Gönderen Konu: Dizel Çalışmama Sorunu  (Okunma sayısı 15741 defa)

Çevrimdışı aykuttuncer

• Profili Görüntüle
Dizel Çalışmama Sorunu
« : 01 Eylül 2012, 20:27:37 »
Arkadaşlar yaklaşık 5-6 aydır hiç çalışmayan bir arkadaşımın aracı dün çalışıtrmayı denedik ama malesef çalışmıyor. Daha öncesinde hep tek marş çalışan bir araçdı.

Sorun şöyle biraz daha açayım,

Aracı vurdurduğumuzda çalışıyor ama onu dışında çalışmıyor.

Akü sağlam yeni akü, marş motorunu çok güzel bir şekilde döndürüyor.

Kızdırma rölesi sağlam 10sn sonra click ediyor.

Pompo sağlam diyebiliriz sanırım vurduğumuzda çalışıyor, pompadaki selenoid sağlam kontağı çevirdiğimizde click ediyor.

Hava var desek çokdan atılmış olması lazım.  Deponun tamamı Eurodisel değil %50 euro dizel %50 10 numara yağ ile kullanıyorduk önceden bundan olabilir mi?

Cidden anlam veremiyoruz neden çalışmıyor olabilir, kızdırma bujileri ölü olsa bile yazın bu sıcaklarda çalışması gerekmezmi?

Yardım ederseniz fikir verirseniz çok sevinirim zira sanayide kasaplarla uğraşmak istemiyorum.

Çevrimdışı omertek

• Profili Görüntüle
Ynt: Dizel Çalışmama Sorunu
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2012, 00:11:57 »
Vurdurarak calistitirip motor isindiktan sonrada marsla calismiyormu?
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

Çevrimdışı aykuttuncer

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2012, 01:27:42 »
Isınmadan kastın 5-10 dk falansa o kadardan sonrada yine çalışmadı

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2012, 12:28:14 »
Aklıma gelen 3 seçenek var..

1 Akü yetersiz ama sıfır alıp takıldı ise amper i kaç.

2 Marş motoru zayıf düzgün ses veriyordur ama motorun çalışması için yeterli devirde volanı döndürmüyordur.

3 Kontak sisteminde sorun var.. Marş basarken pompa rolesi devre dışı kalıyordur.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı SNCKTR

• Nekmiye Babo Jiv...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2012, 12:42:06 »
bendede sorun vardı yaptırmadan once kızdırma bujılerıne gıden kabloda kopukluk vardı bende sabahları calırtırmada 1 metre kablo ıle (+) dan alıp ısıtıyordum 5-10 sanıye sonra calısıyordu rolede sorun vardır  :)
http://i44.tinypic.com/akescz.gif
       http://golfmk1ciyiz.biz/Smileys/default/tapinin.gif  
http://50.tinypic.com/15f33o.gif

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2012, 20:31:42 »
o araci 1 gun vurdurup calistirdiktan sonra gun boyu kullanin. 2. gun tek marsta alacaktir :)

Çevrimdışı aykuttuncer

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2012, 22:36:23 »
Akü 60 amper mutlu akü

Volanı döndürmüyor desek 2 vitesde marşa basınca aracı öne fırlatıyor, sanırım boşta yeterince döndürüyordu volanı.

Kontak açıkken pompa rölesine gelen tek kabloyu çıkarıp takdığımda selenoid çekiyor. Pompa rölesi selenoid değilde ayrı bir rölemi? Sigorta kutusunda ya da motor kısmında?

Yağı azalmış onu ekleyip deneyeceğim birde, sonrada bir gün sürüp deneyelim :) Ama ne hikmetse westinghouse'da gitmiş frenler zor tutuyor.

Çevrimdışı Golf_ld

• only VW
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf mk2 1,3 C
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2012, 08:47:38 »
kızdırma bujilerini kontrol etmekte fayda var eğer 1 tanesi bozuksa peşpeşe diğerleride gidebilir benim başıma gelmişti bende rölede sıkıntı var sanmıştım meğer bujilerden miş eğer kontrol kaleminiz varsa 12v  bujilere bağlı bir bakır levha var kontağı açınca oradan kontrol kalemi ile bakın  kontrol kaleminin ışığı yanıyosa voltaj geliyo rölede sorun yoktur eğer voltaj gelmiyo ise röle bozuktur
kızdırma bu araçlarda önemli arkadaşlar bozuk oldumu öldür allah çalışmaz boyna duman çıkartır ancak zorlanıp vurdurarak çalışır
1984 1,6 şahin ,1979 1300 mirafiori,1968 w115 220 mercedes,1989 2,0 taunus gls,1990 mazda 323hb,1979 w123 mercedes,1986 kartal ,1997 daewoo tico, 1980 mk1 1,6 diesel golf, 1992 mk3 1,9td,1981mk1 1,6ld

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2012, 09:06:32 »
akü niye 60 lık 72 amperlik olması gerekmiyor mu arabaya akım yetmiyor gibi
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2012, 22:55:41 »
değiştirmediyseniz mazot filtresini değiştirin içindeki eski karışım ve mazottan kaynaklanabilir mazotuda yenileyin yağını tamamlayıp biraz gezmeye çıkarın arabayı boruların pompanın falan içinden taze mazot geçince düzelir :)

Çevrimdışı SNCKTR

• Nekmiye Babo Jiv...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Eylül 2012, 13:48:19 »
Aykut abıcım dınle benı aynı sorun bende vardı bujıler ısıtmıyordu bı kablo ıle bı ucu (+) dıger ucu resımde ısaretledıgım yere 5-10 sanıye tuttur sonra calısır senın ısıtma rolesı bozuk
http://i44.tinypic.com/akescz.gif
       http://golfmk1ciyiz.biz/Smileys/default/tapinin.gif  
http://50.tinypic.com/15f33o.gif

Çevrimdışı tatarlar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2012, 01:01:07 »
merhaba
10 numara yağ şu sıkıntılara neden oluyor. Şimdilerde satılan 10 numara yağlar yüzde 40 civarında biodizel karıştırıldığı için;
depodaki pislik küf vs. ne varsa sökülüyor ve depo süzgecini tıkıyor. ayrıca mazot filtresi tıkanıyor. Eğer mazot filtresini açtığında çok miktarda lapa gibi bir şey varsa büyük ihtimal bir kısmı da pompa tarafından emiliyor. ve pompanın kanallarında tıkanma oluyor. çok yakın zamanda benim başıma geldi. En son pompayı temizleyip kurtuldum. Birde 10 numara yağ içindeki biodizel iyi filtre edilmediği için içindeki giliserin sonradan bu kanalları tıkıyor.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2012, 01:34:13 »
Yağ kullanan varmı yahu bizim makinalarda. Yazık olur valla kıyamdır bu :)
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı ugurkrdg

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ekim 2012, 01:53:15 »
merhaba arkadaşım bende eski bi golfçü olarak mars motorunun burç dağıtma olayını söylemek istiyorum mars motoru burç dağıtınca hızlı dönmüyo ama anlamak usta işi ben ısıtma buji si pompa akü falan hepsiyle uğraştım 72 lik akü aldım en son olmadı yine mars motoru burç değişti kışın 5 saniye ısıt tek mars yapıyordu maşallah