Gönderen Konu: Ötv Fırsat Şampiyonları!  (Okunma sayısı 7226 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ötv Fırsat Şampiyonları!
« : 31 Mart 2009, 09:08:46 »
Bugün Haber Türk de okuduğum Ahmet Çelik'in yazısını foruma taşımak istedim.Ötv indirimine gidilirken markaların yaptığı bindirimi konu almış yazarın kalemi.Buyrun:

ÖTV indiriminden kısa bir süre sonra otomobil bulunmamaya başlandı. Bu durum tüketiciler taraından protesto ediliyor. İşte ÖTV indirimini fırsata çevirdiği iddia edilen firmalar. Geçen hafta “Otomotiv kazandı ama güven kaybetti” başlıklı yazıma binlerce e-mail aldım. İstisnasız bütün e-maillerde otomotiv firmalarına ve bayilerine tepkiler çığ gibi büyüordu. “ÖTV indirimi iptal edinsin” diyenler bile çoğunluktaydı. Binlerce e-maili tek tek okudum ve ciddi şikayetleri ilgili mercilere ilettim. Kimi firmalar bu şikayetlerle yakından ilgilendi kimisi de hiç ilgilenmedi. Bütün e-maillerdeki marka ve bayileri tek tek yazarak ÖTV frsat şampiyonlarını ortaya çıkardım. Tabii bunlar sadece bana gelen binlerce e-mailler arasından sadece benim derlediklerim. Ancak şu bir gerçek ki ÖTV indirimi ne yazık ki, bazı firmalar tarafından gerçekten fırsata ve “bindirim”e çevrilmiş gözüküyor. İşte bana gelen e-mallere göre en çok şikayet alan firmalar şöyle sıralanıyor.

FİAT: Hemen hemen şikayetlerin yarısından fazlası Fiat markasından ve Fiat bayilerden geliyor. Halk genellikle Fiat-Tofaş ürünlerine ve bu ürünlere yapılan zamdan şikayet ediyor. ÖTV indirimiyle birlikte hemen zam yaptılar diyenler çoğunlukta. Hem binekte hem de ticari araçta firmaya ve bayilere şikayetler dinmek bilmiyor. Ortada ÖTV ile başlayan bir Fiat krizi var ama ne yazık ki şu anada kadar Fiat Tofaş bu krizi iyi yönetememiş gözüküyor. İddialar Fiat Tofaş’ı şikayet birincisi yaptı.

VW: Şikayet konsunda Fiat’ın hemen ardından Volkswagen ürünleri ve bayileri geliyor. ÖTV’nin bir gün öncesinde yüzde 5 oranında zam yaptığı iddialı edilen ve birçok okur tarafından ispat edilen VW yetkililer zamı ÖTV ile ilgili değil kur farkından dolayı yaptıklarını kabul ediyorlar. Yani bu işi fırsat olarak kullanmadıklarını ÖTV olsa da olmasa da bu zammı yapmak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Ancak yine de bu şikayetler konusunda en duyarlı davranan marka VW oldu. Tabi bu tüketici şikayetlerin azalması anlamına gelmiyor. VW için de çok şikayet e-maili geldi

TOYOTA: Toyota ve Toyota bayileri de şikayetlerden payını alan üçüncü marka oldu. ÖTV öncesinde ve hemen sonrasında zam yaptıklarını birçok ürüne hemen yok dediklerini iddia eden tüketciler Toyota konusunda da e-mail yağmurunu tuttular.

CHERY : Çok fazla olmasa da binlerce şikayet e-mali arasında Çinli marka Chery de yer aldı. Tüketicilerin bir kısmı istedikleri modeli bulamamaktan kimisi de bazı modellere hemen zam yapıldığından şikayetçi.

MAZDA: Mazda konusunda da bazı şikayetler aldım. Çok fazla olmasa da bazı Mazda bayilerinin ÖTV zammı nedeniyle hemen araç yok demeye nisan ayı içinse zamlı satışa başladıkları iddia ediliyor. 

İlk beş böyle sıralanıyor. Tabi bunlar arasında Opel, Renault, Ford gibi markalarında tek tük şikayetleri bulunuyor. Ancak şu da bir gerçek ki her şikayet tüketiciyi haklı çıkarmıyor. Yani istediği marka model otomobili bulamayan “fırsatçılık yapılıyor. Zamlı araç satmak için bana yok diyorlar” gibi serzenişte bulunanların da sayısı az değil. Bunları çok ciddiye aldığım söylenemez. Küçük bir araştırma sonucunda hangi tüketicinin samimi hangisinin de şikayet fırsatçılığı yaptığı ortaya çıkıyor zaten. Bu konuda yazılacak çok şey var. Ancak anlaşılan şu gibi bazı marka ve markaların bayiler gerçekten bu işi fırsatçılığa çevirmiş durumda. Yani hemen yüzümüze gözümüze bulaştırdık ÖTV işini. Önümüzdeki ay, yani Nisan başında bir aylık satışları değerlendirip ÖTV’nin satış şampiyonlarını yazacağım. Eğer yine gerçek şikayetniz ve mağduriyetiniz varsa bana yazın, marka ve bayiyi bildirin. Hepsini tek tek ilgili mecralara iletiyorum. Tabii gerçekten ilgilenen olursa.

Ahmet Çelik - Habertürk

Çevrimdışı ydnbngl

• Profili Görüntüle
Ynt: Ötv Fırsat Şampiyonları!
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2009, 16:26:06 »
Komple kalksada herkes rahat etse  :D

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2009, 17:08:41 »
Komple kalksada herkes rahat etse  :D

İşi o dereceye getirdiler açıkcası  :)
Devlet bi teşvik vermiş, kullanıcıların araç sahibi olmasını kolaylaştırmış fakat kurnaz firmalar kazandıkları parayı nasıl katlarım diye düşünüyor sanırım.1 ay önce sinek avlayan (diyeceğim olmayacak daha sinek yok) firmalar şu an önündeki 2 ayın siparişlerini kapatmış durumda, stoklarını eritmiş yani 2 ayını garantilemiş durumda olmasına rağmen demekki doymuyor...Ne diyelim Allah doyursun gözlerini...

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2009, 18:52:50 »
millet doyumsuz bu işten nasıl karlı cıkarım hesapları yapıyor surekli

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2009, 23:36:45 »
millet doyumsuz bu işten nasıl karlı cıkarım hesapları yapıyor surekli

Stoklar bitti diyorlar, daha 40 bin tane arac satilmis.Stoklarda 110-120 bin tane aracin oldugunu soyluyor medya.Bakalim bu isin sonucu nereye varacak.

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2009, 00:12:02 »
Şu gündemdeki seçim muhabbetleriyle birlikte indirimde biter heralde :)
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2009, 00:17:17 »
Şu gündemdeki seçim muhabbetleriyle birlikte indirimde biter heralde :)

Indirim 3 ay denilmisti sanirim 2 hafta oldu daha.2.5 aylik surec var.Fakat showroom lara giden eli bos geliyor.Stok bitti deyip millete zamli arac satmak isteniyor.Bahane olarak ta doviz kurlari gosteriliyor.Atiyorum bir arac icin 3-4 bin ytl otv indirimi aliyorsaniz, firma kensi aracina%10 gibi zam yapiyor ve 3-4 bin ytl lik indirim size 1000 ytl olarak yansiyor vs... Turk milleti, herseye yine bulmusuz bir cozum.Fakat medya bunun uzerine cok dustu.Birkac gundur takip ediyorsaniz hep haberlerde cikiyor.Bugun bakandan da aciklama geldi.Art niyet kullananlar ortaya cikacaktir herkes ayagini denk alsin gibisinden birseyler soyledi.Fakat boyle giderse devlet gosterdigi toleransi geriye cekebilir.Ondan sonra yine sinek avlamaya devam ederler...Vatandas ta alacagi arabadan olur...

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2009, 00:19:45 »
Bayide sıkıntı nedirki, ötv indirimi bayiyemi yansıyor aksine avantaj olmalı satış patlaması için ?
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2009, 00:24:09 »
Bayide sıkıntı nedirki, ötv indirimi bayiyemi yansıyor aksine avantaj olmalı satış patlaması için ?

Kesinlikle.Otv nin indirilmesi bayinin kar oranini etkilemiyor ki zaten.Otv tamamiyla ayri olarak devlete gidiyor.Bayi kar oranini aracin ham olarak yani tum vergilerden arindirilmis sekli uzerine koyuyor.Amac normal kar payinin yani sira otv den inecek kesintiyi de zam yaparak kar oranini arttirmak.Otv den once atiyorum 40 olan aractan 4 kazaniyorsa, simdi 6-7 kazanmak vs...

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Nisan 2009, 09:20:08 »
ötv indirimi ile ilgili firmalar talep ile ilgili iktisat kanununu uyguluyorlar stoktu indirimdi reklam'dı hikaye kısaca özetlersek (BİR MALA OLAN TALEP YÜKSELİRSE O MALIN FİYATI ARTAR)  :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2009, 14:21:46 »
kuzen citroen almak için showrooma gitmiş ama eli boş dönmüş
elimizde aracımız kalmadı beyfendi olunca biz sizi arayalım demişler :D
külliyen yalan!!!

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2009, 14:57:28 »
kuzen citroen almak için showrooma gitmiş ama eli boş dönmüş
elimizde aracımız kalmadı beyfendi olunca biz sizi arayalım demişler :D
külliyen yalan!!!
honda ve opele gittik aynen stok yok 2 ay sonra en erken gelir diyorlar üstünede fiyatlar ne olur bilemeyiz çekiyorlar

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2009, 19:31:45 »
onların ben hepsının taa... tobe tobe agzımı bozmak ıstemıyorum bu ınsanlarımız nıe bole ya 2 kurus daha fazla kar yapmak ıcın mılletı dolandırmak ıcın bin türlü dolap yapıyolar sonra TR de araba satılmıyor dıyolar  >:( >:( >:(...eğer bıze zararı olmasa otv yı atrtrsınlar yıne butun sırketler sınek avlasın dıcem ama yıne zararını bız cekıyoz yıne olan halka oluyo

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2009, 15:29:05 »
Geçen gün VW vosmer de çalışan birile muhabbet ettim, bi arkadaşın nişanında
stoklarımızı gerçekten bitirdik, sabah 8den akşam 10'a kadar araba sattığımı biliyorum
bir haftada Türkiye genelinde 700 passat satılmış :(
Gerçekten stoklar bu kadar mı cabuk eridi ya ???