Gönderen Konu: hararet sorunları ve fan açmama ?  (Okunma sayısı 19978 defa)

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
hararet sorunları ve fan açmama ?
« : 01 Temmuz 2011, 10:23:54 »
arkadaslar son iki gündür basıma gelen bir olay var

sorun şu

arac bayır yukarı seyir ederken hararet göstergesi nerdeyse sonuna kadar ilerliyor ama fan acmıyor ( bu durumda manuel olarak müdahale ediyorum )
termostat kapalı kalmıstır diye kontrol ediyorum sıkıntı yok su kabı devrini tamamlıyor  ama fan otomatik açmıyor
otobanda ilerlediğimde hızı 120 km veya üstünde gittiğimde hararet ibresi yukselmeye devam ediyor yine fan açmıyor ( yine manuel olarak fan açıyorum ) ama hızı 70-80 km lere sabitlediğimde hararet ibresi normal olan dik konumdan biraz sagda oluyor

benim aklıma gelenler

termostat ( 85-102 derecelik takmıstım onu değiştirecem yine )
fan müşürü         (ömrü bitmiş olabilir diye düşünüyorum oksitlenme var gibi üstünde )
hararet müşürü ( ömrü bitmiş olabilir diye düşünüyorum ama niye çizgi normale gelince fan açıyor )
devirdaim ( araba zorlandıgında işlevini yerine getiremiyor miladı dolmak üzere )
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
Ynt: hararet sorunları ve fan açmama ?
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2011, 10:48:38 »
Son yazdıklarını yap :melek:
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2011, 10:55:23 »
Son yazdıklarını yap :melek:

basına gelebilecekler için açtım konuyu o parçaları değiştirecem :)

Yunus EMRE

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2011, 11:43:17 »
basına gelebilecekler için açtım konuyu o parçaları değiştirecem :)
hacı, ben sizden cıktıktan sonra şunu farkettim o akşam :

1. fan otomatik : arabanın harareti normal süratte ortada, fan otomatik ve kendisi açıyor zamanında. sürat hızlanınca bir nokta sağa kayıyor, fan çalışır vaizyette.
2. fan elle açık : arabanın harareti normal süratte lambanın sağında, fan elle devrede, sürat hızlanınca daha da artıyor.

ben fanı ne zaman elle devreye soksam, kendi otomatik açmadan evvel, hararet normal seviyeden fazla oluyor, nedenini anlamadım.

fanın açılmaması müşüründen kaynaklanıyor biliyosun. bende 82 lik termo vardı, hararet ortanın sagında duruyordu. 75 lik taktım, şu anda ortada ve fan vs derdi kalmadı. ama fan müşürü 68-82 lik.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Temmuz 2011, 11:45:06 »
fan müşür değişecek ilker ersan abi ilede konustum devirdaim pompasının yeterli olmadıgını söyledi tarif ve çözüm uyuyor sıkıntı belli yüksek hız asırı yükseliyor ama düşük hızda sıkıntı olmuyor

Yunus EMRE

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2011, 11:48:19 »
fan müşür değişecek ilker ersan abi ilede konustum devirdaim pompasının yeterli olmadıgını söyledi tarif ve çözüm uyuyor sıkıntı belli yüksek hız asırı yükseliyor ama düşük hızda sıkıntı olmuyor
aga benim anlamadıgım olay şu, neden elle açtığımda hararet normalden yüksek, otomatikte ise olması gereken yerde?

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2011, 11:48:54 »
aga benim anlamadıgım olay şu, neden elle açtığımda hararet normalden yüksek, otomatikte ise olması gereken yerde?

enteresan

Yunus EMRE

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2011, 13:46:13 »

Garip olan bişey yok aslında.. Termostat açmadan sen fanı açıyorsun fanda sadece radyatörde duran suyu soğutuyor. Bloktaki su dolaşım olamuyor termostat açmayınca hali ile ibren yüksekte duruyor.. Manuel fanı risk anında açın diye koymuşlar öyle zırt pırt kafanıza göre açmayın termostat bi afallama yaparsa blok çatlatırsınız benden söylemesi  :t
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2011, 13:59:24 »
Garip olan bişey yok aslında.. Termostat açmadan sen fanı açıyorsun fanda sadece radyatörde duran suyu soğutuyor. Bloktaki su dolaşım olamuyor termostat açmayınca hali ile ibren yüksekte duruyor.. Manuel fanı risk anında açın diye koymuşlar öyle zırt pırt kafanıza göre açmayın termostat bi afallama yaparsa blok çatlatırsınız benden söylemesi  :t

tamam abi bu aksam parça işini hallediyorum :)

Yunus EMRE

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2011, 10:39:28 »
hafta sonu devir daimi çıkardık pervaneleri plastik malzemedendi su ısındıkca bunlarda şişme oluyormus o yüzden metal kanatlı olanlardan aldım ( alman malı ) 40 lira çin malı vardı 30 lira

suan için sorun yok her sey düzeldi

Yunus EMRE