Gönderen Konu: Dizel neden siyah duman atar??  (Okunma sayısı 46107 defa)

Çevrimdışı tdipower

• Profili Görüntüle
Ynt: Dizel neden siyah duman atar??
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2011, 05:30:16 »
Tam aksi, turbo basıncı yüksek olan araç daha çok duman atar. Tabi bu motorun karakteristik özelliğine göre değişir.. Mesela Project T4 151 hp'ik motorlarda duman bulut olurken, T5 174-180 hp'lik motorlarda dumana rastlıyamazsınız. Turbo basıncı arttırıldığında özellikle dip gaz yaptığınızda dumanı çok iyi gözlemleyebilirsiniz.
T4 ile T5 ne alaka ? aynı pompa enjektör grubumu kullanılıyor ? dip gaz yaptığınızda demişsinde yakıt haritasında %100 load değerlerini eğer çok yüksek yazmazsan basıncına göre AFR dengelersen duman zaten olmaz dostum. T5 174 lük stock araç duman atıyor olsa avrupada satışına izin verirlermi sence?
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2011, 05:31:01 Gönderen: tdipower »

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2011, 23:12:04 »
T4 ile T5 ne alaka ? aynı pompa enjektör grubumu kullanılıyor ? dip gaz yaptığınızda demişsinde yakıt haritasında %100 load değerlerini eğer çok yüksek yazmazsan basıncına göre AFR dengelersen duman zaten olmaz dostum. T5 174 lük stock araç duman atıyor olsa avrupada satışına izin verirlermi sence?

Ben T4 ile T5'i karşılaştırdım. Aracın duman atmasının satışı ile bir alakası yok. EgzoZ gazı emisyonlarında Co2 ve Nox'u dengelemek için kükürt oranları,vs.. gibi değerlere bakılır. Bugün 100.000'ü devirmiş bir T5'de de gazı oturttunuz mu arkadan siyah duman tükürür ve aslına bakarsanız işin gerçeği bu. Özellikle turbo dizel araçlarda gazı oturttun mu beyin bir anda algılayamaz ve detonasyona düşer.

Yakıt haritasında değişiklikler genellikle bildiğimiz gibi chip tuning yöntemi ile yapılır ve hedef güç ve tork olduğu için böyle bir hesap yapılmaz. Bugün yakıt-avans haritası ile oynadığımızda turbo basıncı artıyor ve ister istemez araç siyah duman atıyor .. T4 151 hp'lik araçların orijinalinde bulut gibi duman atıyor ama en çok satılan araçlar arasında, hatta yok satıyorlar.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2017, 23:05:16 Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ »

Çevrimdışı 06bora06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Kasım 2011, 21:53:27 »
bende siyah duman ile ilgilir 2 yıldır yapılmadık şey bırakmadım ama sonuç hüsran.
aracım 2007 model lt35 volt motor 2.5 tdi 109 psi avr kodlu motor.
yapılan işler ; enjektörler değişti olmadı,kızdırma bujileri değişti olmadı,üst kapak açıldı kurum temizliği yapıldı bu arada kayıtlar siboplar,sibop lastikleri contalar vs...vs... alayı değişti olmadı,turbo söküldü elemanları değişti kumlama yapıldı olmadı,hava akışmetre değişti olmadı  :'(
pompadan diyorlar ama aracın çekişi çok çok iyi emsallerinden fazla kaçıyor...
farklı bir tavsiyesi veya deneyimi olan arkadaşım var mı acaba?

Çevrimdışı 06bora06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 14 Kasım 2011, 21:54:16 »
bende siyah duman ile ilgilir 2 yıldır yapılmadık şey bırakmadım ama sonuç hüsran.
aracım 2007 model lt35 volt motor 2.5 tdi 109 psi avr kodlu motor.
yapılan işler ; enjektörler değişti olmadı,kızdırma bujileri değişti olmadı,üst kapak açıldı kurum temizliği yapıldı bu arada kayıtlar siboplar,sibop lastikleri contalar vs...vs... alayı değişti olmadı,turbo söküldü elemanları değişti kumlama yapıldı olmadı,hava akışmetre değişti olmadı  :'(
pompadan diyorlar ama aracın çekişi çok çok iyi emsallerinden fazla kaçıyor...
farklı bir tavsiyesi veya deneyimi olan arkadaşım var mı acaba?
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2011, 21:58:51 Gönderen: 06bora06 »

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Kasım 2011, 22:23:38 »
siteden bir abimin bana dediği gibi dizelde ne kadar duman o kadar randuman pompa kısılarak duman engellenebiliyor ama bu sefer çekişten düşüyor tabi yakıtta ciddi farklar ortaya çıkıyor kıstıkça yakıtta düşüyor benim arabada sabit ayda bir kere geldiğim yol 75-85 tl ye gelirken şimdi 65 tl ye geldim ve ayağımı gazdan hiç çekmedim 

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 1.9TDİ + yazlım mk4
« Yanıtla #19 : 18 Kasım 2011, 16:39:23 »
Ben T4 ile T5'i karşılaştırdım. Aracın duman atmasının satışı ile bir alakası yok. Egzos gazı emisyonlarında Co2 ve Nox'u dengelemek için kükürt oranları,vs.. gibi değerlere bakılır. Bugün 100.000'ü devirmiş bir T5'de de gazı oturttunuz mu arkadan siyah duman tükürür ve aslına bakarsanız işin gerçeği bu. Özellikle turbo dizel araçlarda gazı oturttun mu beyin bir anda algılayamaz ve detonasyona düşer.

Yakıt haritasında değişiklikler genelde bildiğimiz gibi chip tuning yöntemi ile yapılır ve hedef güç ve tork olduğundan böyle bir hesap yapılmaz. Bugün yakıt-avans haritası ile oynadığımızda turbo basıncı artıyor ve ister istemez araç siyah duman atıyor .. T4 151 hp'lik araçların orjinalinde bulut gibi duman atıyor ama en çok satılan araçlar arasında, hatta yok satıyorlar.
adem bey benm arabadan bahsetmiş chip tunung takılmıs kara duman atıyor diger arkadasın dedigi gibi fisek gibi gidiyor göstermedm kimseyede bide bor power alayım bu araca hiç karıstırmadım digerlernde vardı.
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi