Gönderen Konu: Mk1 1.9 TDI swap Sorun ve Cozumler  (Okunma sayısı 9786 defa)

Çevrimdışı ak8624

• Profili Görüntüle
Mk1 1.9 TDI swap Sorun ve Cozumler
« : 17 Nisan 2012, 16:25:43 »
Selamlar,

1.9 TDI motoru Mk1 Uzerine Swap yapmayı planlıyorum.
Hurda belgeli bir aracı komple alıp Mk1 uzerine swaplıycam.
Yakıt sistemi elektronik oldugundan elektrik tesisatıda dahil Mk1 uzerine takıcam.

Bunu yaparken karsılasacagım engel ve cozumlerı nelerdır?

Ayrıca sizlere faydalı olabilecek linkler
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=142679

Oncelikle konuyu sapıtmadan bilen kisiler cevap verirse sevinirim.

Saygılar
1.Arac VW 1302S           1972-----3.Arac VW Golf Cl  Mk2  1984
2.Arac VW Golf Gti Mk1  1981-----4.Arac VW Jetta C Mk1  1982

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mk1 1.9 TDI swap Sorun ve Cozumler
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2012, 16:57:30 »
motoru kupa içine yerleştirirken belli olan ilk şey motor kulakları olur belki traverste, onları kaportacın ile hesap kitap yaparak çözersin asıl sorun olan kısmı  elektrik ve elektronik tesisatı olacak gibi geliyor, eğer eski dönem 1.9 motorlardan atacaksan içine pek elektrik ve elektronik malzeme olayına girmeyeceksin, yeni nesil 2000 sonra motorlarda kullanılan sistemi elektrik tesisatı işlemek için kafası açık bir elektrikçi bulman gerekir ve kullanacagın motorun elektrik elektronik semasını bulman gerecek olmayacak bir şey değil abdullah bol şans şimdiden.
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı ak8624

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2012, 17:15:29 »
Motor kulakları sorun deil.
Sadece kafama takılan elektrık kısmı
Motor olarak 1.9 Tdi 105hp
Motor kodu 1Z yada AHU olabilir tam bilmiyorum.
Elektrik tesisatını komple transfer edecegim icin sadece Mk1 uzerindeki buton vs. soketleri sorun olusturabilir.
Motor, Sanzuman, Vites kolu, Klima Sistemi, Gosterge, Pedal ve fren sistemini oldugu gibi Mk1'e aktarıcam.

İsimi sansa bırakmamak adına komple alıcam aracı zaten  kardesim. Senelerdir bu isi yapmayı planlıyorum. Becerebilirsem omurluk yuruyen ve iyi derecede performansa sahip bi arac yapmıs olurum sonunda.

Yurt dısında bu isi yapanlar yapıyor bizim  ne eksigimiz var. Bizde sadece heves var devamı yok.

« Son Düzenleme: 17 Nisan 2012, 17:18:06 Gönderen: ak8624 »

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2012, 17:21:11 »
Motor kulakları sorun deil.
Sadece kafama takılan elektrık kısmı
Motor olarak 1.9 Tdi 105hp
Motor kodu 1Z yada AHU olabilir tam bilmiyorum.
Elektrik tesisatını komple transfer edecegim icin sadece Mk1 uzerindeki buton vs. soketleri sorun olusturabilir.
Motor, Sanzuman, Vites kolu, Klima Sistemi, Gosterge, Pedal ve fren sistemini oldugu gibi Mk1'e aktarıcam.

İsimi sansa bırakmamak adına komple alıcam aracı zaten  kardesim. Senelerdir bu isi yapmayı planlıyorum. Becerebilirsem omurluk yuruyen ve iyi derecede performansa sahip bi arac yapmıs olurum sonunda.

Yurt dısında bu isi yapanlar yapıyor bizim  ne eksigimiz var. Bizde sadece heves var devamı yok.

inş abdullah ikidir geldin istanbula görüsemedik üçüncüde inşallah.

söyle yapabilirsin mk1 içine mk3 veya mk2 toprido veya en uç örnekle alacagın arabanın torpidosunu uygulama yapabilrsen işlevsellik kısmını hallede bilirsin. yada mk1 in küllük kısmını bir takım düğmelerle yapabilirsin. dediğim gibi işin özü kaçık bir elektrikçide bitiyor ve sen olmadan o işin yürümesi elektrik kısmında zor gibi duruyor.

Yunus EMRE

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2012, 20:46:04 »
butonlarda soketlerde sorun yaşamamak için nizam abininde dediği gibi komple torpidoyu uygulamak en güzeli olacaktır.kesilip biçilip yerleştirilir üzerinede kaplamayla iş halledilir gibi geliyor.

bunu yerleştirirkende epey uğraşmışlar ama değmiş bence :) bu tarz bi uygulama nokta olur kanımca

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2012, 09:13:12 »
Süper fikir. Allah kolaylık versin..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2012, 12:25:18 »
cok guzel bı proje olur gercekten.tahmınımce motor kulakları yuruyen aksamdan yana sıkıntı yasarsın. Acıkcası elektrıkten yana sıkıntı yasayacagını dusunmuyorum. O aractan sokup kendı aracınıza takacaksınız... Kablo bu sonucta..
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2012, 13:06:13 »
cok guzel bı proje olur gercekten.tahmınımce motor kulakları yuruyen aksamdan yana sıkıntı yasarsın. Acıkcası elektrıkten yana sıkıntı yasayacagını dusunmuyorum. O aractan sokup kendı aracınıza takacaksınız... Kablo bu sonucta..

o kablo evde ki gibi standart gitmiyor işte hepsi bir biri ile bağlantılı elinde şema olmadan toplaması çok zor olur

Yunus EMRE

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2012, 14:20:04 »
o kablo evde ki gibi standart gitmiyor işte hepsi bir biri ile bağlantılı elinde şema olmadan toplaması çok zor olur

calısan bı arac oldugu ıcın elektrık tesısatıda calıstıgı ıcın ıkı aracı yanyana koycan gozun gore gore ondan ona gecırcen. Ama once tesısatı cıkarıp bosa ordan sonra mk1 e gecırırse sıkınuı cıkabılır bu soketı nereye takıyoduk gıbı cumleler kurulabılır. :)
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2012, 15:32:57 »
calısan bı arac oldugu ıcın elektrık tesısatıda calıstıgı ıcın ıkı aracı yanyana koycan gozun gore gore ondan ona gecırcen. Ama once tesısatı cıkarıp bosa ordan sonra mk1 e gecırırse sıkınuı cıkabılır bu soketı nereye takıyoduk gıbı cumleler kurulabılır. :)

öyle olacak büyük ihtimal o yüzden arıza bir elektrikçi bulmak gerekir

Yunus EMRE

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #10 : 19 Nisan 2012, 15:34:19 »
yapılabilirlik konusunda senelerdir içim içimi yemiş bir şeydir. 19 TDI motoru mk1'e bindirmek, gerekli elektrik ve elektronik dönüşümlerini yapmak vs. torpido konusunda da ben başka bir fikir vereyim. polo 6R  ::)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Nisan 2012, 18:05:02 »
yapılabilirlik konusunda senelerdir içim içimi yemiş bir şeydir. 19 TDI motoru mk1'e bindirmek, gerekli elektrik ve elektronik dönüşümlerini yapmak vs. torpido konusunda da ben başka bir fikir vereyim. polo 6R  ::)

:) 6r çok ucuk oldu :D

Yunus EMRE

Çevrimdışı ak8624

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2012, 19:50:34 »
Her turlu aracı baska bi araca gecirmek mumkun ama bilgi birikim ve beceri gerekiyor.
Yurtdısında bu isi asmıs insanlar var.
Bmw'ye corvete daha markasını saymadıgım bircok araca dızel vw motor uygulaması yapılmıs.
Yani olmıcak bisi deil.
Polo 6R yapıcak olsam komple Polo 6R parcalamam lazım. Sadece torpıdoyla is bitmiyor cunku.
Ama  su anki piyasada yeni sayılabilecek bi aracın varın siz dusunun pertı ne kadardır.
Istedıkten sonra yapılmıcak hıc bısı yok sadece irade.

Çevrimdışı 5ani5 mk2

• 5anı5 MK'II GTI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2012, 22:44:34 »
iyi bir proje olur abdullah abi ama t de çook uraşırsın bu işlerler motoru işletmek başlı başına sorun zaten.. bunun dışında mk1 yerine mk2 tercih etmeni tavsiye ederim  çünkü mk2 şaseleri ve ön taversi mk1 den .ok çok kuvvetli ve saglam.. 1.9 mk1 çok yorar diye düşünüyorum.

mk2 ye 1.9 oturtmak çok zor olmıcaktır. bu motor tek eksantrikli. passatlarda golflerde olan 110 hplik motor olmadlı bunun kulakları mk2 ile aynı yerde. seatlarda 90 hp lik versiyonuda var.

110 luk versiyon gt 17  vve chip ile 160 hp. ekstra enjektör ile 190-200 hp güç veriyo buda mk2 için süper bi güçç..

pd130 pd150 gibi yeni nesil çift eksantikli motorları oturkmak hiç kolay olmaz.. 

mk2 yi vermicektinki swaplıcaktıkk 1.9 tdi dumanlı gezicektin:=)

akşama kadar 1.9 ların içindeyim bıktım artık garajda 2 tane 1.9 yatıyo turboları büyütüyoruz :=)
Exclusive Garage