Gönderen Konu: Dizel Mk1 Yakit Tuketimi  (Okunma sayısı 12470 defa)

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
Dizel Mk1 Yakit Tuketimi
« : 06 Ocak 2012, 22:56:08 »
Arkadaslar foruma yeni kayit oldum bazilarimizla tanismista olduk.bir sorunum vardi cozuldu lakin merak ettiklerim bitmemekte.aracim 1.6 duz dizel mk1.almadan once yakit konusunda arastirma yapmistim baya fakat cikan sonuc sanki biraz bekledigimin uzerinde.ben km'de 20 kurusa raziydim sehir icinde satan arkadas bana 18krs dedi ama o biraz abarti geldi bana.fakat arabayi aldim 200km yaptim yaklasik ve 50tl kadar yakti.aldigimda 100tl koymustum hemen sanki suan onun yarisi gitmis gibi gostergede.hesaplarsak 25kurus ediyor.arabayi yormadan bagartmadan kullanirim.60km'de 4.vitese atarim yani.ama bogmamda gerektigi yerde vitesi kuculturum.72 model vosvosumuzla 40krs yakiyorum mesela sehir icinde ki bu bence iyi bir rakam vos icin.daha once baska bir ilan icin gorustugum bir mk1 sahibi arabadan pek anlamasada mazot ayari yaptigini oda 180-160krs yaktigini soylemisti.acaba ayarla ilgilimi bir sorun var diye dusundum.birde bu ayari kendim yapabilirmiyim acaba?gorustugum kisi motor konusunda baya bilgisizdi cunku.ay sonuna dogru antalyaya gitmeyi dusunuyorum.5. vites 80-90km gidecegim yokuslar disinda en ekonomik hizlarda yani.yola cikmadan bir ayarina baksam diye dusunuyorum.yol 730km kadar ben 120tl falan yakarim diye dusunuyordum fakat suan emin degilim o kadar az yakacagindan.herkese simdiden tesekkurler.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 22:59:06 Gönderen: fatih1708 »

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
Ynt: Dizel Mk1 Yakit Tuketimi
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2012, 23:14:03 »
 16-18krş olayını yakalaman için kullandığın mazot önemli.. Şuan bütün istasyonlarda EURO mazot var bununla ekonomi yapman zor..  Ben en son ölçümlerimde opetten full depo ile 850km yol gidebilmiştim.  Kırsal mazot olsa 1000km yi çok rahat deviriyordu bendeki araç 1 depo ile..  Yakıtını petrol ofisinden kırsal olarak alıp denemeni tavsiye ederim.. PO daki Katkısız EURO (Kırsal) mazot ile denemeye bak aracını.. Diğer mazot markalarındada yağ kullanma şansın varsa kullan derim..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı mk1afu56

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2012, 09:16:51 »
16-18krş olayını yakalaman için kullandığın mazot önemli.. Şuan bütün istasyonlarda EURO mazot var bununla ekonomi yapman zor..  Ben en son ölçümlerimde opetten full depo ile 850km yol gidebilmiştim.  Kırsal mazot olsa 1000km yi çok rahat deviriyordu bendeki araç 1 depo ile..  Yakıtını petrol ofisinden kırsal olarak alıp denemeni tavsiye ederim.. PO daki Katkısız EURO (Kırsal) mazot ile denemeye bak aracını.. Diğer mazot markalarındada yağ kullanma şansın varsa kullan derim..

ben bir depoyla antalyadan istanbula geldim 100-120 km hızla ortalama ,20 lıralıkta ıcınde  kalmıstı sanırım tahmını, sakın kullanımda sehırler arası 850 km ve bıraz ustu  gıdebılır gıbı gozukuyo, km saatım calısmıyo calısınca sehır ıcı yakıtınıda  hesaplıcam.

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2012, 10:35:05 »
Kirsal motorin kalkmadimi abi?Petrol ofisinde hala satiliyormu?
Birde eger bulamazsam ne oranda ve ne yagi karistirmam lazim?yag karistirsam enjektorlere bir zarari olmazmi?

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2012, 17:46:13 »
PO da katkısız dizel satılıyor. Kırsal istiyorum dediğinde bu katkısız kalın mazottan koyuyorlar. Ve inan bana çok farkediyor.. Ben her hafta  200km yol yapıyordum en az, euro koyunca 40TL PO nun bu mazotunu koyunca 30Tl yakıyordu..  Bunu full depoya vurduğunda çok büyük bir ekonomi fark ettiriyor.. Bende geç buldum PO nun bu yakıtını ve boşuna bi dünya para vermişim..

Yağ olayıda genelde aldığın yakıtın %10 u kadar kullnılıyor hafif araçlarda. Ve bunu yapıcağın kilometre ile sana kar mı yoksa zararmı getireceğine karar vericeksin.. Mesala 2-3 yıl enjektör ömrünü 1 yıla düşüreceksin bunu enjektör bakım masrafı ve yaptığın Km ile iyi ölçüp biçmen lazım..

Kimi kamyonu kullanıyor kimi kullanmıyor.. Kullanan kamyoncunun aracının markasına göre enjektör fiyatı ucuz oluyor adam basıyor yağı devam yola..
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2012, 17:59:34 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2012, 18:12:52 »
bende yeni dizel aldım son zamlarla birlikte yakıt tüketimi gerçekten çok fazla kime sorsam 160 180 krş derken benimki 250 krş yakıyor bütün bakımları ve ayarları tam. euro dizelden kaynaklandığını düşünüyorum bende

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2012, 18:28:11 »
Tabiki EU mazot farkettiriyor.. Kırsalda ben 100km de 4LT yakıyordum. EU ya bi geçtik 5 - 5,5 LT.

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2012, 20:06:05 »
Ersan abi sagol.bundan sonra po kirsal o zaman.yag karistirmak enjektorlere zarar veriyorsa bana pek uymaz.zaten yaptigim haftada 100km bile yok 2kurus icin enjektorleri ele almanin anlami yok.ama po kirsaldan baska kullanmam o kadar fark ediyorsa.peki bu petrol ofisi katkisiz kirsali kullansak enjektorlere bir zarari olurmu abi?

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2012, 20:37:25 »
bu kırsal motorin bütün PO istasyonlarında  mevcutmudur yoksa arayıp bulmamızmı gerekiyo?

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Ocak 2012, 21:20:50 »
 Hepsinde var diye biliyorum.. Ben enayi gibi gidip pompaya yanaşıyodum akraban söylemese..  O söyledikten sonra gittim kırsal varmış sizde neden söylemiyosunuz diye adamlar abi genelde kamyonlara koyuyoz biz onu taksilere eu dedi. Bizimki 80 model araba be kardeşim sölesene sen baştan bizde gitmeylim başka yere.  :o

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Ocak 2012, 22:16:15 »
Ersan abi bunu soyledigin cok iyi oldu.bundan sonra po kirsal o zaman.aysonu antalyaya gidip gelmeyi planliyordum yolda bi po'dan kirsalla fulleticez o zaman.peki bu kirsalla 5.vites 90km sabit gitsek 1000km'yi gecermiyiz acaba 1depoyla

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2012, 23:43:46 »
Alıp denemen lazım..  motorun sağlıklı ve enjektörlerinde sorun yoksa mk1 dizeller kırsalla 1100-1150KM gidiyordu.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ocak 2012, 00:01:53 »
abi hakkaten söylediğin iyi oldu bundan sonra istasyonumuz PO :)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ocak 2012, 00:43:14 »
 Ben şahsen PO nun ne benzinini kullanırdım ne mazotunu ama EU kullanmaktansa PO nun en berbat mazotunu kullanmak gene daha iyi.. EU kulanıyosun mazot ince geliyor. Pompa başlıyor sağından solundan mazot kaçırmaya ve Enjektörler işemeye... Zannedersinki pompa yada enjektörler bozuk motor bi huzursuz çalııyor. Ama kırsalı kullanınca anlıyosunki ne pompanda sorun var ne enjektörlerde nede sentede makina huzura eriyor. Sabah çalıştırması kolay, beyaz dumadan eser yok, Sarsıntı olması gerektiği gibi..