Gönderen Konu: dizel şanzuman 4'mü 5'mi?  (Okunma sayısı 8145 defa)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
dizel şanzuman 4'mü 5'mi?
« : 12 Ocak 2012, 00:34:04 »
aracım zamanında gtı dan dizele çevrilmiş fakat şanzuman değişmemiş FM kodlu 5 ileri gtı şanzuman şu an araç kullanışlı ve seri fakat kendimi kamyon şöförü gibi hissediyorum sürekli vites değiştirmek bazı durumlarda iyi olmuyor birde motor devri bitiyor son hız yükselmiyor yakıt tüketimide 70 80 km ve 100 110 km arasında neredeyse 2 katı.

benzinli 4 ileri şanzuman işimi görürmü dizel 4 ileri ile benzinli arasında fark varmıdır  yada aracımdaki şanzumanla 5 ileri dizel şanzumanı takas yapabileceğim birileri varmıdır?

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
Ynt: dizel şanzuman 4'mü 5'mi?
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2012, 00:37:58 »
dizelde 4 ileri daha iyi olur özellikle şehir içi kullanımda. bir kaç güne elime gelecek :D istersen benm kullandığım 4 ileri benzinli için 1.5 ten yukarı motorlar için uygun olan bir şanzuman tekrardan elime düşecek arzularsan yardımcı olurum.
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2012, 00:41:13 »
GTI şanzımanı çok seri dizel motora. FM 3500rpm de 100 km hız yaptırır.. FF desen 2900rpm de 100km falan ama bunlar dizele çok yakıt tükettiriyor. Bulursan dizel için olan 4 yada 5 ileri şanzıman tak..

Benim araçtaki tam dizellik 120 giderken 2500rpm :D :D
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 00:42:33 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı Han

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2012, 00:44:05 »
ohh mis erşan abi benim aracın eski şanzumanı 4 ileri olan geri gelecek bana ihtiyacı olana ya satılık yada takaslık işini görmesi amacıyla veririm sıkıntı değil :) ama işi görülmeyecekse hiç bulaşmam :D bu işe :)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2012, 01:03:27 »
eğer 4 ilerilerde benzinli dizel ayrımı yoksa kullanabileceğim bi şanzuman var.

erci seninle arabamın genel işleri bittikten sonra yaza doğru çok irtibatımız olur malum aksesuar yedek parça işinde uzman oldun :D

Çevrimdışı Han

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2012, 01:06:43 »
hehehe zaten aksesuar ve yedek parçada TR de bulamadığın her şeyi getirebilirim ki bunu en uyguna mal etmek için bir sürü çaba sarfediyorum :D bu olaylarda tek karım seninde benimde aynı karım olan kargomuzun düşük gelmesi oluyor :)
benzinli dizel fark etmiyor sanırım :D

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2012, 01:11:35 »
eğer işler umduğum gibi ilerlerse takım olarak far panjur kaş lip takım set olarak düşünüyorum olmazsada parça parça çözeriz ama öncelikle yürüyen motor ve yakıtı düşürmem lazım 250 lira yakan dizelmi olurmuş ayıptır yaa :)

motor kodu CS ile başlıyor 79 model 1.6 4 ileri şanzuman işlemsiz uyarsa değiştirmek istiyorum deneme yanılma sök tak uğraşmak için yeterli zamanım olmuyor :(
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 01:14:02 Gönderen: fatih_06 »

Çevrimdışı erten852

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2012, 01:44:56 »
Şanzıman kodu 4T veya 4S olanı daha uygun galiba.
MK2 TD Power

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2012, 09:18:39 »
Benzinli motorların dizele göre daha fazla devir çevirme gücü olduğundan sendeki şanzıman son viteste dizele çok devirli gelir bence.şehir içi ne olur bilemiyorum ama son viteste arabayı bağartmadan 90-100km gidebilecek bir şanzıman olması gerekli.yoksa uzun yoldada ekonomi yapman zor

Çevrimdışı alcey5

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2012, 09:26:19 »
bence de 5 ileri daha iyi çünkü uzun yola çıkabilirsin.Ben çıkmam gerek yok deme kapının önünde her yere gidebilecek bir aracının olmasını bilmek iyidir.Daha az gürültü ve yakıt tasarrufu için önemli.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Ocak 2012, 18:31:25 »
Eve gidince dizele uygun şanzıman koodlarını yazarım ama burasıda türkiye dişli gurupları zamanla değişmiş olabilir 2. el şanzımanlarda bunuda hesaba kat derim...
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2012, 00:36:19 »
Benzinli motorların dizele göre daha fazla devir çevirme gücü olduğundan sendeki şanzıman son viteste dizele çok devirli gelir bence.şehir içi ne olur bilemiyorum ama son viteste arabayı bağartmadan 90-100km gidebilecek bir şanzıman olması gerekli.yoksa uzun yoldada ekonomi yapman zor
90 100 de motor orta halli ses çıkarıyor ama 110 120 de gürültü çok fazla oluyor.

bence de 5 ileri daha iyi çünkü uzun yola çıkabilirsin.Ben çıkmam gerek yok deme kapının önünde her yere gidebilecek bir aracının olmasını bilmek iyidir.Daha az gürültü ve yakıt tasarrufu için önemli.
5 ileri benimde tercihim tabiki ama 5 ileri dizel ve benzinli arasında çok fark var aracın hızlanması çok iyi 4. vites 60 km ile giderken sadece gaza dokunma ile 100 e tırmanıyor ardından 5e attığımda 120 civarına geliyor fakat artık motor son haddine yaklaşıyor 6. vites olsa yok demez :)

Eve gidince dizele uygun şanzıman koodlarını yazarım ama burasıda türkiye dişli gurupları zamanla değişmiş olabilir 2. el şanzımanlarda bunuda hesaba kat derim...
sağolasın abi bekliyorum. güvenilir biri yada bi esnafla bi şekilde şanzumanımı takas etmeye çalışacağım olmasada benim için çok büyük bir kayıp olmaz seri fakat son hızı düşük bi araçta işimi görür .hem zaten 120 km den fazlası bence bizim araçlar için çok iyi değil

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2012, 22:17:08 »
Arkadaşlar bendede aynı sorun var şanzuman değiştirecem inşaallah. 95 Audi 80 1.9 dizel şanzumanı passat 32b 1.6 dizele uyarmı acaba.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2012, 23:01:04 »
Arkadaşlar bendede aynı sorun var şanzuman değiştirecem inşaallah. 95 Audi 80 1.9 dizel şanzumanı passat 32b 1.6 dizele uyarmı acaba.

Bu araçların motoru uzunlamasına yerleşiktir bu yüzden şanzımanda uzunlamasına konumlandırılmıştır o yüzden uyum sağlamaz..