Gönderen Konu: bir mk1 daha hayata dönüyor ...  (Okunma sayısı 63598 defa)

Çevrimdışı devrankayabaşı

• Profili Görüntüle
bir mk1 daha hayata dönüyor ...
« : 15 Ağustos 2010, 01:54:30 »
öncelikle selamlar ben Devran aydın ilindeyim bundan tam 2,5 ay önce internetten araba bakarken golf mk1 leri gördüm tipi hoşuma gitti daha önce hiç kullanmadım binmedim bile :) o andan itibaren aramaya koyuldum öncelikli düşüncem bir araç toplamak değildi tabiki alırım bir mk1 ufak tefek aksesuar yapıp binerim die düşündüm tekirdağda bir mk1 buldum hiç zaman kaybetmeden aradım ve fiyatta anlaştık bu araç 1982 model ruhsatta 1300 motor geçen tek kapı bir mk1 di. aracın durumunu sorduğumuzda gayet iyi olduğunu normal gündelik kullanıldığını öğrendik neyse uzun lafın kısası geldik tekirdağa almaya arabaya bi baktık ki boya namına bişey kalmamış arka çamurluk etekleri çürümüş onun dışında bir çürüğü yoktu neyse arabaya binmeden parayı verdik ve aldık üstüne bindikten sonra ilk şoku geçirdim arabada vites die bişey yoktu 1 e takıyosun 3 geçiyor geriye takıyosun hiç geçmiyor 2 yerine 4 e giriyor tekirdağdan istanbula gelene kadar afedersiniz anamız ağladı ama geldik hemen bikaç ufak eksiği vardı stop lambası kapı kolu vs. aksarayda burcan ticaretten aldık ilk parçaları ve bu arada bahattin abi ile de tanışmış olduk tabi ozaman kafamızda toplama fikri olmadığı için bilmiyoruz tabi bahattin abiye ne kadar işimiz düşecek :D arabayı aldık tarih 05,06,2010

• Profili Görüntüle
Ynt: bir mk1 daha hayata dönüyor ...
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2010, 02:11:35 »
arabayı aldık istanbuldayız  ufak kontrolunü yaptık yağ su vs ve çıktık yola arabada vites problemi olduğu için çok sıkıntı çektik hele istanbul trafiğinde ışıklarda 3 sefer kavga ediyorduk nerdeyse nezaman 1e takmak istesem geri geçiyor yada 3 geçiyor du yol zaten bitmek bilmedi tangır tungur bir araba camı açılmaz koltuğu kımıldamaz kütük gibi geldik 700 km yolu :) hemen çektik arabayı kapının önüne zaten kilit diye bişey bile yokmuş çoluk cocuk bakıyor orasını burasını kurcalıyorlar zaten yolculuğun verdiği yorgunlukla zaten ogünde pazardı akşama kadar yattıktan sonra akşam kalktım arabayı incelemek için indim aşağıya ve o an dedimki yok abicim bu arabaya ya hiç binmiycem yada adam gibi toplayıp öyle binicem hiç uğraşmadan çıktım eve ertesi gün motorcuya götürmeye karar verdim arabayı ertesi gün oldu pazartesi haftanın ilk mesai günü ustamızın ynına gittik o bile dedi nerden buldunuz bu hurdayı diye ama ben aldırmadım :D
ustamız baktı motorumuz güzelmiş allahtan daha gideri var dedi ve en büyük sansımız ruhsatta 1300 görünen motor aslında 1.5 yani jb kodu ile tanımlanan tipte çıktı hatta üst kapakta 1.6 yazıyor :D çok sevindim zaten yolda gelirken hızından anlamıştım 1300 olmadığını neyse motorda yapılması gereken şeyler vardı kartelde yağ kaçığı vardı istanbuldan aydına gelene kadar tam 3 lt yağ koyduk arabaya .işte ogün başladı bizim hikayemiz ustamızada danışarak hemen kaportacı bulma çabasına girdik sağdan soldan tanıdık tanımadık ustalar çağırdık gelip arabaya fiyat verdiler aynı gün içinde 3 usta ile görüştük bitanesi arabayı yaparım ama yaz sonu başlarım dedi bende hayırlı işler olsun dedim birisi sadece kaportaya 1500 lira dedi oda baya bir tuzlu geldi bana son olarak eskiden tanıdığımız ustamız boyacısıyla beraber geldi onla anlaştık hayırlısıyla kaporta ve boya komple ufak tefek işler dahil 2000 liraya tamam dedik sanırım piyasanın altında bi fiyat oldu .
hemen ogun ustayla konuştuk motoru indirtmeye karar verdik olmuşken tam olsun dedik aradan 3 saat gçti artık motrumuz yoktu o akşam oldu tamirciden ayrıldık ertesi gün aracı kaportacıya çekmek için geri geldik başka bir arabaya bağlayıp götürdük kaportacı aynı gün o hızla arabayı soymaya başladı zaten akşama kadar tamamen sökülmüş sade kasa kalmıştı ve tarih  09,06,2010

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2010, 02:21:19 »
ve o günden sonra sıkıcı zorlu ama merak içinde geçen günler başladı burda bütün arkadaşlarında dediği gibi allah kimseyi sanayiye düşürmesin daha doğrusu kötü ustaya düşürmesin demeliyim 1 hafta arabanın yanından bile geçen olmadı bu arada motorcu ustam motoru komple bakıma almış bize liste çıkartmış aracın ön takımları vs için onlarıda bahattin abiden sipariş ettik sağolsun oda tüm parçalar için 1.350 liramızı aldı :) kaportacıyla kavga dövüş ufaktan ufaktan başlattık işlere çamurlukları yeniden yaptı kafamda planladığım şekilde aracın ön ve arka tamponu iptal ediceğim için tüm göze hoş görünmeyen delikleri kapatıldı tam 1 ay zamanımızı aldı kaporta işlemleri ama kim gelirse arabaya kim bakarsa tek dediği çok orjinal bi araba olduğu taban sacında dahil en ufak bi çürüme yok sadece sanruff olduğu için oda su sızdırdığı için tavan pas yapmış onun dışında arabada değişen vurulan kazalı hiçbir yeri yok sol arka köşe dışında orayıda zaten yaptırmamışlardı aldığımız zaman :) arabanın nihayet kaporta işlemleri bitti tam 1 ay 4gün kaportada yatmış  aracı boyaya verdik tarih 13,07,2010

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2010, 02:23:25 »
bu 2 ayda olan tüm olayları birgün içinde yazıyorum ama paylaşmak istedim sizlerinde birçok paylaşımınızı okudum fikir sahibi oluyorum her geçen gün siteden birkaç arkadaşla ufak tefek parça alışverişimiz de oldu sağolsunlar çok ilgili arkadaşlar inşallah bundan sonra daha çok konuşma imkanımız olur aranıza kabul ederseniz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2010, 02:29:28 »
aracın aldığım günden itibaren fotoları mevcut onlarıda en yakın zamanda yükliycem siteye arabamız şuan boyada 2 kat macun çekildi komple zımparalandır son kat macun son zımpara üstüne italyan astar ve italyan metalik füme renk boya atılacak sağolsun motorcumuz devamlı sıkıştırdığı için önce motor içini boyattık ve arabayı götürüp motoru taktırdık fakat elektirik tesisatı tam olmadığı için çalıştırmadık boyanın bitmesini bekliyoruz hergün uğruyorum boyacıma hergün bi işlem yapılmış oluyor mutlaka :) sağolsunlar kendi arabaları gibi jilet gibi yapıcaklar

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2010, 03:32:10 »
valla onu bunu bilmem fotolu hikaye isteriz biz :)

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2010, 03:49:02 »
fotolar elimde var da devamlı iş yerinde olduğum için yükleyemedim en kısa zamanda hatta yarın yüklemeyi düşünüyorum

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
« Yanıtla #7 : 15 Ağustos 2010, 04:50:14 »
bekliyoruz sabırsızlıkla yarın olmaz şimdi benim için :) forumda restorasyona giren arabaların yeni resimleri gelse diye bekleyip duruyorum :)

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2010, 04:52:58 »
biraz bekleyin :) zaten yakında komple biticek ozaman bolbol resim çekicem

Çevrimdışı SCORPIONMAN2005

• büyük tutku golf mk1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2010, 23:59:39 »
Öncelikle hoşgeldin aileye :) Hayırlı uğurlu olsun mk1 in :) Anlaşılan mk1 virüsünü sende kapmışsın  ;D Bundan sonra istesende kurtulamazsın bu virüsten.Aracın toplandıktan sonrada sıfır en kral arabayı getirsinler önüne görmez gözün.Bizlerin sevdası böyle bir şey mk1 e.Yapım aşamasındaki fotoları bizlerle paylaşırsan elimizden geldiğince yardımcı olacağımızdan şüphen olmasın.Mk1 konusunda Türkiyedeki en bilgili insanların arasında doğru adrestesin :)

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Ağustos 2010, 00:29:26 »
evet birkaç resim ekliyorum arabanın ilk alındığı hali ve sonraki aşamaların bazı fotoları :d

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos 2010, 00:30:27 »
.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2010, 00:30:58 Gönderen: devrankayabaşı »

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Ağustos 2010, 00:46:06 »

• Profili Görüntüle