Gönderen Konu: HARARET GÖSTERGESİ VE TERMOSTAD  (Okunma sayısı 12894 defa)

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
HARARET GÖSTERGESİ VE TERMOSTAD
« : 19 Mayıs 2012, 10:06:44 »
Arkadaşlar kolay gelsin. Aracımın hararet seviyesi sürekli aklımı kurcalıyor.
Aracım passat32b 1.6 düz dizel. Termostad sıkıntısından termostadı değiştirdim. Orjinal termostad 87 lik ve 87 lik termostad üzerinde mevcut.

87 lik termostadda hararet seviyem göstergenin son noktasından önceki noktada sabit kalıyor. Bu seviyeler normalmi. Resimler aşağıdaki gibi.
Birde aracın far vs elektrik sistemini çalıştırdığımda aracın hararet göstergesi değişkenlik gösteriyor. Yükselme oluyor. Elektriği kullanmadığım zaman göstergede düşme oluyor. Bu sıkıntımı yoksa normal bir durummu. Araç rolanti halindeyken akü ışığında göz kırpma oluyor sürekli. Akümün zayıf olduğunu biliyorum. Aracı soğuk havalarda 3 4 gün çalıştırmazsam, marş basmayacak dereceye geliyor. Aküyü çıkma alıp takmıştık. İş görsün diye.

Bu resimde yabancı bir forumda t3 için 87 ve 80 lik termostadın hararet göstergesine yansımış hali mevcut.

Bu resimler ise benim aracıma ait.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Gözüme takılıyor yanlış bişeymi yapıyorum diye. Araç hararet yapıcak diyede endişeleniyorum piskolojik olarak. İyi forumlar.

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
Ynt: HARARET GÖSTERGESİ VE TERMOSTAD
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2012, 17:18:32 »
termostatın 87 lik ise, fan müşürünün de ona uygun olması gerek. misal 68-85 gibi. 85 derecede calısmaya baslar, 68 de kapanır. ekstra bir nokta da acaba motor hararet müşürün uygun mu? ben dizele benzinli müşürü takmıştım, o da biraz fazla gösteriyordu, ondan da olabilir belki ?

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2012, 18:25:50 »
fan musurumde felan sikinti yok. 82-68 lik termostad acip kapamada sikinti yok fan acmada da yok. Sadece merak ettigim gostergenin elektrik aksamini kullandikca artmasi neden kaynaklaniyor. En sonunda su sicakligi olcen bir gosterge baglamak zorunda kalicam.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2012, 18:26:50 Gönderen: PassatMk2m »

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2012, 00:39:21 »
Muhtemelen elektrik aksamında kaçak vardır. Aracın farı ile hararet arasında ne olabilir ki? Ayrıca bunu araç soğukken, tüm elektrik sistemini açarak denediniz mi?

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2012, 09:43:38 »
Arac sogukken hic denemedim. Deneyeyim. Hsrsretin 87 derecelik termostad da sabit kaldigi yer konusunda 87 lik termostad kullananlardan bilgi bekliyorum.

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2012, 12:21:52 »
Bugun arac calismazken sogukken denedim. Elektrik aksamini calistirinca Hararet gostergesi tepki gosteriyor. Yukseliyor.

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Haziran 2012, 11:04:12 »
Elektrikçiye baktırmaya gideceğim bu gün. Kon hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2012, 22:24:11 »
 Resimlerdeki konum 90c gibi ama çok kapsamlı bir gösterge değil in aşa 85 vur yukarı 90 konumu. Son seviye 130c dir bu arada..

İbrenin en az %10 hata payı vardır. Uzun yıllardır işlev sunuyor malum direnç bobin mantığı ile ibre hareket ediyor zamanla drenç değerleri bozulur ya çok gösterir yaz az. Benim aracımda düşük termostat ve fun müşürü var Normalde fanı tam orta seviyede açması gerek ve olanda o ama benim ibremde yılların yorgunluğundan %20 oranında eksik gösteriyor..  Gerçek değerini şüphe doğrultusunda JSV nin Temp göstergesini hararet müşürüme takarak ölçtüm 68c de fan açıyorum ama orj göstergemdeki ibrenin konumu 40c lerde..

Aracında elektrik zayıflaması var. Farları açtığında diğer eletronik ekipmanlarda zayıflama var ise akün sorunlu yada gereken amperde değildir.
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2012, 22:26:17 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Haziran 2012, 23:02:49 »
Degerli yorumun icin tesekkur ederim Ersan abi. daha dusuk termostad hangi araclarinkiler bizim araclarimiza uyuyor. Ondan alip takayim. Akuyude degistireyim. Bir elektrikcinin teshisiden sonra.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #9 : 01 Haziran 2012, 23:49:22 »
 Valla hangi araçlarda olduğunu bilmiyorum. Çok değiştirdiğim bir parça değil. İhtiyaç olan bir parça oldumu bahattin abiyi arıyorum bu bu lazım abi araba biliyon mk1 ya model ya motor koduna göre söylüyorum oda sağolsun yolluyor. Yani öyle başka aracın parçaları ile çok kafa yormuyorum bulunan parçalarda ve herzaman termostatı düşük tutuyorum kışın bile. Araçlarımız yaşını almış çok sıkıştırmaya gelmezler hele yazın çok çep yakarlar.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2012, 12:31:42 »
Anladim Ersan abi. Acaba sorma ihtimalin varmi. Bende parcacidan alayim ona gore. Hangi termostadi diyip alacsgimizi bilmek acisindan.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Haziran 2012, 23:52:55 »
benim ibremde göstergenin tam ortasında duruyor hararet kaça tekabül ediyor acaba fan açsada ibrede düşme olmuyor havalar ısınıyor acaba termostatı yada müşürü değiştirmeye gerek varmıdır

Çevrimdışı PassatMk2m

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2012, 08:39:21 »
benim ibremde göstergenin tam ortasında duruyor hararet kaça tekabül ediyor acaba fan açsada ibrede düşme olmuyor havalar ısınıyor acaba termostatı yada müşürü değiştirmeye gerek varmıdır
Muhtemelen senin termostadın düşük derecelidir. Ama bi baktır istersen. Bazı göstergelerde hata olabiliyor düşük veya yüksek gösterme gibi oda müşürle alakalı oluyor genelde. Benim aracımdada elektrik aksamında bir sorun olduğunu düşünüyorum, baktırmam gerekiyor zaman bulamadım.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2012, 20:48:49 »
ibrede sıkıntı olmadığını biliyorum daha önce termostat takılı değildi ibre şimdikinden daha fazla durumdayken fan açıyordu termostat takıldı 87 lik müşür var. senin ibreye göre benimki tam lambanın üstünde sabit kalıyor. termostat takılı değilken şehir içinde dur kalk trafikte seninki ile aynı yerde fan açıyordu ama düz yolda giderken yarıyı bile geçmiyordu.

merak ettiğim konu ibre tam ortada kaç dereceye tekabül ediyor radyatörüm büyük tip şimdiye kadar fan hiç çok uzun süre çalışmadı kısa aralıklarla çalışıp duruyor 1 2 gün önce stop edip indikten sonra fan açtı. acaba yeteri kadar soğutma yapabiliyormu dizel sıcağı sever ama hararet yaparsa durum kötü olur. hararet lambası yanıp sönüyordu bazen oda teybin artı kablosu ince olmuş sesi biraz acınca kesiklik yapıyordu onu düzeltince bir daha yanmadı