşlama yaptırıyordu. Hemde disk'i sökmeden, sadece lastiği söküp yapıyor adam.  ???

araç üzerinde...  :o

torna homojen bir düzeltme yapar. sökmeden taşlama yapıldığında durum daha da kötüye gidebilir.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2012, 16:07:07 »
araç üzerinde...  :o

torna homojen bir düzeltme yapar. sökmeden taşlama yapıldığında durum daha da kötüye gidebilir.

Usta şu aşağıda ki linke bir bakar mısın? Gittiğim frencide aynı bu şekilde taşlama yapıyordu  :-\

http://www.youtube.com/watch?v=vC0AJVnRakE