Gönderen Konu: jantlandık ama?  (Okunma sayısı 5708 defa)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
jantlandık ama?
« : 14 Mart 2012, 21:34:11 »
bi arkadaşım mk2 de orjinale geri döndü onun jantlarınada ben talip oldum. jantlar çok hoşuma gidiyor ama beni düşündüren şey 16 jant dizel mk1 i çok fazla yorarmı ?üzerinde 215 40 lastikler var arabama taktım önlerde herhangi bi sıkıntı yok ama arkada lastikler bi 4 5 milimetre helezonlara sürttü lastikçi arkadaşımla konuştum 195 45 yada 50 lastik takmaya karar verdik yada flanş kullanarak sürtmeyi kesebiliriz dedi ama flanş konusunda jant kampananın göbeğine oturmayıp sadece bijonlara bindiği için sıcak bakmadım sizce flanş işimi görürmü? akşam karanlığında fotolar çok net değil ama fikir verir sanırım..

arka lastik sürtünce tüm hevesim kaçtı  :(

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
Ynt: jantlandık ama?
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2012, 21:37:41 »
ofset ve et değerlerine bakmadım ama sanırım 8 ofset olması lazım yukardan bakınca jantlar çamurluklardan  1 cm kadar içeride kalıyor

Çevrimdışı cesa06tr

• golf mk1 gld 1.6 diesel
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2012, 22:08:06 »
şahsen ben takmazdım arkadasım flanşlar la işini çözsen bile içine sinmiyorsa bu şekilde olmaz diyorsan hiç uraşma 4 bijonun tuttugu teker ne kadar sağlık olur birde onu düşünmek lazım eskisi olsun sana bir şey olmasın arkadasım..

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2012, 22:10:51 »
Flanş dogru duzgun marka bişeyse sıkıntı olmaz sağda solda yaptıracaklarınıza dikkat edin.. Flanşla beraber lastikler dışarı çıkıcak bu sefer camurluklarla ilgili bi sıkınttı olmasın ?

ayrıca mk1 için 16 bence büyük jant. maks. 15 takılmalı gibi.
Yurtdışında yapılınca ŞAKŞAK ŞAK .........
Yurtiçinde Yapınca olmamış :)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2012, 22:17:54 »
hemen söktüm zaten lastikleri değiştirinceye kadar orjinal jantlarla devam edecem

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2012, 22:22:19 »
flanşlar sanırım tofaşlarda çıkan orjinal 1 cm kalınlığında düz çıkıntısı olmayan tip. 16 jant olması beni düşündüren en büyük etken çok ağır değiller birde 16 adanalı bbs takanları görüyorum ama fikirleri değerlendirip doğru olanı yapmam lazım jantları herhangi bi ticari kaygı olmadan aldım şu an için ortada maddi bi sıkıntı yok sadece arabamı yıkmasın yeterli

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2012, 23:35:59 »
14 15 den fazla yukarı çıkma dizelde hatta benzinlide de 15 maks bence ama 16da olabiliyor motoruna göre ama 15 görünüş açısından hemde konfor açıısından ideal bence 195 45 15 lastik ile 15" ideal olur :) konfora öncem veriyorsan 195 50 15 ;)
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı TanerErbay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2012, 23:42:45 »
flans eger düzgün biseyse takmada bir sakinca yok.

ama 16 jant aracini daha fazla yorucagi ve taban genisliginden dolayi aracin daha fazla yakicaktir. hantallikta cabasi

Çevrimdışı escocem

• Volkswagen Türkiye
  • street racer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Mart 2012, 01:05:34 »
flans düzgün olduktan sonra sıkıntın olmaz.aliminyum alaşımdan jantın göbeğine destek verebilecek şekilde yaptırabilirsin.benim botokslunun arkalarda da vardı flans ortalama 200 kg yükle 200 200 antalyadan geldim tek mola ile balans bile yapmadı.malzeme ve tornacı çok önemli.performans çok önemli değilse zevk alacağın görsellikte aracı yapmak uğruna 16 takabilirsin bence.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #9 : 15 Mart 2012, 04:15:23 »
flans düzgün olduktan sonra sıkıntın olmaz.aliminyum alaşımdan jantın göbeğine destek verebilecek şekilde yaptırabilirsin.benim botokslunun arkalarda da vardı flans ortalama 200 kg yükle 200 200 antalyadan geldim tek mola ile balans bile yapmadı.malzeme ve tornacı çok önemli.performans çok önemli değilse zevk alacağın görsellikte aracı yapmak uğruna 16 takabilirsin bence.

1. performans+ekonomi+güvenlik

2. karşısında görsellik...

zevkler ve renkler meselesi. ama benim açımdan 1 daha ağır basardı. 16 bence mk1 için büyük. oldschool göstersin varsın 13 olsun. 13" iile dahi çok güzel uygulamalar görüyorum zaman zaman.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Mart 2012, 19:12:20 »
bilgiler için teşekkürler

konfordan yana diyecek bişeyim yok çünkü orj jantlarla bile ankaranın ana yolları haricinde ( samsun istanbul konya ve otoban) sıfır konforla ilerliyoruz. 16 seçmemin bir nedenide araç dizel, şanzuman benzinli çok çabuk devirlenip vites istiyor normal bi arabanın 2. viteste gittiği yerde ben 4. viteste gidiyorum :) yuvarlanma çapını yükseltirsem belki vites aralıklarıda biraz uzayabilir.

birde 195 50 16 ile 195 50 15 arasında nasıl bi fark var? artık flanşlı değilde 195 ebatında lastiklerle takıp bi deneyecem aracımı çok yorarsa 13 15 aralığında başka jantlara yönelecem mecburen

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #11 : 15 Mart 2012, 21:39:21 »
Dizel ve benzinli şanzımanda performans normal durumuna gelicektir ama konfor çok düşeceği kesin.  195/50/16 lastik taktığındada aracın jeep gibi olacak.. Mk1 de 16" jantta doğru ebat 195/40/16 olmalı taban genişledikçe çapı kaşırmadan yanağı düşürmen gerek.. Bana sorarsan mk1 ve TR yolları için 50 yanağın altına düşme derim ve bunuda sorunsuz 15" te kullanabilirsin. En güzelide 14" mk1 e yakışan jant ve 195/55/14 lastik olacaktır..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2012, 22:17:30 »
erşan abi aslında lastikçimde 40 yanak uygun olur dedi ama arabayı tamamen jant üstünde yürütmek istemiyorum o yüzden 45 yada 50 takılacak. biraz yüksek olacak aslında ama ben daha önceden ankarada ayanlar amortisörde biraz düşürüp birazda sertleştirme yaptırmıştım araba chevy gibi yaylanıyordu yüksek olması aslında benim için avantaj genelde 3 4 kişiden aşağı binmiyoruz konforu ve yakıtıda pek gözüm görmüyor tek korkum arabamın kasasını dökmesin gerisi sorun değil bide vites aralığı kısalsın :)
 deneme yanılma yapacağım artık lastik bekliyorum geldiğinde takıp sonuçları paylaşırım. eğer verim alamazsam dediğiniz gibi 14 yada 15 jant seçimi yaparım

Çevrimdışı escocem

• Volkswagen Türkiye
  • street racer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2012, 23:20:41 »
50 yanakta sıkıntı yaşarsın