Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ  (Okunma sayısı 33326 defa)

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
Ynt: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ
« Yanıtla #14 : 10 Mart 2014, 20:20:11 »
Linkteki nedir arkadaşlar bunu açıklayın bana ?

İsteyene getirecem diyorum koli koli daha ne diyim ?
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #15 : 10 Mart 2014, 23:00:36 »

http://www.amazon.co.uk/Castrol-Professional-LL-III-Engine/dp/B007UJ4UL4

bu nedir kardeşim daha ben ne diyim _?

Belki top up kitlerden bulabilirsiniz(düşük bir ihtimal) ama 1 litre üretildiği için de yağ değişimi için işinize yaramaz.

Zaten bu bilgiyi hemen Google'a sarılıp arama sonucu paylaşacağınız için yazmıştım.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2014, 23:01:51 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #16 : 10 Mart 2014, 23:09:38 »
 :D :D :D :D :D :D :D Emre hayret ediyorum sana valla. bir tek sen en iyisini biliyorsun dünyanın geri kalanı bildiklerini google dan öğreniyor. adam ben bu işi yapıyorum professional üründen satıyorum 3 litrelik kutular halinde sınırsız tedarik edebilirim diyor sen bildiklerini google dan öğreniyorsun diyorsun.

ilahi...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #17 : 10 Mart 2014, 23:15:43 »
:D :D :D :D :D :D :D Emre hayret ediyorum sana valla. bir tek sen en iyisini biliyorsun dünyanın geri kalanı bildiklerini google dan öğreniyor. adam ben bu işi yapıyorum professional üründen satıyorum 3 litrelik kutular halinde sınırsız tedarik edebilirim diyor sen bildiklerini google dan öğreniyorsun diyorsun.

ilahi...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Üretilmeyen şeyi satamazsınız.

İlahi, haha...

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #18 : 10 Mart 2014, 23:24:23 »
Üretilmeyen şeyi satamazsınız.

İlahi, haha...

:D :D :D :D :D demek ki üretilmediğine göre bunlar topraktan kendisi bitmiş.  ;D ;D ;D ;D ;D
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #19 : 10 Mart 2014, 23:26:54 »
servislerde castrol slx var, artık üretilmiyor, üretiliyorsa da perakendesi yok. ben çok aramıştım, distribütörü aradım üretilmiyor dedi, müşteri temsilcisi üretiliyor dedi. aradığım SAE ve diğer kodlar bir tek slx serisinde vardı, nereye gittiysem edge slxin aynısı dedi ama değil.

haa aman aman bi değişim söz konusu mu? değil. yağa çok önem veriyorsanız, motul alın, getirtebiliyorsanız amsoil alın, agip alın ama fiyatları da ona göre.

hangi araçta kullanılacağına ve kullanım amacına göre değişir. ben bmwde motul kullanmıştım paraya kıyıp, castrol ve mobilden daha kaliteli olduğu bariz belli idi.

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2014, 23:33:32 »
Bana bu ustanin dedigi kadar var mi yani olay. Cakma diyor bana disarida satilan orjinal bosch ile servisteki bosch farklidir dior bu tarz seyler. Yani cakma yagi sirket sattirmaz degil mi?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #21 : 10 Mart 2014, 23:34:11 »
servislerde castrol slx var, artık üretilmiyor, üretiliyorsa da perakendesi yok. ben çok aramıştım, distribütörü aradım üretilmiyor dedi, müşteri temsilcisi üretiliyor dedi. aradığım SAE ve diğer kodlar bir tek slx serisinde vardı, nereye gittiysem edge slxin aynısı dedi ama değil.

haa aman aman bi değişim söz konusu mu? değil. yağa çok önem veriyorsanız, motul alın, getirtebiliyorsanız amsoil alın, agip alın ama fiyatları da ona göre.

hangi araçta kullanılacağına ve kullanım amacına göre değişir. ben bmwde motul kullanmıştım paraya kıyıp, castrol ve mobilden daha kaliteli olduğu bariz belli idi.

Hocam SLX'in yeni adı EDGE'dir. EDGE Professional 5W-30 (eski adıyla SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30). Bunu şu şekilde doğrulayabilirsiniz, Castrol Türkiye'nin döküman sayfasında güncelleme yapılmadıği için ürün halen eski adıyla gözüküyor, bir yanda Türkiye döküman sayfasından ürünü açın diğer yandan da UK sayfasından yeni ismiyle bulup sayfayı açın, tüm özelliklerinin aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında ben merak ettiğim için Castrol teknik destekten de doğrulamasını yapmıştım.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #22 : 10 Mart 2014, 23:44:46 »
Bana bu ustanin dedigi kadar var mi yani olay. Cakma diyor bana disarida satilan orjinal bosch ile servisteki bosch farklidir dior bu tarz seyler. Yani cakma yagi sirket sattirmaz degil mi?

Hocam şimdi usta dediğiniz insan ne kadar bilgi sahibi biri bilmiyorum, bu konularda inanın tahmin yürüterek biliyorum diyen çok fazla adam dolu. Yani bilgisi yok ama fikri var.

Şimdi yağ konusunda, "servisin kullandığı Professional ürünle dışarıda satılan ürünün farkı nedir ?" i soruyorsanız şu linkte detaylı açıklama mevcut. http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=9031241&contentId=7073711 (Ben yazmıyorum ki çok bilmiş olmayayım.)

Bir ürünün sahtesinin üretilmesi ve satılması suçtur.

NGK, Bosch, MANN Filter vs. gibi üreticilerin servise verdiği ürünle dışarıya verdiği ürün aynıdır. Bunu parça numaralarına bakarak anlayabilirsiniz. Örneğin ben NGK PZFR5D-11 ürün koduna sahip buji kullanıyorum, servise gidip bujiye baktığım zaman da aynı ürün kodunu ürünün üstünde görüyorum (bu doğrulamayı yaptığım için örnek verdim.) bu ürünlerin aynı olduğunu gösterir.

« Yanıtla #23 : 10 Mart 2014, 23:47:22 »
edge değil işte keşke edge olsa :)

günlerce gecelerce aldım inceledim 2 yağın değerlerini, farklı sıcaklardaki viskoziteleri,cold start değerleri, SAE değerleri falan filan farklı, onlar aynı diyecekler tabi ki ürününü satabilsin. Fluid mechanics'i iyi bilirim, beni geçtim yurtdışı forumlarında bile farklı olduğu konusunda insanlar hem fikir.

yağı belirleyen tek kriter 5w30 10w40 gibi değerler değil, mesela vwnin önerdiği özel kodlar ve bmwnin belirttiği özel kodlar var mesela LL-01 LL-04 gibi. Yağı alırken çoğu kişi bunlara dikkat etmiyor.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #24 : 10 Mart 2014, 23:57:18 »
edge değil işte keşke edge olsa :)

günlerce gecelerce aldım inceledim 2 yağın değerlerini, farklı sıcaklardaki viskoziteleri,cold start değerleri, SAE değerleri falan filan farklı, onlar aynı diyecekler tabi ki ürününü satabilsin. Fluid mechanics'i iyi bilirim, beni geçtim yurtdışı forumlarında bile farklı olduğu konusunda insanlar hem fikir.

yağı belirleyen tek kriter 5w30 10w40 gibi değerler değil, mesela vwnin önerdiği özel kodlar ve bmwnin belirttiği özel kodlar var mesela LL-01 LL-04 gibi. Yağı alırken çoğu kişi bunlara dikkat etmiyor.

Akışkanlar mekaniği değil de daha çok petrokimya bilgisi gerekli.

Dediğim gibi döküman sayfasına baktığınızda
farklı sıcaklardaki viskoziteleri,cold start değerleri, SAE değerleri falan filan
değerlerinin aynı olduğunu görebilirsiniz. Eğer dökümanları bulamazsanız elimde olanları incelemeniz için size mail atabilirim.

Evet dediğiniz gibi yağ şartnamelerine kimse bakmıyor. Ben daha önce forumda bunları çok anlattım ama şu şekilde tepki veren insanlar oldu "Çamaşır makinesine deterjan alırken makine üreticilerinin tavsiyelerine mi bakıyoruz da yağ alırken üreticilerin belirlediği şartnamelere bakalım."
Sizin gibi bilinçli biriyle karşılaştığım için sevindim doğrusu.

« Yanıtla #25 : 11 Mart 2014, 00:24:57 »
teşekkür ederim, bir yere kadar mekaniüin izin verdiği yere kadar gidebiliyorum bundan sonra bir de ona sararsam bir 10 sene de o bölümü okumak zorunda kalırım mazallah :)

farkı şöyle izah edeyim sen beni o kısımdan ikna et o zaman :) (dediğimi yanlış anlama hiç bir zaman sabit fikirli olmadım, eğer soruma cevap alırsam bu böyledir derim)

öncelik olarak aralarındaki renk farkı, birinin daha yeşil gibi olup diğerinin altın rengi gibi olması yani

2. olarak da özellikle valftronik motorlarda zincir sesi farklılığı (soğuk starttaki gırr sesi motul mobil ve slxte gelmez iken edge de bu ses duyuluyordu).ve yine aynı motorlarda; sıcak ve yoğun koşullarda krank ventilinden emme manifolduna verilen yağ buharı miktarının daha az olması. sistem yağ buharının kondense olup kartere geri dönmesi, bir kısmının da emme manifolduna verilip yakılması şeklinde çalışıyor, doğal olarak araç yağ eksiltiyor ve kendi uyguladığım tecrübelere göre en azı slxte oldu.

3. olarak da yüksek sıcaklık testlerinde edge genellikle rakiplerine karşı kaybediyor, youtubeda falan da testleri izledim. Benim özellikle slx aramamın sebebi yüksek sıcaklıklardaki yağın bozulmama hali idi. verdiğin linki biliyorum inceledim daha önce, bir link de ben vereyim, burada conclusion kısmında slxin çok yüksek sıcaklıklarda rakiplerine oranla çok daha iyi olduğu test edilmiş.

http://www.ekomobiili.fi/Tekstit/Oil%20test.pdf

ha ne castrolü bilirim, ne mobili, ne motulu, ne amsoili...sadece arabaya 10w40 koydu diye ustasını değiştiren ve yepyeni yağı hemen değiştirecek kadar titiz(kafadan kırık) bi kullanıcıyım :)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #26 : 11 Mart 2014, 00:38:43 »
teşekkür ederim, bir yere kadar mekaniüin izin verdiği yere kadar gidebiliyorum bundan sonra bir de ona sararsam bir 10 sene de o bölümü okumak zorunda kalırım mazallah :)

farkı şöyle izah edeyim sen beni o kısımdan ikna et o zaman :) (dediğimi yanlış anlama hiç bir zaman sabit fikirli olmadım, eğer soruma cevap alırsam bu böyledir derim)

öncelik olarak aralarındaki renk farkı, birinin daha yeşil gibi olup diğerinin altın rengi gibi olması yani

2. olarak da özellikle valftronik motorlarda zincir sesi farklılığı (soğuk starttaki gırr sesi motul mobil ve slxte gelmez iken edge de bu ses duyuluyordu).ve yine aynı motorlarda; sıcak ve yoğun koşullarda krank ventilinden emme manifolduna verilen yağ buharı miktarının daha az olması. sistem yağ buharının kondense olup kartere geri dönmesi, bir kısmının da emme manifolduna verilip yakılması şeklinde çalışıyor, doğal olarak araç yağ eksiltiyor ve kendi uyguladığım tecrübelere göre en azı slxte oldu.

3. olarak da yüksek sıcaklık testlerinde edge genellikle rakiplerine karşı kaybediyor, youtubeda falan da testleri izledim. Benim özellikle slx aramamın sebebi yüksek sıcaklıklardaki yağın bozulmama hali idi. verdiğin linki biliyorum inceledim daha önce, bir link de ben vereyim, burada conclusion kısmında slxin çok yüksek sıcaklıklarda rakiplerine oranla çok daha iyi olduğu test edilmiş.

http://www.ekomobiili.fi/Tekstit/Oil%20test.pdf

ha ne castrolü bilirim, ne mobili, ne motulu, ne amsoili...sadece arabaya 10w40 koydu diye ustasını değiştiren ve yepyeni yağı hemen değiştirecek kadar titiz(kafadan kırık) bi kullanıcıyım :)

Hahaha :D Şu an sizinle karşılaştığım için daha da sevindim demeliyim. Sanayide ustaların 10W-40 yağ kullanamayacakları yağ daha üretilmedi :D

Sizin söylediğiniz ve testte karşılaştırılan ürünler SLX Professional ve EDGE bunlar farklı ürünler, ben SLX Professional ve EDGE Professional aynı ürün diyorum. İsterseniz mail adresinizi özel mesaj gönderin ben de dökümanları size ileteyim, kendiniz inceleyin.

« Yanıtla #27 : 11 Mart 2014, 00:43:58 »
tabi memnun olurum, mail adresimi yolluyorum özelden :)