Gönderen Konu: arkadaşlar km saati ve devir saatim çalışmıyo?  (Okunma sayısı 21736 defa)

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 1.4 TSİ 160 HİGLİNE
arkadaşlar kilometre ve devir saatim çalışmıyor. hadi devir saati önemli değil de km saati sıkıntı ya şanzuman üzerindeki tele bakıyom yukarı çekiyorum kopuk felan değil acaba ne olmuş olabilir? saat üzerindeki diğer göstergeler çalışıyor? saat bozuk olsa komple bir kadran almaya kalkışsam kaça patlar vede bulabilir miyiz? yardımcı olabilir misiniz?
« Son Düzenleme: 16 Mart 2010, 22:56:44 Gönderen: braveheart53 »

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Ynt: arkadaşlar km saati ve devir saatim çalışmıyo?
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2010, 22:58:17 »
Seninkisi yuvarlak olanlardanmı yoksa yeni tip kare göstergelerden mi ? Devir saati hareketini şarj dinamosundan alıyor kablosu kopmuş veya çıkmış olabilir hız göstergesinde büyük ihtimalle telde kopukluk vardır.
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2010, 23:09:17 »
gökhanım benimkisi kare olan yani komple olan. devir saati haraketini şarz dinamosundan aldığını söylemen çok iyi oldu çünkü harici bir devir saatim var onu takarım. ama bi sorum olacak saat 1100 devirde takılı durumda? saatin bozulmuş olma ihtimali de olabilir dimi? bide şarz dinamosu akımı voltajını sürekli aynı tutar o nasıl ölçüyomuş ya çok merak ettim yarın deniyecem. ben bujilere giden ateşleme ile ilgilidir felan sanıyodum çünki devir arttıkça ateşleme de artar :D sen benden daha iyi biliyomuşsun teşekkür ederim. km teline gelince kopuk değil yaa :( kopuk olsa çektiğim gibi şanzımandan çıkar kablo.. :(

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2010, 23:15:35 »
gökhanım benimkisi kare olan yani komple olan. devir saati haraketini şarz dinamosundan aldığını söylemen çok iyi oldu çünkü harici bir devir saatim var onu takarım. ama bi sorum olacak saat 1100 devirde takılı durumda? saatin bozulmuş olma ihtimali de olabilir dimi? bide şarz dinamosu akımı voltajını sürekli aynı tutar o nasıl ölçüyomuş ya çok merak ettim yarın deniyecem. ben bujilere giden ateşleme ile ilgilidir felan sanıyodum çünki devir arttıkça ateşleme de artar :D sen benden daha iyi biliyomuşsun teşekkür ederim. km teline gelince kopuk değil yaa :( kopuk olsa çektiğim gibi şanzımandan çıkar kablo.. :(
Yok abi Estafurulah bizim bildiğimizde kısıtlı asıl VW doktorumuz Erşan abimiz 1100devirde takılı durumdaysa içini açıp kontrol et ben ilk başta biraz korktum elimde kalır diye korkacak hiç birşey yok çok kolay bir sistemi var belkide devir saatinin yayından olabilir camı bastırıyo olabilir hız göstergeside tachoyu sökünce arkasında km telini kontrol et çıkmış olabilir benimkisi büyük bir ihtimal çıktı eve dönerken durmuştu bu nasıl olabilirya araba 4 ay falan yattı arabayı bırakmadan önce saat gibi çalışıyodu hiç bir yerinde bişey yoktu pırıl pırıl bıraktım almaya gittim çalışmadı km saati durmuş karb. benzin paslı paslı geliyo marş bile basmıyo freni boşalmış artık ölürümde yalnız bırakmam oğlumu  :-[  :sevgi:

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2010, 23:17:48 »
ilgi istiyo bu meletler ya burdan o sonuç çıkıyo :D yardımların ve önerilerin için çok teşekkür ederim yarın söklme toplama çıkarma işlemlerine başlıyacam :D  ;)
« Son Düzenleme: 16 Mart 2010, 23:18:49 Gönderen: braveheart53 »

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2010, 23:18:36 »
 Şanzımanda o teli vidalayan bi zımbırtı var çekmkle gelmez o yüzden.. Şanzımanda plastik bir dişlisi var onun sıfırı para değil zaten.. Ama telin ve dişilinin sağlam olup olmadığını anlamak için göstergeni yerinde çıkarman şart tel hareket ediyormu ona bakmalısın..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Mart 2010, 23:21:17 »
  Golf 1 Klometre Dişlisi
şu parçamı acaba burcanda var
H.G WORKS

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Mart 2010, 23:21:58 »
İşte doktorumuz geldi ameliyata başlıyoruz  :tamamdir Benim bilgi kaynağım ERŞAN ABİM  :sevgi:

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2010, 23:24:37 »
hımmm sağol kardeşim bak yeni bişey daha öğrendim. evet o zımbırtıyı biliyorum burcan tic. sitesinde görmüştüm. peki bi sorum var saati söktükten sonra içindeki teli döndürürsem normalde sanzımandan kopuk değilse dönmez değil mi? eğer dönerse demekki ya içerden kopuk yada dediğin gibi o ucundaki zımbırtı kopuk. peki takılması kolay mı acaba sadece telin girebileceği kadar boşluk var? km teli için komple sanzımanı mı indirecem ya :'( evet parça burcanda var   Golf 1 Klometre Dişlisi

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Mart 2010, 23:26:03 »
valla işin orasını erşan abiye sor :)
H.G WORKS

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Mart 2010, 23:27:38 »
evet Erşan abiye soruyoruz abicim nedir bu işin aslı :)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Mart 2010, 23:35:06 »
 Şanzıman inmiyor merak etme :) Sana en basitinden şunu söyleyeyim ilk önce kadranı çıkar yerinden bi ucu küçük düz tonavida bul tam oturcak şekilde ve çevittir bak bakalım ibre hareket edecekmi ediyorsa ya telin kopuk yada Km dişlisi bitmiştir.. KM dişliside şanzımanın üzerindeki alyan vida olacak onu sök telle birlikte çıkacaktır..

Bide km saatine giren noktaya dikkat et bazen takılı gibi duruyor ama tam geçmeiş olabiliyor o yüzdende çalışmamazlık yapıyor..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2010, 23:45:15 »
abicim çoooooook teşekkür ederim yarın deneyecem.  :tamamdir :sevgi: bi sorum daha olacak ben kilometre telinin içindeki teli çevirirsem o tel kopuksa yada dişli bitmişse zaten dönecektir değil mi yanılıyo muyum? eğer kopuk değilse aracı hareket ettirmeden zaten onun dönmesi imkansız. bide ya deli olacam o parça nasıl plastik olur bunun mantıklı açıklaması nedir? kırılırda şanzuman dağılır diye mi plastik yapmışlar ne yani burdaki amaçları. şimdi babam duysa der ki " he onu fabrikası düşünememiş de sen mi düşündün" :D :D

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2010, 23:49:47 »
Evet dişli yada telde sorun varsa dönecektir.. Baban haklı ve cevabını kendin vermişsin 20-30TL lik bir malzeme yüzünden komple şanzıman dağıtmak hiç hoş olmazdı demi :)
« Son Düzenleme: 16 Mart 2010, 23:50:17 Gönderen: Mk1GTI »