Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: ısıtma bujileri  (Okunma sayısı 3812 defa)

ısıtma bujileri
« : 22 Aralık 2012, 22:21:37 »
araba son bikaç gündür nazlı çalışıyordu uzun marşla alıyordu kızdırma rölesi orjinaldi biraz cızırtı yapıyordu orjianaliyle değiştirdim ısıtma bujilerini kontrol ettirdim iki tanesi patlamış üzerindekiler orjinal çıktı bosch markaydı aynısından taktık.

biraz önce elektrikçi bi arkadaşla konuştuk 4 ünü birden değiştirmek gerekir dedi yeniler eskilerden daha fazla akım çeker eskileri patlatır dedi. usta kontrolünü yaptıktan sonra ikisinin iyi durumda olduğunu değiştirmeye gerek olmadığını söylemişti

şimdi kafamda soru işareti oldu öbür ikisinide değiştirmelimiyim yoksa gerek olduğu zamanmı değiştirilsin?  kış aylarında kızdırma olmayınca dizel araba çekilmez oluyor

Ynt: ısıtma bujileri
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2012, 22:43:21 »
ılgınc bole bısı ılk defa duydum.. ıkısı ıyıse degıstırmeye gerek yoktur yanı.. vw bunu dusunmustur arac sahıbını bole bı basıt bısıden zarara sokmaz..

bıde kızdırmaları kac paraya aldın dostum... ? benımde bı tanesı calısmıyo bozuk sanırım...
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2012, 22:55:03 »
ustamda değişmesi gerekiyorsa  değiştirirdi iyidir çekirdekten vw ustası. zaten ben 4 tane alacaktım kendisi aldırmadı ama şimdi arada kaldım

bujileri orjinal parça satan bi yerden tanesini 15 liradan aldım hologramlı orjinal bosch ürünü. bazı yerlerde fiyat 18 20 lira.

« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2012, 22:56:55 »
alayım bende barı onuda degıstıreyım.. bıde sahtelerı varmıs ya konya işi diyolar onlara.. bu hologram olayı nedır nasıldır dıkkat edeyım alırken bende..

« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2012, 23:07:42 »
sahtelerini bilmiyorum. bunun kutusunun altında bosch hologramı var bandrol gibi bişey. üst kapağında ilk açma bandı var. yanında orjinal parça kodu yazıyor. zaten elinize alınca ben sahte değilim diye bağırıyor :)

vw audi dizellerde hep aynı model kullanılıyor heralde. düz dizel turbo dizel 1.6 1.9 farkediyormu bilmiyorum benim aracım 1.6 düz dizel daha verimli başka model falan varsa onu kullanmak isterim. şu an hava eksi 1 2 derece araba açıkta bekliiyor 2 3  kızdırma yapınca çalışıyor tek kızdırmada çalıştırabilme ihtimalimiz varmıdır

« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2012, 23:47:27 »
hmm anladım.. o harbıden orjın mıs :)

hepsının aynı dıye bılıyorum bende..

sımdı artık 4 tanesıde calısıyo kızdırmaların artık tek marsa calısma ıhtımalı cok cok yuksek hıc olmadı 2cı marsta calısır..

ben gecen kıs usaktaydım orda -21 dereceyı gordu hava ben tek marsa calıstırıdm hıcte zorlanmadan calısmıstı.. kızdırmalar saglam olduktan sonra calısmamazlık yapacagını sanmıyorum..

« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2012, 00:44:30 »
ustanın dediği doğrudur. kızdırma bujilerini değiştireceğin zaman komplesini değiştirmek daha sağlıklı oluyor. zamanında benim albeada başıma gelmişti. 2 tanesi bozulmuştu. usta git 4 tane al demişti. ben de gerek yok 2 sini değiştir demiştim. o da bana peki sen bilirsin haftaya görüşürüz o zaman demişti. aynen dediği gibi bir hafta sonra diğer 2 kızdırma bujisi de arızalanmıştı..

bana kalırsa kumar oynamaya değer.. yani bozuk olanları değiştirin eğer diğerleri de bozulursa zaten yolu biliyorsunuz :)
BeN GiDeRiM aDıM KaLıR DoSTLaR BeNi HaTıRLaSıN...
http://img2.imageshack.us/img2/4124/dsc028421custom2.jpg

« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2012, 00:55:58 »
ustanın dediği doğrudur. kızdırma bujilerini değiştireceğin zaman komplesini değiştirmek daha sağlıklı oluyor. zamanında benim albeada başıma gelmişti. 2 tanesi bozulmuştu. usta git 4 tane al demişti. ben de gerek yok 2 sini değiştir demiştim. o da bana peki sen bilirsin haftaya görüşürüz o zaman demişti. aynen dediği gibi bir hafta sonra diğer 2 kızdırma bujisi de arızalanmıştı..

bana kalırsa kumar oynamaya değer.. yani bozuk olanları değiştirin eğer diğerleri de bozulursa zaten yolu biliyorsunuz :)

yenı nesıl dızeller durum bıraz farklıymıs abi. onların kızdırmaları cok kısa oldugundan ve kızdırma sıstemındenmıs .. bızdede dızel clıo var bı ara bılgısayara baglattımdı kızdırmalar arızalı gozuktu dedım degıstırelım hangısıyse dedım hangısı yok bunlarda dedı takım olarak degısır dedı takım olarak degıstırmıstım artık..

« Yanıtla #8 : 23 Aralık 2012, 01:55:48 »
olabilir. zamanında 74 model 200 D vardı. onda da bozulduğunda tek değiştirmiştik devam etmiştik. ben zaten ona istinaden bozulanları değiştirtmiştim. eski nesil ısıtma ile yeni nesil ısıtma arasında dediğin gibi fark olabilir.

BeN GiDeRiM aDıM KaLıR DoSTLaR BeNi HaTıRLaSıN...
http://img2.imageshack.us/img2/4124/dsc028421custom2.jpg

« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2012, 23:13:21 »
biraz devam edelim bakalım kar falan iyice yağsın çalışmazsa mecbur diğer 2 de değişir.

tek marştan  kastım tek kızdırma yani kontağı iki üç kez açıp kapatmadan çalıştırabileceğim bi imkan sistem varsa daha iyi olur. sabah çalıştırdığım zaman ertesi güne kadar tek marş çalışıyor. ama iki üç gün geçince 3 4 kızdırma 2 marşta alıyor.