Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Plakaya Yazilan Trafik Cezalari Hakkinda Bilgilendirme...  (Okunma sayısı 40702 defa)

Evet arkadaslar basima geldigi icin ve aklimdayken yazayim suraya da diger arkadaslarda bilgilensin...

Arkadaslar, plakaniza yazilan ceza size ulasmazsa ceza vergi dairesine havale ediliyor. Vergi dairesi de bunu kendi duvarinda 30 gun sureyle ilan ediyor. bu sure sonunda cezanizi odemezseniz cezaya siz imza atmissiniz gibi teblig edilmis sayiliyor. teblig tarihinden 1 ay sonra da aylik %5 ceza odemeye basliyorsunuz bu %5 ler taki cezaninizin 2 katini bulana kadar devam ediyor.

sonuc : 19.01.2005 de yedigim ceza 188.30 YTL adresiteki bir rakam farkliligi yuzunden elimize ulasmadi. Bu ceza vergi dairesince ilan yoluyla 26.06.2005 de bize teblig edilmis sayilmis... yani 26.07.2005 den beri artarak 244.70 YTL olmus....

Ben bu cezayi sans eseri www.gelirler.gov.tr girerek ogrendim...yani tam yilbasi suprizi oldu....19 Ocak 2005 de kesilen cezadan 25.12.2005 de haberim oldu....sagolsunlar......

Not: Ceza FTM ler tarafindan degil polisce kesilmis....

Bilginize......

Çevrimdışı corrado

• amca
Ynt: Plakaya Yazilan Trafik Cezalari Hakkinda Bilgilendirme...
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2005, 11:55:45 »
bilgilendirme için sağol alihan. neticede cezayı ödeyeceksin anlaşılan
hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır

« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2005, 12:06:46 »
Trafik Tescil Arsive gidilecek. oradan bizim verdigimiz bilgilerde adresi dogru yazdiysak onlar yanlis gecirdilerse herhalde faizi odemeyecegiz ama bunu sadece tahmnin ediyorum...ruhsatta dogru yazan adres trafik denetlemede yanlis yaziyor......;) :D

Çevrimdışı corrado

• amca
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2005, 12:18:27 »
sana kolaylıklar dileyeyim. bürokrasi ...zor bu işlerle uğraşmak.
hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır

« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2005, 12:22:47 »
oyle bakalim ne olacak....gorecez...

Çevrimdışı spy

« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2006, 16:11:35 »
basima gelen ceza fiyaskosunu anlatiyim da biraz yerlere yatalım arkadaslar ;)
bana 2004 temmuzunda radar cezası kesiliyor ki sehirler arası yolda sehir ici hız sınırı baz alınarak ve bunun %10un 1 fazlası hız yapmısım ki hani %10u affedilebilir ya ??? ..neyse bunu gectim ben sık sık cazaları vergi dairesinden kontrol ederim (malum park cezaları)
 2005 temmuzuna kadar vergi dairesinde 1 tane bile ceza gozukmemesine ragmen 1 ay sonra  arac muayenesine gittigimde 568milyon cezamın oldugunu ogrendim.. tabi muayene yapmadılar ;) bende vergi dairesine gidip durumu ogrenmek istedigimde cidden plakaya ceza yazıldıgı, ayrıca adrese teblig edildigi ve odenmedigi icin 3e katlandıgını gordum.. ilginctir ya ne bi teblig? inanmadım ve ceza makbuzunu istedim..sonra arkasında hani su "adreste bulunamadı suanda adreste oturan"  gibisinden ibare bulunan kagıdı gordum ve teblig kagıdında apt nosunda 6 yerine 9 oldugunu ve cadde isminin sokaga, sokak isminin cadde olarak kullanıldıgını farkettim  ??? ceza makbuzuna baktıgımda onda da aynıydı..daha sonra bunların bir ornegini alıp emniyete gittim, adresimi sorgulattım bi yanlıslık yok.. ceza tamamıyla yanlıs (kafadan uydurma) bi adrese teblig edilmis..
bunun uzerine mahkemeye gittim ve hakim karsısında ifade verdim, durusma ertelendi..1 ay sonra geri gittim ( bu arada ceza itiraz belgesiyle muayene yapıldıgını da ogrenmis oldum) beni cezayı yazan polisle yuzlestirdiler..
ben bu adresin bana ait olmadıgını ruhsat ve emniyetten gelen belgelerle sundugumu, cazaya isleyen faizin bana teblig edilmedigini, bu yuzden fazin muattabının benim olamayacagımı belirttim..ayrıca belirtilen yerin sehirlerarası yol oldugunu, cezanın bu konum goz onune alınarak tekrar duzenlenmesini istedim.. hakim bana bu yolda bu hız normal mi diye sordu ve ben "herkes o hızda gidiyo zaten, o yolun gidisatı o, goze batan benmiyim" gibi desteksiz bi cumleyle "evet normal, elimden gelse daha da basardım" demis kadar olup, herseyi cok bilen asi genc durumuna dustum :o
fazla uzatmadan bu yorum karsısında polisin beni tanıyıp tanımadıgını sordu ve ben "tanımıyorum ancak trafik yasalarına gore radara yakalanan arac bir sonraki barikatta cevirilmesi ve cezanın onaylatılması gerekir, bende ise ceza adrese teblig ediliyor ve hatta adres de yanlıs yazılarak cezanın katlanmasına neden oluyor, sanki kasıtlı yapılmıs bir durum gibi" dedim..ve hakim tekrar polise donup "bu duruma ne diyosun" dedi.. polis gozumun icine soyle bi baktı ve "ben sahısı tanımıyorum, belirtilen yerde radarı goren suruculer koprunun ustune donuyorlar, arkadasta sanırım oyle yaparak polis barikatına denk gelmemis" diyerek bi guzel olaydan sıyrıldı ;D sonra hakim kasıtlı bi durumun soz konusu olamayacagını, olayın bir evrak hatasından kaynaklandıgını belirterek cezanın sadece faizini kaldırdı..
yani olayın arkasında durmasam, olmustur desem bana o parayı odetecekler ya.. soyliyecek kelime bulamıyorum artık >:( 

Çevrimdışı corrado_g60

• Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #6 : 25 Nisan 2006, 00:02:39 »
valla buyuk gecmıs olsun...
ama herkes senın gıbı arkasına dusmuyor...
sahsen ben dusmezdım :)

Çevrimdışı SPoRTeXHauST

Otomobil
    Golf IV
  • Kuzen
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2007, 16:41:09 »
eski konuları yukarılara çıkarmak gibi bi amacım yok fakat, spy seninki cidden çok büyük bi şanssızlık. Aynı olay bi çok kişinin başına mutlaka geliyodur fakat mahkemeye gidip aylarca davayla kimse uğraşmamıştır. Asi genç durumuna düşmeseydin parada ödemiicektin büyük ihtimal ama mahkemede bu hatayı herkes yapar :)

Şöylede bi durum var. Bi araca 6 - 7 tane -hatalı park- cezası kesiliyor, cezalar adrese tebliğ ediliyor, bi deste, aynı gün içinde araç sahibinin eline ulaşıyor. fakat araç sahibi cezaların hiç birini ödemiyor. Araç muayeneye gittiğinde sorunsuz temiz kağıdı alınıp, muayene yapılıyor. 1 - 2 sene sonrada araç satılıyor, ortada yine ceza yok. bu saatten sonrada bişey çıkmaz heralde..

bi garip durum daha, 1 sene önce, 2. el bi araç alındı, aynı gün satış işlemleri yapıldı, ruhsat değişti. 1 sene sonra bi çevirmeye girdim o araçla, trafikten araç sorgulandı. dumur. Trafik te araç sahibi olarak hala eski isim gözüküyor. Trafikte aracın eski sahibi, ruhsatta yeni sahibi. Jandarma Trafik, amaçsızca aracın şasi numarasına falan baktı, neyse dedi bitti.

Bazı şeyleri anlamak zor. ne alakaysa aklıma geleni yazdım.
Vermek istemeseydi, istemeyi de vermezdi.

Çevrimdışı vw6n

• Otomobil
    Toyota auris
  • vw6n
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2007, 21:28:07 »
ya banada şişli emniyetin önünde yazmışlar içerde ruhsatı beklerken haşırt...
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2007, 21:29:47 Gönderen: sortie34 »

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2007, 21:34:57 »
Kuzenime hayatında görmediği bir sokakta park cezası yazılmıştı geçen sene.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2007, 00:27:56 »
belkii nanmıcaksınız ama sene 2001de ortaköyde yayaya kırmızı yanarken geçtik diye 24 ytl ceza yedik arkadaşımla oda tek kişiye yazılan normalde 2 katı idi :)gecenlerdede 52 yedim tehlikeli araç kullanmaktan ama çok ciddiyim ne hız yapıyordum nede başka bir şey...polise dedimki ndn yazıyorsun hatamı söle tehlikeli kullanıyorsun dedi ne yaptım onu söle anladık dedim...yine tehlikeli kullanıyorsun dedi...bende açıkladım: yolda gidiordum sağımdan bi araç geçti hızlıca bayada yakınımdan bende korna çaldım,daha sonra ışıktan sola dönecektm o sırada beni gecen araçta ışıkta duruyordu kırmızıda bekliyorduk birlikte...eleman ışık ihlali yaptı gitti polisler onuda benide cekti dedim trafiğe(bizi cevirenler motorize)ben anlamam hatalı olduğun söylendi bende yazıyorum dedi...(olay gercekten dediğim gibi)adres sordu adresim yok dedim kıllına nerde kalıyorsun dedi evde dedim ;D adresini ver dedi vermek zorunda değilimki ndn ısrar ediyorsun dedim ii imzala dedi imza atamamki ben dedim ndn dedi cnm istemiyor dedim ;D sonra ciddileştim ama amcam dumur oldu ben gereksiz yedim cezayı sebebte tehlikeli kullanmak oysaki 2senedir bu araba bende belki 10.defadır adam gibi gidiyorumdur ceza yazdınız dedim...yapabilceğim bir şey yok dedi...bende arkamdan izle tehlikeli nsl gidiliyor gör dedim amcam kıl oldu ama imza ve adres vermedim ve itiraz edicem dedim diye 52 yazdı normalde bi ceza daha yazıyordu aklınca...yanımda polis aracı vardı çıkamadım asıldım el frenine kafayı yola patiyle cektirdim sonra 10 metreye yakın al freniyle yakarak gittim...sonra u yaptım ilerden yolum icabı açtım müziği brde öle geçtim karşılarından..aslında hiç tarzım değildir ama cidden sinirime dokundu...sonrada adliye fobimden indirimli ödedim gitti...

Çevrimdışı spy

« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2007, 02:04:54 »
eski konuları yukarılara çıkarmak gibi bi amacım yok fakat, spy seninki cidden çok büyük bi şanssızlık. Aynı olay bi çok kişinin başına mutlaka geliyodur fakat mahkemeye gidip aylarca davayla kimse uğraşmamıştır. Asi genç durumuna düşmeseydin parada ödemiicektin büyük ihtimal ama mahkemede bu hatayı herkes yapar :)

Şöylede bi durum var. Bi araca 6 - 7 tane -hatalı park- cezası kesiliyor, cezalar adrese tebliğ ediliyor, bi deste, aynı gün içinde araç sahibinin eline ulaşıyor. fakat araç sahibi cezaların hiç birini ödemiyor. Araç muayeneye gittiğinde sorunsuz temiz kağıdı alınıp, muayene yapılıyor. 1 - 2 sene sonrada araç satılıyor, ortada yine ceza yok. bu saatten sonrada bişey çıkmaz heralde..

bi garip durum daha, 1 sene önce, 2. el bi araç alındı, aynı gün satış işlemleri yapıldı, ruhsat değişti. 1 sene sonra bi çevirmeye girdim o araçla, trafikten araç sorgulandı. dumur. Trafik te araç sahibi olarak hala eski isim gözüküyor. Trafikte aracın eski sahibi, ruhsatta yeni sahibi. Jandarma Trafik, amaçsızca aracın şasi numarasına falan baktı, neyse dedi bitti.

Bazı şeyleri anlamak zor. ne alakaysa aklıma geleni yazdım.

evet :) o an soylemis bulundum, tutamadım kendimi :) 50-60 lira olsa üstünde durmazdım ama, o tutar dokunmustu ozaman..
senin dustugun durumda sasırılacak bi sanssızlık.. ülkemizde oluyor boyle seyler, malesef..

Çevrimdışı TuningLINE

• Polo Community
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2007, 09:14:56 »
belkii nanmıcaksınız ama sene 2001de ortaköyde yayaya kırmızı yanarken geçtik diye 24 ytl ceza yedik arkadaşımla oda tek kişiye yazılan normalde 2 katı idi :)gecenlerdede 52 yedim tehlikeli araç kullanmaktan ama çok ciddiyim ne hız yapıyordum nede başka bir şey...polise dedimki ndn yazıyorsun hatamı söle tehlikeli kullanıyorsun dedi ne yaptım onu söle anladık dedim...yine tehlikeli kullanıyorsun dedi...bende açıkladım: yolda gidiordum sağımdan bi araç geçti hızlıca bayada yakınımdan bende korna çaldım,daha sonra ışıktan sola dönecektm o sırada beni gecen araçta ışıkta duruyordu kırmızıda bekliyorduk birlikte...eleman ışık ihlali yaptı gitti polisler onuda benide cekti dedim trafiğe(bizi cevirenler motorize)ben anlamam hatalı olduğun söylendi bende yazıyorum dedi...(olay gercekten dediğim gibi)adres sordu adresim yok dedim kıllına nerde kalıyorsun dedi evde dedim ;D adresini ver dedi vermek zorunda değilimki ndn ısrar ediyorsun dedim ii imzala dedi imza atamamki ben dedim ndn dedi cnm istemiyor dedim ;D sonra ciddileştim ama amcam dumur oldu ben gereksiz yedim cezayı sebebte tehlikeli kullanmak oysaki 2senedir bu araba bende belki 10.defadır adam gibi gidiyorumdur ceza yazdınız dedim...yapabilceğim bir şey yok dedi...bende arkamdan izle tehlikeli nsl gidiliyor gör dedim amcam kıl oldu ama imza ve adres vermedim ve itiraz edicem dedim diye 52 yazdı normalde bi ceza daha yazıyordu aklınca...yanımda polis aracı vardı çıkamadım asıldım el frenine kafayı yola patiyle cektirdim sonra 10 metreye yakın al freniyle yakarak gittim...sonra u yaptım ilerden yolum icabı açtım müziği brde öle geçtim karşılarından..aslında hiç tarzım değildir ama cidden sinirime dokundu...sonrada adliye fobimden indirimli ödedim gitti...
ceza yemene üzüldüm ama daha sonrası yaptıkların çok güldürdü beni :)
http://img149.imageshack.us/img149/5428/vwpolo6ndriverwo9.gif

Lütfen elinizden geldiğince Türkçe yazım kurallarına dikkat ediniz

« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2007, 10:39:52 »
ben 2 defa park.tan dolayı ceza yedim. 1.sinde kesinlikle haklılardı, bir şey demiyorum. Ama 2.sinde park edilebilen bir yere 10 dk.lığına park ettiğim halde, sadece aracın yönü ters olduğu için ceza yedim. Yolun benim gidiş yönümde park yasağı var, karşı ise serbest.. Bende karşıya parkettim hali ile...Kurallara uygundur belki bilmiyorum ama, yakınlarda otopark olmayan bir bölgede, işlek bir trafiğin olduğu geliş gidişli bir yolda,park yasağı olan tarafa parkedip trafiği felç etmediğim halde bu cezayı yemek sinirime dokunmuştu....