Gönderen Konu: Golf MK1 yakıt tüketimi [benzinli vs. diesel]  (Okunma sayısı 25898 defa)

Çevrimdışı dardanos

• Profili Görüntüle
Golf MK1 yakıt tüketimi [benzinli vs. diesel]
« : 25 Ekim 2012, 20:02:49 »
Arkadaşlar asker dönşü nasipse 2003 yılından beri tutkum olan bir Golf mk 1 almak istiyorum. Şimdi bir iki sorum var.

1) Golf MK1 1.1 , 1.3 , 1.6 benzinlilerin yakıt tüketimi nedir, kilometrede kaç kuruş yakar? Kesinlikle lpgsiz veriye ihtiyacım var çünkü tüplü golf bıyıklı kadın gibidir.

2) Golf MK1 dizel sabahları zor çalışır mı, motor hacimleri nelerdir? Yakıt tüketimleri nasıldır?

3)Hangisi daha sorunsuz çalışır ve yedek parçası daha rahat bulunur?

4)Benzinli motorlar güç ve tüketim olarak MK2'den farklı mıdır? Arkadaşımın MK2'si (1.3) iddiasına göre kilometrede 30 kuruş yakıyor.(lpgsiz kesinlikle)

Yardımcı olacak arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler. İyi bayramlar.

Yıllara meydan okuyan bir tutkudur Golf MK1. .

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
Ynt: Golf MK1 yakıt tüketimi [benzinli vs. diesel]
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2012, 21:05:22 »
mk2 1.3 aracim 100km de 7.4L yakiyor 4 vitesli 20 yasindaki bu arabanin fabrikanin verdigi yakit tüketimi verisi 7.4L :D hic yaslanmamis gibi
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı dardanos

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2012, 10:58:57 »
Koca vwtrde sadece 1 golf sevdalısı mı var merak ettim :/ Demek ki Golf 1'in kendisi gibi sevenleri de hızla azalıyor ama unutmamak lazım....Bu sevda yıllara meydan okur ve pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

MK2ler'in yakıt tüketimi 1.3 için onaylanmış gibi görünüyor. Kilometrede 34 kuruşa denk geliyor sizin hesap. Ki muhteşem ışıkta dipgaz yaptığınız anda 1.6 litre motora sahip hiçkimsenin geçemediği bir araca sahipsiniz sonuçta..

Çevrimdışı ak8624

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2012, 11:08:52 »
Selamlar herkes bayram telesında su an kimse cevap veremez. Forumda bir cok arkadasta mk1 var
Fı"1
Aracımı 1982 jetta Mk1 Duz Dizel
100km sehir ici ortalama 6 litre sehir Disi 4.5 litreye kadar dusuyor.

1.Arac VW 1302S           1972-----3.Arac VW Golf Cl  Mk2  1984
2.Arac VW Golf Gti Mk1  1981-----4.Arac VW Jetta C Mk1  1982

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2012, 14:09:25 »
Koca vwtrde sadece 1 golf sevdalısı mı var merak ettim :/ Demek ki Golf 1'in kendisi gibi sevenleri de hızla azalıyor ama unutmamak lazım....Bu sevda yıllara meydan okur ve pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

MK2ler'in yakıt tüketimi 1.3 için onaylanmış gibi görünüyor. Kilometrede 34 kuruşa denk geliyor sizin hesap. Ki muhteşem ışıkta dipgaz yaptığınız anda 1.6 litre motora sahip hiçkimsenin geçemediği bir araca sahipsiniz sonuçta..

bu ölcümü kendim yaptim sürüs tarzim hem sakin hemde devirli sürdügüm zamanlarda oldu acikcasi ölcüm yapacam diye hep sakin gaza korka korka basma durumum olmadi suanda spor filtre taktim + energy pipe var filtre panjurun dibinde borulara gelecek isi yalitimi da yapildi muhtemelen iyi hava aldigi icin ve herdaim soguk hava aldigi icin yakitta ufakta olsa bir azalma saglamisimdir  
sehirler arasi 150km de 8.8 litre yakti kullandigim devir araliklari genelde 2500-3000 buna bagli sürat 80-90 ve 3500-4000 devirlere de ciktigim oldu

uygulama konusu bu linktedir dileyen faydalanabilir
http://www.vwtr.net/forum/golf-ii/cold-air-intake-kn-t32645.28.html
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2012, 14:13:18 Gönderen: deepdrastic »
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2012, 01:27:55 »
Bende sıcağı sıcağına bir tüketim paylaşayım :(  Araç mk2 td.Depoyu doldurdum ve tam 107 km sonra tekrar benzinciye yanaştım.Maalesef tam 9,5 litre mazot aldı.387 kuruşa tekabul ediyor.her zaman ki tarzda kullandım.yeri geldi gazladım yeri geldi sakin kullandım.Galiba pompa ve turboyu bir elden geçirmem lazım..Siz ne dersiniz?

« Son Düzenleme: 27 Ekim 2012, 01:29:17 Gönderen: gipsykings »

Çevrimdışı deepdrastic

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2012, 03:07:29 »
Bende sıcağı sıcağına bir tüketim paylaşayım :(  Araç mk2 td.Depoyu doldurdum ve tam 107 km sonra tekrar benzinciye yanaştım.Maalesef tam 9,5 litre mazot aldı.387 kuruşa tekabul ediyor.her zaman ki tarzda kullandım.yeri geldi gazladım yeri geldi sakin kullandım.Galiba pompa ve turboyu bir elden geçirmem lazım..Siz ne dersiniz?

normalde ne yakmasi gerekiyor birde depoyu nasil doldurdun buda önemli bende ayni sekilde ölcüm yaptim fakat depoyu agzinakadar doldurdum genlesme payi dahi birakmadim tam dolu oldugundan emin olmak icin arabayi dahi salladim depo kapaginin orayakadar yakit ile dolu sekilde yaptim
MKII  1.3 CL

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2012, 03:51:39 »
Normalde ne yakması gerektiğini bilmiyorum açıkcası.Ama forumda ki arkadaşlar 200 kuruşlardan bahsediyor.Depoyu bende aynı şekilde doldurdum.Sallaya sallaya ağzına kadar.Deponun ağzından mazot göründü anlayacağın :)

Çevrimdışı dardanos

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2012, 11:35:53 »
Özellikle çevremde yedek parça sorunu yaşayacağım konusunda şiddetli uyarılar var MK1 için, yakıt tüketimi ile başa çıkamazsın vs. can sıkıcı dozaja geliyor bu uyarılar...

MK1 ile motorları aynı mı MK2 dizellerin?

Bir başka başlıkta okudum kırsal motorin kullanın çok kilometre yapıyorsanız diye. Ama tabi enjektörleri haşemat ediyormuş o da ayrı bir sorun.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #9 : 27 Ekim 2012, 16:23:46 »
Özellikle çevremde yedek parça sorunu yaşayacağım konusunda şiddetli uyarılar var MK1 için, yakıt tüketimi ile başa çıkamazsın vs. can sıkıcı dozaja geliyor bu uyarılar...

MK1 ile motorları aynı mı MK2 dizellerin?

Bir başka başlıkta okudum kırsal motorin kullanın çok kilometre yapıyorsanız diye. Ama tabi enjektörleri haşemat ediyormuş o da ayrı bir sorun.

aksine. eski nesil dizellerin yakıtı kırsal motorindir. o yıllarda euro normu ve yakıtı yoktu ki.

öte yandan bahsi geçen başlık yeni nesil dizeller ile ilgili bir başlıktır. yeni nesillerde enjektörlere olumsuz etkisi vardır. euro dizel daha ince olduğundan eski nesillerde fazla yakar.

bir diğer husus ise (ki zaten işin nokta kısmı) 3 yıl önce kırsal motorin üretimi kalktı. 1- 1.5 yıl daha stoklardaki kırsal motorinler satıldı. şu an kırsal motorin satışı yapmaya devam eden yer olduğunu sanmıyorum artık)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2012, 17:42:13 »
Mk1 ile mk2 yakıt değerleri birbirini tutmaz hata yapıyorsunuz.  Mk1 de 1,5cc benzinli motor 100km de 5- 5,5 Litre tüketirken Mk2 de 7 litre götürür..  Tabi kullanım çok farkeder bunu 100km mesafe sabit devir aralığı ile motoru kullanmak ile tam ölçüm yaparsınız.. Motor ve şanzıman farkı bide yol durumu buna istinaden lastik ve aracın yük durumu, Hava şartları gibi unsurlar işleri değiştirir.. Özellikle şu günlerde hava rüzgarlı ve yağışlı birde derece düşüşü var yakıt mutlaka artıyor. Ben 3 yıldır BENZİN li araç kullanmıyorum.. Dizelde 100km de 5,5 litre ortalama yakıyordum, Şuanki aracımda LPG li 100km de 7 litre Gaz yakıyorum.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı dardanos

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2012, 12:59:30 »
Mk1 ile mk2 yakıt değerleri birbirini tutmaz hata yapıyorsunuz.  Mk1 de 1,5cc benzinli motor 100km de 5- 5,5 Litre tüketirken Mk2 de 7 litre götürür..  Tabi kullanım çok farkeder bunu 100km mesafe sabit devir aralığı ile motoru kullanmak ile tam ölçüm yaparsınız.. Motor ve şanzıman farkı bide yol durumu buna istinaden lastik ve aracın yük durumu, Hava şartları gibi unsurlar işleri değiştirir.. Özellikle şu günlerde hava rüzgarlı ve yağışlı birde derece düşüşü var yakıt mutlaka artıyor. Ben 3 yıldır BENZİN li araç kullanmıyorum.. Dizelde 100km de 5,5 litre ortalama yakıyordum, Şuanki aracımda LPG li 100km de 7 litre Gaz yakıyorum.

Kullandığınız MK1 sanırım 1.6 benzinli. Ve eğer Çnakkale'de yaşıyorsanız (ki ikinci memleketimdir) dur kalkı hala az olan bir şehrimiz.

Benzinde ne kadar yakıyor hiç denediniz mi? Sizin vereceğiniz veri önemli çünkü muhtemelen trafik yoğunluğu olmayan engebesi az bir şehre atanacağım kpss ile. 

Bir de yedek parça sorununu nasıl hallediyorsunuz? İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerimizde parçaları bulunuyor mu MK1'in?

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2012, 13:36:54 »
LPG ile kullanıyorum Benzin hiç atmadım karb araç diye. Uzun yolda 7 litre LPG Tüketimi olan araç benzindede ortlama 5-5,5 litre benzin yakıyor bu daha önceki tecrübelerle sabittir..  Ben biga dan çanakkaleye ayda 1-2 kere gidiyorum bu araçla malum yol devamlı inişli çıkışlı ama  yorucu bir yol değil.. 35-40TL lik gaz yakıyorum benzinde olsa 70Tl lik yakacaktır buda litre fiyatından kaynaklı..

Şehir içi kullanımda az yaksın dersen kısa aralıklı şanzımana sahip küçük hacimli bir mk1 olabilir ama 1300cc ile 1500cc arasında yarım litreyi geçmeyecektir bu fark gene..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ekim 2012, 23:47:44 »
aracım 1.6 dizel mk1 5 ileri benzinli şanzuman var arife günü aracımda 1 litre mazot vardı  200 tl lik mazot aldım ibre full e yaklaştı 385 km yol yapmışım bunun 100 120 si şehir içi yoğun trafik kalanı şehir dışı araçta hep 5 kişi vardı ve bagaj doluydu. hız olarak 120 140 km aralığında gittim rampalarda 80 90 nın altına düşmedi şu an yakıt ibresi çeyrek depo gösteriyor ne kadar yol yaptığını yazarım.

fakat beklediğimden fazla yaktı şehir içinde 20 tl mazotla en az 80 km gidiyor uzun yolda sanırım hep yüksek devirde gitmekten dolayı mazotu fazla yaktı hız olarak 90 km yi geçmeden gitseydim en az 100 km daha tasarruf sağlayabilecegimi düşünüyorum
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2012, 23:49:57 Gönderen: fatih_06 »