Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: dizel araca benzinli motora uygun yağ koydum  (Okunma sayısı 16664 defa)

dizel araca benzinli motora uygun yağ koydum
« : 07 Kasım 2012, 21:56:01 »
 Arkadaşlar selam. Kış öncesi bakım yaptırayım dedim. Herşey yolunda giderken castrol 10 40 yağ almaya gittim. Zamanım kısıtlıydı bir çabuk raftaki 10 40 castrol yağı gördüm, raftan aldım, kaç lira dedim 60 TL deyince parayı verip yağı ucuza almanın mutluluğuyla hızla ustaya koştum :) Tabi o da vakit kaybetmeden yağı koydu, sonra baktı ki 10 40 benzinli içinmiş. Güldü, ne olacak dedim, normal zamandan önce  değişim yaparsın o kadar, başka bir zararı olmaz, eksiltme olur ancak dedi.
Şimdi size sormak isterim, aracımda gerçekten hiç yağ eksiltme yoktu, bundan sonra yaptığım yanlışlık aracımın motor aksamına bir zarar verir mi? Derhal yağı değiştirmeli miyim? Bir seferliğine kullansam birşey değişir mi? Tüm olası sonuçları paylaşırsanız sevinirim. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Ynt: dizel araca benzinli motora uygun yağ koydum
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2012, 22:31:11 »
castrol un sitesinden alttaki yazıyı alıntı yaptım;

Castrol Magnatec dizel otomobiller için uygun mudur?
Castrol Magnatec’in bütün sınıfları hem benzinli hem de dizel araçlar için uygundur, ancak dizel otomobilinizden en yüksek verimi alabilmeniz için Castrol Magnatec Diesel’de kullanılan özel dizel teknolojisinden yararlanmalısınız.

Sonuç olarak ustanın dediği mnatıklı bir süre kullanırsın çok eksiltme yapar ilk çalıştırmada çok ses yapar iyi yağlamadığını düşürsen değiştirirsin sorun yoksa devam.:)

« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2012, 22:48:20 »
castrol un sitesinden alttaki yazıyı alıntı yaptım;

Castrol Magnatec dizel otomobiller için uygun mudur?
Castrol Magnatec’in bütün sınıfları hem benzinli hem de dizel araçlar için uygundur, ancak dizel otomobilinizden en yüksek verimi alabilmeniz için Castrol Magnatec Diesel’de kullanılan özel dizel teknolojisinden yararlanmalısınız.

Sonuç olarak ustanın dediği mnatıklı bir süre kullanırsın çok eksiltme yapar ilk çalıştırmada çok ses yapar iyi yağlamadığını düşürsen değiştirirsin sorun yoksa devam.:)
Bravo Gökhan, dikkatimi bahsettiğin husus çekti, nitekim araba ısınmasına rağmen, eskiyle karşılaştırınca sesi arttı (ilk çalıştırmada neyse, ısınınca da o) gibi geldi. Bir de sanki motorun iç aksamı sanki fazla rahat ve gevşek gibi . Sanki yağ aynı numara ama daha ince ve cıvık gibi. Ses konusunda hassasım, bu durum beni rahatsız ediyor ama diğer taraftan 70-80 kağıt direkt çöpe... Bilemedim.

« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2012, 15:45:56 »
Evet edindiğim bilgiyi paylaşıyorum. Castrol müşteri ilişkilerini aradım 10-15 dakika içinde dönüş yaptılar ve uzmanıyla konuştum. "Castrol 10w40 A3/B4 benzinli araçlar için" arabanızın modeline birebir uygun dedi. Benzinli ibaresini sorunca A3 teki "A" nın benzinli araçları, B4 teki "B" nin de dizel araçları işaret ettiğini ve dolayısıyla bunun her iki motor tipine uygunluğu gösterdiğini söyledi. Asıl önemli olanın yağ numarası olduğunu ve "10w40" yağın, doğru yağ olduğunu ekledi.Ayrıca B4 ün (2012) öncekine göre (B3 oluyor) daha da iyi bir yağ olduğunu belirtti.
Tatmin oldum açıkçası. Nitekim yağını satmak isteyen "O yağ dizele olmaz" veyahut en kötü ihtimalle " O yağdan istediğiniz verimi alamazsınız" gibi ticari kazanç amaçlayan öneriler de verebilirdi. Zaten motordan geldiğini iddia ettiğim ses de ne hikmetse telefon konuşmasından sonra epey bir azaldı :) Böylesi bir "hata" ya düşme ihtimali olası olan dalgın arkadaşların bilgisine sunulur.

« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2012, 23:10:53 »
3000 km kadar kullanirsin sonrada dizel yag alirsin filtre ile beraber degistirirsin hemde motorun ici temizlenmis olur
MKII  1.3 CL