Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: VW Gösterge paneli arızası, lütfen herkes okusun!  (Okunma sayısı 22288 defa)

Arkadaşlar selam,yaklaşık 1 aydır bir arızadan dolayı işimden gücümden oldum. Gösterge panelinde ki yakıt gösterge ibresi yerinden hiç oynamıyor. Daha önce ibreleri değiştirmek için biraz kurcalamıştım, yakıt göstergesinin altında ki step motorunda bir parça kırılmıştı, parçayı öyle yerine tutturdum ve o şekilde 6 ay sorunsuz çalıştı. Şimdilerde ibre çalışmamaya başladı, babam aracı elektrikciye götürdü, şamandıranın soketini sökmüş adam, kabloyu direk bağlamış ve ibrenin yine çalışmadığını görmüş. Usta demiş gösterge de sorun var.

Neyse ben de İstanbul'da bir kadrancı ile irtibata geçtim, bana yedek step motoru yolladı, motoru değiştim yine sorun çözülmedi. Şamandırayı yine direk bağladım yine ibre yerinden oynamadı.

Hararet göstergesinin motoru  ile yakıt göstergesinin motorlarının yerini değiştim yine sonuç alamadım.

En son bir çare buldum, ön koltuğu söktüm, şamandıradan gelen kabloyu takip ettim, kablo sigorta panelinde bir yere gidiyor, oradan da heralde ayrı bir kablo ile gösterge paneline gidiyor. Şimdi tek şüphelendiğim şey şu; Heralde sigorta kutusunun orada kablonun bağlandığı yerde bir sorun var.

Çünkü şamandırayı direk bağladık, motoru değiştik yine sorun çözülmedi. Step motorlarına elektrik geliyor, soketi çıkarınca tırlama sesini alıyorum, ibreler geri geri oynar gibi oluyor yani. Göstergede herşey çalışıyor bir yakıt göstergesi çalışmıyor,kontak açınca sadece normal bir şekilde 1 mm yerinden oynuyor o kadar.

Şimdi sorun sizce nerdedir?

« Son Düzenleme: 12 Ocak 2011, 17:55:02 Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ »

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
Ynt: VW Gösterge paneli arızası, lütfen herkes okusun!
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2011, 17:57:43 »
kontaj açtığında bir mm filan hareket ediyorsa step motorlar sağlamdır ama bakmadan bişey diyemem sanırım gelen sinyalda sıkıntı var yada plakette olabilir.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2011, 18:53:51 »
kontaj açtığında bir mm filan hareket ediyorsa step motorlar sağlamdır ama bakmadan bişey diyemem sanırım gelen sinyalda sıkıntı var yada plakette olabilir.

Evet motorlar sağlam, bozuk sandığım motoru değiştim yine aynı. Hatta daha sonra hararet göstergesinin kini, yakıt göstergesine taktım yine olmadı. Plakette bir sorun olmaması lazım diye düşünüyorum, çünkü plaket üzerinde çalışmayan bir şey yok, herşey çalışıyor bir yakıt göstergesi çalışmıyor. Tabi kondansatör ve bobinlerin birinde sorun yoksa? Ama onlardan birisi bozulsa kadran sapıtmaz mı?

Aklıma son gelen şey, şamandıradan sigorta paneline giden kablo, onu tespit ettim ama sigorta panelinin sökülmesi lazım. Acaba sigorta panelinde bir sıkıntı olabilir mi, oradan göstergeye kablo gidiyor sanırım. Sigortalar sağlam.

Araçta 15 -20 TL'lik mazot vardı yarın biraz daha koyup deneyeceğim.

Çevrimdışı brkdmr38

• Otomobil
    "00 2.5 TDI T4-"04 1.4 TDI 6Y Fabia
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2011, 18:56:37 »
Yakıt Göstergesi bizim araçtada arızalı az mı yollarda kalıp mazot almaya gittim :(
'Golf MK1 Yaşam Tarzıdır. Birkere Bulaştımı Kurtulması zordur Kurtulanda Hayattan Zevk Almayı Unutandır.. ' DR.Erşan Varol

Z.M.Sigorta Ve Kaskoda Uygun Fiyatlar.

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2011, 19:14:20 »
yurt dışında göüyorum kadranı söküp teste sokuyorlar öyle bir imkan tr deki servislerde varsa yaptırabilirsin. Bence önce kadranın motor olarak değil komple çalıştığından emin olmak lazım ki sen kontaı açtığında 1 mm oynuyorsa motor sağlam sinya lgelmiyor büyük ihtimalle.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2011, 19:34:45 »
kadranda herşey sağlam, bakalım kadrancılara götüreceğim.