Gönderen Konu: Bu ne yaman çelişki?  (Okunma sayısı 4855 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Bu ne yaman çelişki?
« : 23 Şubat 2009, 15:38:54 »
Merhaba arkadaşlar.Birçoğumuz her hafta otomobil dergisi alır hem hobi amaçlı hem de oto dünyasını takip etmek, bilgilenmek amacıyla bu dergileri okuruz.
05/2009 sayılı Oto haber dergisinde gözüme birşey çarptı.Biliyorsunuz aracımla kaza yaptım ve belkide hava yastıkları sayesinde burnum bile kanamadı(çok şükür)
Bahsi geçen 05/2009 sayılı Oto haber dergisinde hava yastıkları konusu işlenmiş.Kazadan önce de bu sayıyı okumuştum.Dergide 46. sayfada yazan şu: ''Emniyet kemerini takmak hava hastığının çalışması için ilk şarttır, Aynı zamanda emniyet kemerinin takılı olmadığı durumlarda da hava yastıkları açılmaz''.Fakat benim kaza anında emniyet kemerim takılı değildi ve 5 hava yastığı açıldı.
Güvenerek okuduğum bir derginin böyle yanlış bir bilgilendirme yapması, okuyucuları yanıltması beni üzdü.Bundan sonra da bu dergiyi takip etmeyeceğim, sizi de bu konuda bilgilendirmek istedim...

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2009, 15:41:07 Gönderen: Halil Kara »

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
Ynt: Bu ne yaman çelişki?
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2009, 15:48:29 »
bende öyle biliyordum.senin açıldığına göre yanlış biliyormuşum teşekkürler bilgi için ama yinede kemer takalım tabii...
Mk3 gti

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2009, 17:52:29 »
Bazı araçlarda öyle ama genelleme yapmalıydı..Açılan var açılmayanvar, benim arkadaşım köpeğe çarptı 5 milyarhasar çıktı hyundai elantra 2006 model ama emniyet kemeri bağlı değil diye airbag patlamadı, patlamasa bile beyin hata verebiliyor onunkide öyle olmuştu..

+ emniyet kemer takılı olmadığı durumlarda patlayan hava yastığı risk yaratabilir bedende daha büyük hasara sebebiyet verebilir..
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2009, 17:54:19 Gönderen: suggestion »
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı ismailtunca81

• 1903 B.J.K
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2009, 19:45:27 »
insanın oldugu yerde  hata  olur  bu  kadar  sert  tepkiler  almamak  lazım  çünkü  başka  bir sayıda  işine  çok  yarayacak  bir bilgi  sahibi  olabilirsin  ayrıca  araçtan aracada  değişiyo  diye  biliyorum

olur  böle  yazılar  vwtr  ciler yakalar. ::)
TÜRKİYEMİZ  TEK BİR ÜLKEDİR BÖLÜNEMEZ PARÇALANAMAZ

Çevrimdışı evreka09

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2009, 21:23:08 »
2004 model ford focus um var emniyet kemeri takılmadan hava yastıkları açılmıyor

2009 model hyundai era m var emniyet kemeri takılmadanda hava yastığı açılıyor.

marka ve model önemli. her arabanın düzeni farklı

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2009, 23:18:51 »
Bende sizlerin bildigi gibi biliyorum, modelden modele farklilik gosterir diye bir ibare de bulunmasi gerekir fakat dergi editoru yasa yazan her kimse cok net kesin cizgilerle acilmaz diye belirtmis.Sonucta her ne olursa olsun on binlerce okuyucuya ulasan boyle dergilerde yanlis bilgi verilmemeli, veriliyorsa da sonraki sayilarda duzeltme diye bir bolumde gereken aciklama yapilmali diye dusunuyorum.

Çevrimdışı vw6n

• vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2009, 23:28:43 »
Belkide insanların devamlı kemer takmaları için böyle birşey yazmışlardır kimisinde çalışır kimisinde çalışmaz deseler insanlar ya nasılolsa kemer takmadanda çalışıyor deyip kemer takmamalarını engellemek için böyle yazılmış olabilirmi?

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2009, 23:36:47 »
Belkide insanların devamlı kemer takmaları için böyle birşey yazmışlardır kimisinde çalışır kimisinde çalışmaz deseler insanlar ya nasılolsa kemer takmadanda çalışıyor deyip kemer takmamalarını engellemek için böyle yazılmış olabilirmi?

Olabilir tabi ki Abdullah abi.Benim yaptigim kazada kemer takmam tabi ki de gerekliydi, aslinda sehir disina cikarken hic ihmal etmezdim hep takardim ama o gun takmamistim.Arac yanlamasina uctu ve arac daha darbe almamisken ucarken hava yastiklari acildi, biz koltuktan havalanip aracin icinde bir yere carpacagimizda hava yastiklari acilmis vaziyette idi.Tabi ki ayni sekilde direk onden carpma gibi bir kaza yapsaydik kemer takili olmadigi icin belki de ciddi yaralanmalara sebep olabilecekti ama bizim kazada hava yastiklarinin acilmasi bizim herhangi bir darbe almamizi son derece etkili duzeyde etkiledi ki ben oyle dusunuyorum.Yine ayni sekilde emniyet kemerim takili olsaydi belki de bana zarar bile verebilirdi.Cunku direk onden vurmadigimiz icin once yana dogru uctuk ve bu sirada kemer boynuma yada gogsume herhangi bir zarar verebilirdi ama tabi bunlar tamamen bir teori...

Çevrimdışı PoloGTI

• Ersan
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Vw Polo 6N2
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2009, 10:00:08 »
Bi Abim Clk 200 le cıseleyen yagmurda bariyerlere girdi araç perte cıktı hava yastıkları emniyet kemerleri yüzünden acılmadı :(
Vw Polo 6N

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2009, 12:10:55 »
Hatta daha ilginci ne biliyormusunuz??
Çok yakın bi arkadaşım ailecek sefaköyde bariyerlere çarptılar 2008 model megane II wagon emniyet kemerleri arkadan bağlıydı fakat kaza esnasında kemerler germediği için airbagler açılmadı!!
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2009, 01:51:02 »
Hatta daha ilginci ne biliyormusunuz??
Çok yakın bi arkadaşım ailecek sefaköyde bariyerlere çarptılar 2008 model megane II wagon emniyet kemerleri arkadan bağlıydı fakat kaza esnasında kemerler germediği için airbagler açılmadı!!

Cok enteresan gercekten.Aslinda kemer arkadan bile bagli olsa kaza aninda muhakkak gerilir.Aracta fabrikasyon hatasi olabilir diye dusunmuyor degilim.Ya da oyle dusunmek istiyorum  :) Bizde de var bi 2008 model 1.5 dci extreme model.Arac saglam, guvenilir diye 80.12 iveco yu yok parasina takas ettim  :(