Gönderen Konu: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ  (Okunma sayısı 33586 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ
« Yanıtla #56 : 11 Mart 2014, 22:40:43 »
valla iyi ki saksı değilsin. zor şeydir saksı olmak. hele ülkemizde yanlış ellerde saksı olmak daha da zordur. (bakınız Doğuş)

Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 23 Ağustos 2014, 19:57:34 »
konuyu çok pis hortlattığımın farkındayım. ama edincol emre ile bu başlıkta yaptığımız tartışmalardan dolayı kendisinden özür dilemek istedim sadece. castrol mühendislerinden daha iyi bildiğini iddia etmişti. bu konuda hiç bir otorite kabul etmiyordu. en büyük otoritenin kendisi olduğu kadar iddialı konuşuyordu. ben ise saf saf motor yağı seçiminde aracın yaşı kmsi veya lpg benzin dizel gibi yakıtların bir kriter olduğunu iddia etmiştim. yanılmışım. bakınız castrol bir yağ seçim tablosu göndermiş özel servislere. burada araçları utanmadan yaşlarına göre sıralamaya tabi tutmuşlar. terbiyesiz herifller.

şöyle ki:

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #58 : 23 Ağustos 2014, 22:48:23 »
peki bu sayılar ve renkler ne anlatıyor?

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 24 Ağustos 2014, 01:25:54 »
desteksiz sallıyorum. 1. tercih zorda kalırsan 2. tercih hiç birini bulamazsan 3. tercih.  :D

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #60 : 24 Ağustos 2014, 09:34:22 »
Hocam valla memlekette herkes çakallık peşinde malesef. Bizlerin uyanık olup bunların tuzağına düşmememiz lazım :tamamdır

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 25 Ağustos 2014, 11:28:42 »
Hocam valla memlekette herkes çakallık peşinde malesef. Bizlerin uyanık olup bunların tuzağına düşmememiz lazım :tamamdır

castrol ün basıp servislere dağıttığı bir tablo fakat bu. tuzak olduğunu sanmıyorum. muhtemelen şartnameler göz önünde bulundurularak 1-2-3 tercih yazdığını düşünüyorum. çakallık olduğunu sanmıyorum
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2014, 11:31:09 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 03 Eylül 2014, 12:43:16 »
bir motorda birden fazla seçenekte yağ kullanılabilir. her zaman en iyi tercih vardır. paylaşımın için teşekkürler tolga hocam

Çevrimdışı ForzAras

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 02 Mart 2015, 13:37:05 »
Uzun tartışmalar olmuş, teşekkür ederim hepinize. Bilgilerim arttı, şimdi ben castrol 10w40 kullanan bir cahilim. Aracım Bora 2000 1,6 AKL motor.
Hangi markayı ve modelini kullanmamı tavsiye edersiniz?
İyi günler.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1999 Golf 4
« Yanıtla #65 : 10 Nisan 2015, 22:15:39 »
Bunlardan birini koyduysan uygun değildir:

• Magnatec 5W-30 A1
  • Magnatec 5W-30 AP
  • Magnatec 5W-30 C2

Uygun olan:

• EDGE 5W-30

Eğer Castrol kullanacaksan en iyisi Castrol EDGE Professional LongLife III 5W-30, yetkili servislerden alabilirsin, yanında boş yağ kutusu götürmeyi unutma :)
Eğer yağa 130-140 lira vermek istemiyorsan Mobil 1 ESP 5W-30 tavsiye ederim, piyasası 100 lira, otostart.com'da kampanya takip edersen ben en son 80 liraya aldım, ondan sonra ki kampanya da 90 liraya düştü.

Aracınızın kilometresiyle yağ seçiminin bir alakası yok, motorun durumu iyiyse xW-30 viskoziteli yağlardan devam etmeniz yararınıza olur.

Yok kardeşim 10W-40 ("az polimerli"  :p) yağ tavsiye eden bir insanla, yağ konusunda aynı noktaya gelmem mümkün değil. Sen yanlış anlamışsın.

Burası ve diğer ortamlarda okuduğum kadarı ile EDGE 5W/30 tavsiye ediliyor ve Castrol'ün sitesinden arama yaptığımda aracım (99 AKL) içinde 5W/30 sonucu çıkıyor. Buraya kadar herşey normal eyvallah. Peki Bu yağın teknik detaylarına baktığımızda neden VW'nin verdiğin 5xx.xx kodunu görmüyoruz ?

Yağ seçici: MARKA: Volkswagen (VW) MODEL: Golf IV (1997 - 2004) TIP: Golf IV 1.6 (1997 - 2000)
Yağ: CASTROL EDGE 5W-30
Ürün Performans Özellikleri:
ACEA C3
MB-Approval 229.31/ 229.51
Porsche C30

Kaldı ki ACEA Ax : Yok !

Ama, 0-5 /40 serisi için bu değerler var !
EDGE 0W/40 için: ACEA A3/B3, A3/B4, API SN/CF VW 502 00/ 505 00
EDGE 5W/40 için: C3, API SN/CF, VW 502 00/ 505 00

Ben mi yanlış yolu izleyip 5W/30'a ulaşıyorum anlamadım  :-\
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2015, 22:16:17 Gönderen: Prokizya »

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 11 Nisan 2015, 00:17:00 »
Castrol nedense ürün döküman sayfasını güncellemeyi reddediyor. Teknik servisinine daha önce hem mail yoluyla hem de telefon ile eksik bilgi olduğunu belirttim ama halen güncellenmemiş demek ki. Ben bu nedenle ve kaliteli yağlarını sadece yetkili servislere verip, perakende satışa bir alt kalite yağlarını verdikleri için Castrol kullanmıyorum. Bunu da şikayet olarak belirttim, yetkili servislerden boş şişe götürüp yağ alabileceğimi söylediler. Saçma sapan uygulamalar. Bir de rodeoya binen kovboy, akıllı yağ molekülü gibi saçmalıklarla reklam yaptıkları için iyice itici geliyor.

Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 veya Mobil 1 ESP 5W-30 tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2015, 00:19:33 Gönderen: edincol »

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 11 Nisan 2015, 00:38:53 »
Castrol nedense ürün döküman sayfasını güncellemeyi reddediyor. Teknik servisinine daha önce hem mail yoluyla hem de telefon ile eksik bilgi olduğunu belirttim ama halen güncellenmemiş demek ki. Ben bu nedenle ve kaliteli yağlarını sadece yetkili servislere verip, perakende satışa bir alt kalite yağlarını verdikleri için Castrol kullanmıyorum. Bunu da şikayet olarak belirttim, yetkili servislerden boş şişe götürüp yağ alabileceğimi söylediler. Saçma sapan uygulamalar. Bir de rodeoya binen kovboy, akıllı yağ molekülü gibi saçmalıklarla reklam yaptıkları için iyice itici geliyor.

Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 veya Mobil 1 ESP 5W-30 tavsiye ederim.

Teşekkürler, şimdi oldu.

Peki benzinli motor için her 5W/30 yağ uygundur diyebilir miyiz ?
Mesela Shell de VW 502.00 kodu 5W/40 da yazarken 5W/30 da yazmamış :)

Diğer konu, yağda, API normu SN seçimi daha uygun olmaz mı ? Kimi markada SM iken diğerinde SN olarak veriliyor. Ve bu normlara uymak teknoloji ve kalite gerektirdiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 11 Nisan 2015, 01:08:58 »
Aracınız benzinli ise VW 504.00, dizel ise VW 504.00 şartnamesini takip etmelisiniz.Her 5W/30 yağın formülasyonu aynı değildir. Kusura bakmayın forumda genelde bu konulara çok özen gösterilmediği için artık çok belirtmiyorum bu detayları.

API sınıflandırmasında SN en güncel şartnamedir fakat yukarıda belirttiğim gibi VW'nin belirttiği şartnameleri takip ederek yağ seçmeniz aracınız için üretilmiş bir yağa ulaşmanızı sağlayacaktır.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2015, 01:10:26 Gönderen: edincol »

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 11 Nisan 2015, 09:57:59 »
Aracınız benzinli ise VW 504.00, dizel ise VW 504.00 şartnamesini takip etmelisiniz.Her 5W/30 yağın formülasyonu aynı değildir. Kusura bakmayın forumda genelde bu konulara çok özen gösterilmediği için artık çok belirtmiyorum bu detayları.

API sınıflandırmasında SN en güncel şartnamedir fakat yukarıda belirttiğim gibi VW'nin belirttiği şartnameleri takip ederek yağ seçmeniz aracınız için üretilmiş bir yağa ulaşmanızı sağlayacaktır.

Doğru sanal ortamda herkes yazıyor ve müthiş bilgi karmaşası oluyor.Araç 99 golf AKL motor LPG li, kataloğunda 500.01 - 501.00 - 502.00 yağ kodları var. İlk yağ değişiminde hiç detaya girmeden 10W/40 koydm ama şimdi 5W/40 var.