Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ  (Okunma sayısı 33327 defa)

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
bugün servisteki motor ustasıyla konuşurken bir tartışmamız oldu yağ konusu ve kullanılan malzemeler konusunda.
yağ konusunda usta diyorki serviste koyulan castrol yağ ile dışarıda koyulan castrol yağ farklı serviste koyulan yağ 1. sınıf dışarıda satılanlar çakma yağ bana mantıklı gelmedi dedim abi koca firma kendi çakmasını sattırıpta adını kötüler mi diye kendisinden çok emin şekilde. birde şöyle bi konuşma geçti bosch servise verdiği malzeme atıyorum bobinler sıfırdan üretilen 1. sınıf malzeme dışarıya sattığı yedek parçacılara verdiği yani toplama 2. sınıf malzemedir diye böyle dedi bunların doğruluk payı varmıdır ki?

Ynt: serviste kullanılan yağ ve dışarıda satılan yağ
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2014, 02:24:09 »
Aynen onu bende duydum castrolde o yüzden gidip mobil 1 aldım akılda soru işareti kalmasın maksat  :D
JazzBlue Mk4 Golf

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2014, 07:37:40 »
Hacı o ustayı değiştir. Ben birebir bocsh un bursa da enjektör üreten fabrikasına iş yapıyorum. Bütün ürünler hangi fabrika olursa olsun almanya dan geliyor tr den hiç bir tedarikçisi olmayan bir firma bosch. Hatta dünyanın neresine gidersen git makina parkuru bile aynı düzende olan bir firmadır. O ustana benden selam söyle servislere gelen yağlar 180 lt varillerde gelir. Dışarıda satılan yağlar ise 1-3-5 lt gibi ambalajlarda gelir. Tek fark budur. Yag kalitesi hiç bir zaman değişmez. bunlar sürekli viskosesi test edilen ürünlerdir. Ayrıca yağ dediğiniz olayın çok hukuki yaptırımları vardır o nedenle firmaların böyle işlere bulaşması mümkün değil.

Kulaktan dolma karadüzen sistemde çıraklıktan ustalığa terfi eden zatlar nedense dünyanın en büyük fabrikalarında çalışan sayılı mühendislerinden çok biliyor :D
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2014, 12:13:04 »
Hacı o ustayı değiştir. Ben birebir bocsh un bursa da enjektör üreten fabrikasına iş yapıyorum. Bütün ürünler hangi fabrika olursa olsun almanya dan geliyor tr den hiç bir tedarikçisi olmayan bir firma bosch. Hatta dünyanın neresine gidersen git makina parkuru bile aynı düzende olan bir firmadır. O ustana benden selam söyle servislere gelen yağlar 180 lt varillerde gelir. Dışarıda satılan yağlar ise 1-3-5 lt gibi ambalajlarda gelir. Tek fark budur. Yag kalitesi hiç bir zaman değişmez. bunlar sürekli viskosesi test edilen ürünlerdir. Ayrıca yağ dediğiniz olayın çok hukuki yaptırımları vardır o nedenle firmaların böyle işlere bulaşması mümkün değil.

Kulaktan dolma karadüzen sistemde çıraklıktan ustalığa terfi eden zatlar nedense dünyanın en büyük fabrikalarında çalışan sayılı mühendislerinden çok biliyor :D
bende onu anlamadim iste sanki kucuk esnaf dukani saniyor bu ureticileri puyasada kimse adini kotuletmez dedim sacma sapan seyler soyledi aldirmadim bende ustayi degistirme imkanim suan icin yok yetkili serviste calisiyor toparladi arabayi ufak bi tekleme var yok lpg den yok bobinler cakma bilmem ne demeye basladi. Lpg sokulcek oyle bakicam diyor cins cins konustu kardesim bu arabayi teslim ederken en ufak sikintisi yoktu ariza isigi yaktigi teknokta katalizor verimi dusuk baska bi seyi yok yapabilicekmisin yiyebilicekmisin dedim bunu altina giriyosun yaparim tabi dedi bu neki dedi isciligi falanda guzel yaptilar toparladilar rolantide benzindede gazdada vuruntu yapiyor onun icin geri goturdum sacma sapan seyler soyledi yok kullandigin yag cakma bilmem ne falan dedi canimi sikti kardesim bu araba sorunsuz yapilicak oyle yada boyle biraktim nereden ne parca temin edip yapilcaksa yapicak yani baska bir cikar yolu yok bobin buji dgscek dgsti duzelmedi nolucak bana kacicak demi parca dedim yok duzelmezse bana ait diyor. Yao o zaman dedim sali bakicaklar bakalim neyi eksik yapmis

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2014, 13:22:48 »
BU yağ piyasası aynı alkol piyasası gibi acaip rantlar dönüyor.  Castrol veya mobil genellikle çekişiyorlar ve bu hengame içinde sahte mal satışına hiç göz yumacaklarını sanmıyorum. Ha Servis castrol koydum der açık yağ koyar orası ayrı ama dışarıda ambalajında satılan yağlarda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Arabanın periyordik bakımları ile alakalı hep söyledim yine söylüyorum. Bütün yağını, bujisini, filitresini vs. alırım veriririm ustama başında dururum iş bitene kadar. Güvendiğim 2-3 insan var belki onlara bırakırım arabamı ama o da hep denk gelmiyor.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2014, 14:01:59 »
Firmalar değil ama zaman zaman özel servisler veya ustalar çakma yağ koyabiliyorlar. Cakma dedigim de sana castrol diyorlar ama ne garantisi var onun castrol olduğunun
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2014, 14:16:19 »
Castrol'ün yetkili servislere verdiği yağ Professional serisi yağlardır. Perakende satışı yoktur. Profesyonel üründe %60’a kadar daha az aşınma, %35’e kadar daha uzun ömürlü motorun çalışması ve mikrofiltrasyon vardır. Yağın profesyonel ürün olduğunu doğrulamak için ultraviyole ışık altına tutmalısınız, parlıyorsa profesyonel üründür. Dışarıda satılan yağlar sahte diye bir şey yok, sadece bir alt kalite ürün.

Lakin sanayide 10W-40 tan başka yağ kullanılmadığı için daha kötü bir yağ kullanma olasılığınız yok diyebiliriz.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2014, 14:16:34 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2014, 15:50:14 »
Edincol yanılıyorsun usta piyasada var servisteki yağın aynısı mesela istanbul uzay oto erkay oto asal ot bayraktar oto hepsi benim müşterim :D

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2014, 17:35:20 »
Edincol yanılıyorsun usta piyasada var servisteki yağın aynısı mesela istanbul uzay oto erkay oto asal ot bayraktar oto hepsi benim müşterim :D

Hangi konuda yanıldığımı anlayamadım. Bahsettiğiniz servislerde hangi yağ kullanılıyor bilmiyorum. Professional serisi yağ tabi ki piyasada var, perakende satışı yok. Belki top up kitlerden bulabilirsiniz(düşük bir ihtimal) ama 1 litre üretildiği için de yağ değişimi için işinize yaramaz.

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2014, 19:19:16 »
Yağ sektorunde hiçbir yağ ürünü yoktur ki parekende satışı olmasın. İstediğiniz servisten sorun hangi yağı kullanıyorlarsa ben aynısını size 3 litrelik olarak getirecem bu kadarda iddialıyım.

Bu servisteki ürün piyasada olmaz şehir efsanesinden öte bir laf değildir.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2014, 19:36:44 »
Yağ sektorunde hiçbir yağ ürünü yoktur ki parekende satışı olmasın. İstediğiniz servisten sorun hangi yağı kullanıyorlarsa ben aynısını size 3 litrelik olarak getirecem bu kadarda iddialıyım.

Bu servisteki ürün piyasada olmaz şehir efsanesinden öte bir laf değildir.

Hocam belki beni tanımadığınız için böyle söylüyorsunuz ama burada aktardığım bilgiler yağ satıcılarından veya sanayideki ustalardan duyduğum şeyler değil, bu konuda bilgi almak istediğimde Castrol'ün satış-pazarlama departmanından birinin bana aktardığı bilgilerdir. Şu an VW yetkili servislerinde kullanılan yağ EDGE Professional 5W-30 (eski adıyla SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30)'dur. İsterseniz kendiniz de araştırın, perakende satışı olmadığını göreceksiniz. Zaten bu ürünlerin geliştirilmesinin amacı yetkili servislerin cazibesinin (kelimeye çok takılmayalım :) ) arttırılması için, yani pazarlama stratejisi bu şekilde başka şeyler iddia etmenizi gerektirecek bir durum yok.

Şimdi internete yazınca Castrol'ün bu sayfasını buldum isterseniz bir inceleyin, anlattıklarımdan farklı bir bilgi içerdiğini düşünmüyorum.
http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=9031241&contentId=7073711

Eğer bunlara da inanmam diyorsanız, mail adresinizi özel mesaj gönderirseniz sizle elimdeki profesyonel ürün farkını anlatan sunumu da paylaşabilirim.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2014, 19:41:23 Gönderen: edincol »

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2014, 19:54:39 »
Sevgili kardeşim seni tanımama yani şahsen tanımama gerek yok ki ben yağ piyasasının içindeyim zaten istersen senin bu sadece servislere satılır parekendesi yoktur dediğin yağdan koli koli getireyim sana.Bana sunum yapmana gerek yok onu anlatmaya çalışıyorum.

O senin sadece yetkili servislere özel yaptık abi diyen satış pazarlamacılar hergün bizim kapımızda be kardeşim böyle süslü laflara inanmayın. Dünyanın en büyük filitre üreticisi mann bile bugün markaya özel ürettiği filitreleri orjinal kutularında kapımıza yığıyor. Devir artık değişti parayı veren düdüğü çalar. VW nin orjinal bujilerini bile bosch yaparken servise sorsan bosch muadil ürün önermiyoruz derler :D

http://www.amazon.co.uk/Castrol-Professional-LL-III-Engine/dp/B007UJ4UL4

bu nedir kardeşim daha ben ne diyim _?
« Son Düzenleme: 10 Mart 2014, 19:57:58 Gönderen: ThE_Unforgiven »

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #12 : 10 Mart 2014, 20:10:40 »
Dediğim gibi,
burada aktardığım bilgiler yağ satıcılarından veya sanayideki ustalardan duyduğum şeyler değil

Size de tavsiyem satış temsilcilerinden değil de, satış pazarlama birimiyle iletişime geçerek bilgi almanız. (Castrol'ün teknik destek birimi de satış pazarlamaya bağlıdır.)

« Yanıtla #13 : 10 Mart 2014, 20:13:25 »
castrol böyle bir riski göze alamaz, telif hakkı için bile millet mahkemelere başvuruyor.