Gönderen Konu: GTI' nin subap ayarı ne olmalı  (Okunma sayısı 8676 defa)

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
GTI' nin subap ayarı ne olmalı
« : 15 Ocak 2012, 21:12:44 »
golf gtı min subap ayarını subapçı biraz açık bıraktım dedi daha sonra oturur dedi ama biraz ses yapıyo tam ayarı ne olmalı, Birde avans ayarı için motorcu avans derecesini 16 derece yaptı bir sıkıntım yok ama o ayarda kaç derece olmalı iyi akşamlar.

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Ynt: GTI' nin subap ayarı ne olmalı
« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2012, 21:28:11 »
Abi avansı bilmiyorum ama benimkisi sanırım otomatik subap ayarlı  :p
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2012, 21:37:10 »
benim gtı şimlii  kardeşin 1.8 otomatik. benimkinde para gibi şimle ayar yapılıyor 1.8 de fincanların içinde yağ basıncı ile otomatik ayar yapıyor. yarın öbür gün subap kapağını açıp üfleme plastiği yoktu onu aldım takıcam da açmışken ölçeyim diyorum subap aralıklarını.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2012, 21:43:35 Gönderen: eses GTI »

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2012, 21:38:06 »
benim gtı şimlii  kardeşin 1.8 otomatik. benimkinde para gibi şimle ayar yapılıyor 1.8 de fincanların içinde yağ basıncı ile otomatik ayar yapıyor.   
Bilecik'e geri döndüğümde yanınıza bi uğrıycam projeleri görmek için tabi müsait olursanız  :)
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2012, 22:30:08 »
Shim = Pull demek.. Fincan ile arasına yağ giriyor çok ince bir kanal vasıtası ile. Ama ayar yok diye bir kavram yok fincanı koymadan önce ayar yapılması gerek..  Motor 1.8 ama ney onu bilmiyorum o yüzden değer vermek yanlış olur..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2012, 09:04:27 »
Subap ayarı 1.6 Dizel için geçerlimi bazıları var diyor bazıları yok diyor. Benim ustam motor yaptırdığımızda fincan subap değil bunlar dedi subap ayarı olacak dedi. Ama motor yapıldıktan sonra 2 bin km yol yaptık. tekrar subap ayarına baktırmam gerekiyor diye düşündüm. Fazla yakıyor çünkü baya. Başka ustalara götürdüm subap ayarı bunlarda yok dedi. Karışık bi durum dayım :D

Çevrimdışı 3-rcn

• Mk1 Forever
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf Mk1
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2012, 09:21:54 »
Subap ayari vardir dizel ve benzinlide degisiktir belli bi calistiktan sonra ust kapak tekrar torklanir ve subap ayari yapilmasi gerelidir diye dusunuyorum biz buyuk makinalarda oyle yapiyoruz
Fuck You New Model Cars I'm riding Mk1

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2012, 22:30:13 »
Elbetteki var.. Fincan dediğimiz subab başına takılan bir ara parça. Fincan zamanla içten aşınır. Fincanın üzerinde shim vardır buda zamanla aşınır ve hafif aşınmaları bu parçaları değiştirmeden subab ayarı yaparak kullanabiliriz taki artık belirli bir deformasyona uğrayana kadar..  Mantık çok güzeldir aslında ve buda bu motorların uzun ömürlü olmasının bir göstergesidir.  normal motorlarda subab başına subab iticileri ve bu iticilere kam mili değer ve aşınma birçok noktadan ve daha çabuk oluşur.. VW motorlarındaki sistem direk kam milini subaplara temes ettirir arada fincan ve pul ile ve bu fincan ile pul arasına yağ girerek bu ezici basınca yumuşak bir yastık vazifesi verdirilir bu sayede yüksek performans ve uzun ömür ortaya çıkar... 

Dizel motor dada aynı sistem vardır ve olmassa zaten subab ayarı yaptırmaktan bu motor lar hiç tutulmazdı..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2012, 00:52:42 »
erşan hocam otomatik sibop dediğimizde fincan ile eksantrik kamı arasında şim yok bunun yerine fincanın içinde tam ortasında yağ basınçlı bir otomatik bir ayar sistemi var. yani iki çeşit fincan var. bu arada  subap aralık değeri 0.20   0.25 diyorlar buradaki vw cilere sordum bakalım eskilere dediler.

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ocak 2012, 23:01:46 »
avans derecesini buldum 800 900 rpm de 6 derece olmalı dediler. 3-cnr arkadaşım üst kapağın tekrar torklanmasının subap ayarına bir etkisi olamaz.

Çevrimdışı SNCKTR

• Nekmiye Babo Jiv...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2012, 04:15:24 »
oktay abıcım golfunun fotolarını ne zaman gorecez  :)
http://i44.tinypic.com/akescz.gif
       http://golfmk1ciyiz.biz/Smileys/default/tapinin.gif  
http://50.tinypic.com/15f33o.gif

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2012, 01:06:04 »
havalar biraz ısınnsın da içini daha toplamadım

Çevrimdışı eses GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Ocak 2012, 00:42:28 »
gtı nin ayrı sıcakken alınan değere göre yapılıyormuş diğer üst kapaklar gibi değil miş. aralık ölçüleri bana kaldı artık.( çünkü kimse ya hiç bişey bilmiyo yada erşan abinin dediği gibi paylaşmayı sevmiyo)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Ocak 2012, 09:41:20 »
Bu motor sıcaklığı ve devir aralığını başka konuda yazmıştım. Ama subap ayarını motoru bilmediğim için yazmadım.. 1.8 ama ney.