Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Kış lastiği ne önerirsiniz!  (Okunma sayısı 13063 defa)

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
    2003 BORA TDİ 130 HP OTM.
  • Hayat sürprizlerle dolu...
Kış lastiği ne önerirsiniz!
« : 14 Ekim 2010, 03:24:56 »
Kış lastiği ne önerirsiniz arkadaşlar ve nedeni,özellikle kullanan ve bilgisi olan arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum.
Karakter alışverişte ortaya çıkar.

Ynt: Kış lastiği ne önerirsiniz!
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2010, 08:40:04 »
Arkadaşlar hava sıcaklığının +7 derecenin altında kullanmanız gereken kış lastikleri için öncelikle düşük yanak ve geniş taban kullanan arkadaşlarıma söylüyorum örneğin 205/40R17 lastiğin kışlığını aramaktansa 185/65R14 alıp takmak  daha uygundur eğer bu ebatda jantınız yoksa çıkma hatta sıfır alın jant+lastik aşşağı-yukarı geniş tabanlı sadece lastik fiyatına yakın bir rakam çıkacaktır hem böylece sök-tak için seneye ekstra para vermezsiniz ve kar yere düşünce saatlerce beklemezsiniz ayrıca kuru zeminde sürtünme oranını arttırdığınız için fren mesafeniz kısalırken kar-buz-yağmur gibi faktörlerde araç ağırlığını daha fazla bir zemine yaydığınızdan dolayı AQUAPLANNING'e düşersiniz bu nedenle ne kadar küçük lastik eni, o kadar fazla yere basınç sağlıyacağından yapılması gereken de budur lastik hava basınçlarınızla oynamayın düğşüren var yükselten var tamamı yanlıştır neyse onu basın yaz kış nitrojen basanlar 45 güne bir oksijen basanlar 15 güne bir kontrol edin lastiklerinizden birinin bile havası düşük olsa kuru zeminde sürtünme oranı ve ısınma oranı artacağından düz yolda panik fren yaparsanız kaldırıma çıkmanız doğaldır DİKKAT!...Bu bilgiler ışığında benim kişisel tercihim hem lastik ebadını küçültüp tasarruf edin hemde Türk malı ekonomik bir kış lastiği alın ama yaz aylarında gerek yüksek süratlere çıktığımızdan gerek daha fazla km yaptığımızdan daha kaliteli sizi ekonomik açıdan biraz daha zorlayacak lastik almanızı tavsiye ederim zira  bu bahsettiğim ucuz Türk Malı lastiklerin yaz modelleri beni tatmin edecek kaliteden maalesef uzaktır ama kış lastiğinden memnunum bu lastiklerin tek sorunu kauçuk niteliği iyi olsada toplam lastik teknolojisi yetersiz olduğundan balans sorunu yaşatabilmesidir bu da kış şartlarında pek belli etmez çünkü 100 km üzerine  daha az çıkarsınız bu da sizi memnun eder ama aynı lastiğin yaz modelini aldığınızda sonuç hüsran olabilir... ama Kars gibi biyerde yaşıyan aracıda 30.000TL'in üzerinde olan cebinde de parası olan biri lastik ebadını düşürmeli ama asla ucuz fiyat/kalite performans değerlendirmesi yapmamalı verip parayı en pahalısını alıp kurtulmalı çünkü asıl risk tüketicinin iç huzurunun olmamasıdır ...bu sürüşüne yansıyacaktır..
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2010, 12:33:03 Gönderen: baki çelik »

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2010, 09:09:21 »
Teşekkürler Baki kardeşim güzel bilgiler :tamamdir

« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2010, 12:31:06 »
efendim ne demek her zaman lastik ve jant konusunda yardımcı olurum diğer konularda da siz bana yardımcı olursunuz böylelikle toplam bilgimiz artar  :tamamdir

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2010, 13:31:15 »
Baki Çelik bizim gibi yaz kış demeden gazlayanlar için ne önerirsin? Mesela kış lastiği aldığımıda bunların hız endeksleri düşük oluyor.Ben mesela 220 ile sürekli 20 dk filan gittiğim oluyor otobanda.O zaman ters etki yapmaz mı? Kış lastiği yerine ebat düşürerek örneğin 195/55/15 gibi dört mesvism kullanmamız daha uygun olmaz mı?
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2010, 14:14:41 »
Başka bir soru daha sorayım;
üzerinde 225 45 17 ebad var,17" değişikliği yapmadan taban inceltmek,205 50 17 kışlık lastik takmak mantıklı mı olur mu yada nasıl olur? ::)

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #6 : 14 Ekim 2010, 14:26:12 »
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #7 : 14 Ekim 2010, 17:05:05 »
Harun abi sök takla uğraşma
15" lere tak lassa snoways geçir kışı  ;)

Çevrimdışı gültekin77

• Otomobil
« Yanıtla #8 : 14 Ekim 2010, 17:15:28 »
Deme ya bak biz halletmiştik karar kıldık,takcem 205 50 17,uygun da buldum karıştırma kafamı :-\
Benim eskiler de evde şimdi lastikli,4. kattan al götür söktür vs.daha zor geliyor şimdi.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #9 : 14 Ekim 2010, 17:33:53 »
15" hem cebin, hem aracın sağlığı için daha uygun
koy asansöre indir derim  ;)

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2010, 17:56:38 »
Harun abi sök takla uğraşma
15" lere tak lassa snoways geçir kışı  ;)
Kesinlikle katılıyorum.
1 kere yapacaksın sonra her mevsim lastik yerine jantları değiştireceksin sadece.
Lassa ve kumho kullanmıştım ben ikiside 4 mevsim lastiğe göre 10 kat iyi. Kumhoyu 3 sene önce güzel bi kar yağmıştı o dönem  kullanmıştım, baya sıkı sıkı tutunuyordu kar üstünde.Araba 2005 hyundai getz 14" ti lastikler.
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2010, 20:19:43 »
Baki Çelik bizim gibi yaz kış demeden gazlayanlar için ne önerirsin? Mesela kış lastiği aldığımıda bunların hız endeksleri düşük oluyor.Ben mesela 220 ile sürekli 20 dk filan gittiğim oluyor otobanda.O zaman ters etki yapmaz mı? Kış lastiği yerine ebat düşürerek örneğin 195/55/15 gibi dört mesvism kullanmamız daha uygun olmaz mı?

öncelikle şunu belirtiyim dünyada Dört Mevsim diyerek lansmanını yapıp satan benim bildiğim tek ciddi marka Goodyear ancak Vector serisi ancak bu lastiğin mantığı şu kış lastiğin sıcaklık sınırı olan +7 dereceyi 14 dereceye (mesela) çıkarıyor yada 0 dereceye indiriyor yani mantık olarak yaz lastiği gibi sessiz giden bi lastik değil ama kış lastiği gibi kışın zımba gibi duran bir lastik de değil..üstüne bi de daha pahalı, bence saçma bu lastiği almak sonuçta işini tam yapmayan bir lastiğe hemde daha fazla olmak şartıyla para veriyorsunuz bi de yazlık lastiği alınca onu da 4 mevsim kullanınca 4 mevsim lastğim var diyenler var onlara hiç bişiy demiyorum zaten  :t ama Antalya'da yaşayan hemşerim için yaz lastiği mecburen 4 mevsim lastikdir o ayrı  ;D
hız endeksine gelince genelde T grubu (190km)  lastikler var piyasada ama H grubu(210km)  da bulmak çok kolay hatta V de var ebadına göre(240km) ama öyle 20 dk gidince lastik parçalanmaz yada hissedilir bir deformasyon olmaz mümkünse uygun hız kodunu alın değilse kışın çok sorun olmaz ama yazın aynı şeyi yaparsanız aracınız gezinme yapar ve fazlasıyla aşınır düşünün hava sıcaklığının 40 olduğu ortamda asfalt 60-70 olabilir birde siz bunun üstüne 150-200 gidiyorsunuz lastikler cacık olmuşken bi de ani fren yaptın mı vay o lastiğin haline ama hız kodu uygun olursa senin araç için V olması lazım sende gider T alırsan ısıyla alakalı sorun yaşaman kesin ama kışın bu bukadar belirgin yaşanmaz esas dikkat edilmesi gereken lastik ebadını küçültmendir
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2010, 21:15:16 Gönderen: baki çelik »

« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2010, 20:25:53 »
Başka bir soru daha sorayım;
üzerinde 225 45 17 ebad var,17" değişikliği yapmadan taban inceltmek,205 50 17 kışlık lastik takmak mantıklı mı olur mu yada nasıl olur? ::)

otobanda çok fazla sürat yapıyorsan ve bu takacağın lastiklerin hız kodu H veya V ise 17'''de kalarak küçült ama yok ben normal bir kullanıcıyım ve güzergahımda normal diyorsan ve elimde de 15'' zaten var diyorsan 15'' daha mantıklı tercih senin?
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2010, 20:29:51 Gönderen: baki çelik »

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2010, 20:57:00 »
Baki çelik zaten şu an kullandıklarım hız endeksi V ama kışlıkta varmı V onu merak ettim şimdi.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ