Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: transporter city van -panelvan sigorta ve yıllık vergileri ne kadar ??  (Okunma sayısı 53211 defa)

Çevrimdışı KCF

]Merhaba arkadaşlar

merak ettiğim city van ve panelvanların istanbul için sigorta ve yıllık vergılerını bılen varmı 1998-1999-2000 modellerde özellikle.
birde ben bu gunlerde alacağım kısmetse.yanlız ben husisi kullanacağım ruhsatta ne yazacak ticarimi husissimi. kamyonetöi geçiyor yoksa panelvanmı ruhsatta.

şimdiden teşekkürler

Hocam Ist icinde kullanacaksan ticaride yazsa hususide yazsa city van oldugu icin 1.ci kopruyu kullanamayacaksin, aynisindan bende dusunuyorum, burada yazilacak bilgiler bana da yardimci olacaktir :) simdiden hayirlisi olsun, buarada bilmem arastirdin mi ama city van fiyatina komple koltuklu ve klimali olanlarda var, bilgin olsun...
GTI olsun istedik ama Allah DTI uygun gordu ......

Çevrimdışı KCF

araştırma aşamasındayımda tercihim city van dan yana. şu vergi olayalrıda bir netleşsinde bilen arkadaşlardan benim için iyi bir fikir oluşçak

City van'ın 6 aylık vergisi 5+1  324 TL'dir. Minübüs'ün daha düşük olup sigortası city van'a göre pahalıdır ben sigortayı 140 ödemiştim sanırım araç 5+1 city van.

Ayrıca panelvan'ın vergisi sanırım 265 TL.

City van'ın 6 aylık vergisi 5+1  324 TL'dir. Minübüs'ün daha düşük olup sigortası city van'a göre pahalıdır ben sigortayı 140 ödemiştim sanırım araç 5+1 city van.

Ayrıca panelvan'ın vergisi sanırım 265 TL.

2.4 motor 98 model bir transporter icinvergi odenirken yillik kasko degeri uzerinden ondediginde mutlak bir sekilde 324 tl.lik vergi indirime gidecektir. ben 2003 model corsa 1.7 dti icin 773 tl vergi istenirken kasko degeri uzerinden vergilendirilmesi icin dilekce verdigimde 440 tl olarak odemistim, buda muhtemelen bu sekilde indirim alacaktir...

Yo normal MTV vergisi böyle, yani kasko indirimi ile bir alakası yok 324 TL 6  aylık vergisi.

benim soylemek istedigim su,

1998 model bir transporter 2.4D panelvan aracin yillik kasko degeri 11.600 TL. Bu bedelin %5.i 580 lira yapiyor, devlet bizden bu arac icin yillik 648 lira istiyor. 324x2 olarak. 648 lira 580 liradan buyuk oldugu icinde mtv odemeye gittiginizde bir sigorta sirketinden aracin kasko bedelini bildiren bir ek alip gidiyorsunuz, bu ek.e birde dilekce ekleyip aracimin motorlu tasitlar vergisini yillik kasko bedeli uzerinden odemek istiyorum diyorsunuz, mtv odeyeceginiz vergi dairesinden hemen listeye bakiliyor ve jalki oldugunuz goruluyor, 648 liralik yillik vergi tahminen yillik 300-400 lira arasina dusuyor otomatikmen. her sene bu takibi yapip hakliysaniz bundan faydalanabiliyorsunuz.

bir oncekki 1.7 motorlu corsamda bundan faydalaniyordum. 773 tl olan yillik vergiyi 420 lira olarak odemistim. konu ile ilgili yardim isteyen olursa bana ozelden yazabilir...

Gerçekten ilginç yani araç kaskolu olmasa bile , aracın kasko fiyatı normal piyasa fiyatından da düşük olduğu için az vergi ödüyoruz demek, aslında olması gereken de bu 97 model 13 yıllık bir araçtan alınan vergi çok fazla. 2004 model bir 1.9 motorlu transporterin silindir hacmi düşük diye benden 80 TL daha az ödüyor bu da mantıksız oluyor zaten.

Metin bey bugün sigortacıma sordum dediğin şey sadece otomobiller de geçerliymiş, minübüs-kamyonetler de olmuyormuş.

Hmmm, tesekkürler bilgilendirme icin, ben acıkcası bunu bılmıyordum :(