Gönderen Konu: Carbon Clean  (Okunma sayısı 9134 defa)

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
Carbon Clean
« : 16 Aralık 2008, 01:07:25 »
Karbon Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?

* Silindir kompresyonlarının düşmesi
* Motor gücünde azalma
* Fazla yakıt tüketimi
* Egzoz emisyonlarında artış
* Bozuk rölanti
* Hızlanma kabiliyetinde azalma
* Soğuk havalarda zor çalışma
* Motorun silkeleyerek çalışması

Karbon Temizleme Nedir?

Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Karbon Temizliğinin Yararları Nelerdir?

* Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.
* Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.
* Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
* Karbon temizleme işlemi düzenli olarak (her 25.000 km.de bir) yapıldığında motorun ömrü uzar.
* Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.
* Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

Karbon Temizleme Niye Etkindir?

Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. "Karbon Temizleme" işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
Ynt: Carbon Clean
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2008, 01:08:55 »
daha once yaptıran var mı ne gibi sonuclar elde etti arkadaşlar?

ben de benzinli bmw vardı bi ara ona yaptırmıştım cok farketmişti gercekten yani
hissetmiştim arabanın daha iyi gittiğini, cok memnun kalmıştım

şimdi de passat ta yaptırcam ama dizellerde ne kadar verim alırım bilmiyorum
deneyen oldu mu??

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2008, 01:14:54 »
daha once yaptıran var mı ne gibi sonuclar elde etti arkadaşlar?

ben de benzinli bmw vardı bi ara ona yaptırmıştım cok farketmişti gercekten yani
hissetmiştim arabanın daha iyi gittiğini, cok memnun kalmıştım

şimdi de passat ta yaptırcam ama dizellerde ne kadar verim alırım bilmiyorum
deneyen oldu mu??

Ben bir kac defa yaptirmistim yine ayni bundan once kullandigim 2001 tdi passata.Fakat kisa sureli sonuclar alinabiliyor.Yani kisa sure sonra yine duman atmaya basliyor arac zor calismaya basliyor.140 bin km civarinda komple kurum temizligi yaptirdik.Cok faydali oldu.Carbon clean yuzeysel temizlik yapiyor.Pahali birsey degil zaten istersen yaptir bi dene.Ama bana kalirsa komple kurum temizligi yaptir eger aracin km si geldiyse.
Yeni aldigim passat daha 77 bin km de.Sabahlari gayet duzgun calisiyor, motor sesi normal, gaz emisyonu normal gibi.Allah nasip ederse 140-150 bin km yi gorursem hic dusunmeden buna da yine aynen kurum temizligi yaptiririm.Cok yararli oluyor.

http://www.vwtr.net/forum/bora/tdi-kurum-temizligi-t7383.0.html

Bu linkten yararlanabilirsin.

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2008, 01:49:39 »
vallahi arac 90bin km de suan
gayet memnunum aslında, çalışmasında tık yok hemen alıyor
arkamdan takip edenler arac fazla kara duman attıklarını soyluyorlar
bnde normaldır dizel bu diorum :)
komple kurum temizliğin ne gibi faydasını gordun kardeşim?
bide aracın nereleri sokuluyor? ne kadar surdu?

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2008, 16:54:14 »
kurum temızlıgı sadece dızellerımı oluyo yoksa benzınlıede oluyomu ???

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2008, 20:54:07 »
bildiğim kadarıyla benzinli arabalara da yapılıyor
fakat dizellere oranla daha az yapılır diye okudum bi yerde

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2008, 14:09:52 »
hımmm en ıyıısı benzınde carbon uygulamsı sanrsam

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Ocak 2009, 20:12:18 »
carbon cleani fazla yapan olmamış sanırım
carbon clean internette ve servislerde muamma
kimisi iyi super dio kimisi bişe olmadı dio kimisi de arabam bozuldu dio
vallahi kafam karıştı ya???
yapılsa mı iyi yapılmasa mı iyi anlamadım gitti vallahi

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2009, 17:58:40 »
carbon cleani fazla yapan olmamış sanırım
carbon clean internette ve servislerde muamma
kimisi iyi super dio kimisi bişe olmadı dio kimisi de arabam bozuldu dio
vallahi kafam karıştı ya???
yapılsa mı iyi yapılmasa mı iyi anlamadım gitti vallahi

Yapılması tabiki iyi ama dediğim gibi fazla birşey bekleme.Detaylı bir temizlik değil.Ama carbon clean yaptırmak sonra komple kurum temizliği yaptırmayı geciktireceği için daha yüksek km lerde araç daha temiz olacaktır.Yani atıyorum carbon clean yapılmış tdi araçlar 200 binde kurum temizliğine giriyorsa yapılmayan araçlar 150 binde giriyor.Demek istediğimi anladınız mı?Haa tabi 250 binde olup ta kurum temizliği yapılmamış araçlar var ama biz onlardan değiliz, vw mizi severiz :)

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2009, 00:37:45 »
eyvallah kardeşim :)

kaç gündğr sormadığım yer kalmadı
inan bana yarısı ok verdi yarısı aman haa para tuzağı dedi
neyse zaten cok para deil, bnm korkum para kaptırmak deil
sadece arabama bişe olmasın o kadar

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2009, 00:39:40 »
Bu bahar bende bi carbon clean yaptırayım diyorum. 12 yaşında 114bin km'de bi arabam var ve değişen hiçbişeyi yok,e artık bazı parçaların miyadı geçiyor. Temizlemek,yenilemek lazım yavaş yavaş