Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 16 milyon araç sahibi bu uyarıya dikkat!  (Okunma sayısı 3328 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
16 milyon araç sahibi bu uyarıya dikkat!
« : 08 Kasım 2012, 21:04:52 »

Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik''i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu olacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 1 ay artırılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 500 lira para cezası uygulanacak.

Yeni tasarıya göre, bir yıl içinde 5 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücünün ehliyeti alınacak. Ehliyetine el konulan sürücüler zorunlu olarak psikolojik muayeneden geçecek. Sürücü,psiko-teknik değerlendirmeyi geçene kadar ehliyeti iade edilmeyecek.

Önemli yeniliklerden birisi de alkol muayenesiyle ilgili. Trafik denetimlerinde alkol ölçümü yaptırmayan ya da itiraz eden sürücü "alkollüymüş" gibi işlem görecek. Yeni uygulamada da para cezası uygulaması devam edecek.

Hız sınırını yüzde 50'den fazla aşan sürücülere verilecek ceza 1,5 kat artırılacak. Aracının ilk muayenesini yaptırmayan ya da muayene süresini aşan sürücülere kesilen para cezası 72 liradan 154 liraya yükseltilecek.

Tasarıyla, kış mevsiminde araçlara kış lastiği takma zorunluluğu da getiriliyor. Kış lastiği olmayan sürücülere 72 lira ceza kesilecek.

Kamyon, otobüs, tır, tanker gibi ağır yük taşıtlarının kullanım süresini aşan sürücülere verilen cezalar 6 kata kadar artırıldı. Günlük 9 saatten fazla ağır vasıta kullanan sürücülere 72 lira yerine kademeli olarak 154 lira ve üstünde ceza uygulanacak.

Yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.

Ynt: 16 milyon araç sahibi bu uyarıya dikkat!
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2012, 00:55:23 »
Bilgilendirme için teşekkürler hocam  :)
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2012, 00:55:45 Gönderen: lancelot »

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2012, 10:04:37 »
Kış lastiği konusunda Ticari araç ile hususileri birbirinden ayırmışlar.. Benim merak ettiğim kış lastiğini dört tekerleğede mi takıcaz? yoksa çekiş olanalara taksak cezadan yırtarmıyız?
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2012, 10:15:41 »
Kış lastiği konusunda Ticari araç ile hususileri birbirinden ayırmışlar.. Benim merak ettiğim kış lastiğini dört tekerleğede mi takıcaz? yoksa çekiş olanalara taksak cezadan yırtarmıyız?

aynen bende bunu merak ediyorum

Çevrimdışı SeyitE

• Otomobil
    16' Crafter
« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2012, 11:07:16 »
4+1 (stepne) kışlık lastik olacak.

« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2012, 11:27:44 »

yuh stepnedemi kışlık olacakmış? peki sıfır araçların bazılarında stepne fabrikadan yok onlar ne olacak? lastik tamir spreyininde kışlığı yokki  ;D
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı SeyitE

• Otomobil
    16' Crafter
« Yanıtla #6 : 09 Kasım 2012, 12:03:45 »
Vallahi bana polisin söylediği bu benim 123 kasa için pazarlık yaparken demiştir.

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #7 : 09 Kasım 2012, 13:17:04 »

Wayyy bi takımda yedek tutalım bu nedir ya :)

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #8 : 09 Kasım 2012, 13:28:15 »
Şimdi kış lastiği 100 lira ise olur 200 lira güzel ülkemde.. Fırsatçılığına sağlık
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2012, 18:20:16 »
sanki rusyada yaşıyoruz ya rusyada bu olay geçerli nasıl geçircez diye bakıyolar ya

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2012, 10:13:03 »
bide bu mevzuda şehir ayrımı yokmu yani adanada antalyada yaşayan hayatında kar görmemiş insanda kar lastiğimi takacak arabasına ?