Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: kar paletleri ve kullanılabilirlik  (Okunma sayısı 4906 defa)

kar paletleri ve kullanılabilirlik
« : 17 Ekim 2012, 18:57:56 »
arkadaşlar görev yapmakta olduğum yerin geçen kışki halini gösterir fotoğrafları ekledim. 205/55/16 lastikleri olan aracıma 4 adet 15" jant ve buna uygun 195/65/15 kar lastiği almayı düşünüyordum ama nette gezinirken http://www.snowwolf.com.tr/#/%C3%BCr%C3%BCnler sitesindeki ürünlere benzer ürünlerle karşılaştım. acaba bu paletlerin kullanılabilirlikleri ne alemde kullanan tecrübe eden arkadaş var mı aranızda önerir misiniz yoksa 4 jant 4 lastik ve takmatik zincire devam mı fikirlerinizi alabilir miyim?

Ynt: kar paletleri ve kullanılabilirlik
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2012, 20:01:50 »
zincirden farkı sessiz olması diye düşünüyorum kullanımı daha kolay görünüyor ama dayanıklılığı ne durumdadır tecrübe etmeden belli olmaz.

eğer kar lastiği kullanacaksanız zaten zinciride bunuda aynı durumlarda takacaksınız takmatik zincirle fiyat kıyaslaması yapınca bence değmez

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2012, 20:48:46 »
hay maşallah neresi böyle burası :)

« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2012, 21:16:00 »
hay maşallah neresi böyle burası :)
Ordunun tepelerinden birisi :)
zincirden farkı sessiz olması diye düşünüyorum kullanımı daha kolay görünüyor ama dayanıklılığı ne durumdadır tecrübe etmeden belli olmaz.

eğer kar lastiği kullanacaksanız zaten zinciride bunuda aynı durumlarda takacaksınız takmatik zincirle fiyat kıyaslaması yapınca bence değmez
bir kaç yerde çivi ömrü falan diye bişeyler duydum ama pek bilgi sahibi değilim. yukarda da dediğim gibi 255/55/16 lastikleri 195/65/15 jant lastik takımı ve takmatik zincir ile mi daha uygun olur yoksa sadece yazlık lastiklerin üstüne 4 adet palet alsam yeterli olur mu diye düşünüyorum maliyete gelince 2 takım palet almak daha hesaplı ama dayanıklılık konusunda şüphelerim var tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyoruz ;)

15" sac jant takımı 150TL civarı
195/65/15 petlas lastiklere 125TL/Adet fiyat almıştım 2 hafta önce zam geldiyse bilemiyorum :)
boldan hesaplarsak 100TL de takmatik zincir dersek 750TL gibi bi fiyat çıkıyo

paletlerin de zaten en uygun fiyat takımı 200TL x 2 = 4 palet 400 TL

« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2012, 21:48:30 »
Kışın,zincir (palet) takmadığınız yolları düşünün.Sizce normal lastik mi daha avantajlıdır yoksa kar lastiği mi?Sorunun içinde cevabı var zaten.Benim tavsiyem kar lastiği almanızdır.Bunun yanın da acaba zincir mi yoksa palet mi diye kendi kendinize sorabilirsiniz.O da maddiyatla alakalı..

« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2012, 00:58:22 »
ben elinizde yedek jant lastik olduğunu varsayarak yazdım :)

ama ne olursa olsun 4 mevsim lastiklerin hiç biri kar lastiğinin yaptığı işi yapamaz .yol tutuş patinaj ve frenleme için kar lastikleri çok büyük avantaj sağlar çok önemli yerler haricinde zincir vs olmadan ilerleyebilirsin

« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2012, 08:17:08 »
ben elinizde yedek jant lastik olduğunu varsayarak yazdım :)

ama ne olursa olsun 4 mevsim lastiklerin hiç biri kar lastiğinin yaptığı işi yapamaz .yol tutuş patinaj ve frenleme için kar lastikleri çok büyük avantaj sağlar çok önemli yerler haricinde zincir vs olmadan ilerleyebilirsin
desene gitti bizim 750 :)
teşekkürler arkadaşlar

« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2012, 08:32:30 »
aracın tekerinin bazen palet içinde patinaja düşerek yırtıldğınına dair birkaç şikayet duydum. olur mu olur. bence kar lastiği işi görür.  bizim burda da geçen sene buna yakın bir kış oldu, kaputtan aşıyordu karlar giderken. bir kere yola koyuldu mu problem yok ama durursan bittin  :)
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2012, 10:21:45 »
Kaliteli bir kar lastiği veya don-buz olayları çoksa çivi takılanlar var onları kullanabilirsin.. Ben Boluda yaşıyorum buranın kışı malum kar lastiği omlmadn 5 metre zor gidersin. Kartalkayaya çalışan ticarilerin hepsinde çivili lastik var. Valla düz yolda gider gibi gidiyorlar Kartal yolunda..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2012, 11:18:18 »
bahsettiğiniz ebatta kış lastikleri şu an tane olarak 120 ile 160 tl arasında kalitesine göre değişiyor.Ben aracın orjinal jantlarını kar lastiği için saklayıp, yaz için büyük jant lastik yapmıştım.Kar lastiği fiyatlarına bakınca iykide saklamışım diyorum .195 65 15 için goodyear ug 8 den fiyat aldım ve de sipariş verdim taksitli 150 tl yani 600 tl (5 taksit) lastikçi tanıdıktı ama, tanıdık olmayanda 160 falan verir herhalde (belkide daha uygun verir  :D)
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2012, 11:18:54 Gönderen: hocin »

« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2012, 12:52:20 »
forumdan çıkan "bildiğinden şaşmayacan" :) 4 jant 4 lastik bi de takmatik alacaz anlaşılan...

« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2012, 23:56:41 »
Kış şartlarında en güzeli kar lastiği,paletler güzel fakat çok uzun soluklu olmuyor,kırılıyor,kopuyor vs. ben ankarada kullandım,karda güzel sonuç veriyor fakat bazı bölgeleri açıyorlar ekipler oralardan geçerken tam bir eziyet sök tak çok uğraştırdı beni geçen sene.Bana göre araç içinde çok sağlıklı olduğunu söyleyemem.Kısa süre kullandım ve parçalandı.