Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: TDİ Araçlar İçin Blow Off!..  (Okunma sayısı 16980 defa)

TDİ Araçlar İçin Blow Off!..
« : 19 Nisan 2010, 22:18:21 »
Sizler İçin araştırdım... Benim caddy'de var çok güzel hemde anlatılan gibi güç sarfiyatı azalıyo...az gazla çok güç üretilebiliniyo..

Blow-off valfi: Turboşarjlı motorlarda, wastegate ve blow-off  valfi basıncın regüle edilmesinde (ayarlanmasında) kullanılır. Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiğinde turbo hala dönmeye devam etmektedir fakat turbonun bastığı havanın gideceği bir yer olmadığı için oluşan yüksek basınç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaşlatır. Gaza tekrar bastığınızda turbo basıncının tepe noktasına gelebilmesi için pervaneyi tekrar hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için büyük bir performans kaybı yaşanır. Blow-off  valfi işte bu performans kaybını önlemek için vardır. Kısaca bir basınç emniyet sistemidir. Bu valf, bazı araçlarda çoğu sürücüler tarafından istenen turbo ıslığı olarak isimlendirilen sesi oluşturur.

Blow-off valfin sağladığı faydalar: Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basıncı önleyerek turbonun ömrünü uzatır. Turbo pervanesinin hızının yavaşlamasını engelleyerek turbo basıncını sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basıncı yüksek güç anlamına gelir. Gazdan çekme ve gaza basma arasında daha önceki döngülerde oluşan ısınmış havayı dışarı verip yeni soğuk havayı içeri aldığı için artı güç sağlar.

Farkımız Markamız...!

Ynt: TDİ Araçlar İçin Blow Off!..
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2010, 23:11:47 »
kaca taktiririz bu blow off sistemini?

« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2010, 10:48:12 »
ben de onu soracaktım ve nerede taktırdınız istanbul mu?
kaca taktiririz bu blow off sistemini?

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2010, 11:13:48 »
o sesi çıkarmasa işe yarar parça peki yakıt sarfiyatı ne olacak bu durumda ?
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2010, 17:16:32 »
evet ses olayi sakat starken zor olur... birde yakiti arttirirsa oda yas ^-^

« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2010, 22:01:09 »
Merak etmeyin arkadaşlar yakıta hiçbir artırımı yoktur.. turbonun ömrünü çoğalttığı gibi performanstanda birşey kaybetmiyo..
Farkımız Markamız...!

« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2010, 14:07:44 »
450 tl fiyatı hks marka sakın aksaraydaki sadece ses amaçlı blow off lara kanmayın..
Farkımız Markamız...!

« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2010, 21:31:13 »
Hepsiburada.com

burdan bula bilirsiniz..

« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2010, 18:48:49 »
Arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun. Dizel araçlarda blow off'un hiç bir faydası yok. Aksine zararı var. Bilindiği gibi dizel araçlarda ki dump valves hava sirkülasyonunu hava filtre kazanına geri yollar. Benzinli araçlarda ise oluşan basıncı dışarı atar. Üstelik dizel araçlarda blow off'u takmak için aparatlar gerekmektedir.

Dizel araçta hiç bir yararı yok.

« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2010, 10:42:27 »
doğru hava filtresine yollar ordaki sıcak hava basıncını soğutmaya yardımcı olan blow off performansıda etkiliyor.. dene devirli kullan gör bak bana hak vereceksin..
Farkımız Markamız...!

« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2010, 23:23:13 »
doğru hava filtresine yollar ordaki sıcak hava basıncını soğutmaya yardımcı olan blow off performansıda etkiliyor.. dene devirli kullan gör bak bana hak vereceksin..

Sevgili arkadaşım önce dump valves ile blow off valves'in ne işe yaradığını öğren ondan sonra senle tartışalım.(Yanlış anlamayın dalga geçmek için söylemiyorum ciddi söylüyorum, blow off hakkında kim bilgi verdiyse size yanlış vermiş)
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2010, 23:37:41 Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ »

« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2010, 11:14:29 »
Peki hocam eski intercool olmayan TD araçlar içinde yapılırmı zararlımıdır onlar içinde?

Sevgili arkadaşım önce dump valves ile blow off valves'in ne işe yaradığını öğren ondan sonra senle tartışalım.(Yanlış anlamayın dalga geçmek için söylemiyorum ciddi söylüyorum, blow off hakkında kim bilgi verdiyse size yanlış vermiş)
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2010, 11:14:44 Gönderen: al_pacino »

« Yanıtla #12 : 08 Mayıs 2010, 23:49:49 »
Dizellerle benzinlilerde ki turbo sistemleri biraz farklıdır. Benzinli araçlar basınçlı havayı dışarı atarlar, dizelde ise hava filtre kazanına geri yollarlar yani mantık bu.

Klasik endirekt enjeksiyonlu ya da ECU^'suz gaz telli araçlarda diyeyim, bunlarda nasıl bağlanıyor bilmiyorum,genelde benzinli araçlarda gaz teli olduğu için direk gaz teline bağlıyorlar, tabi şimdikilerde hep kablolu. O şekilde klasik dizele de bağlantı yapılabilir, klasik dizelde direkt enjeksiyonlu elektronik kontrollü motor gibi zarar görmeyebilir belki ama bir işe yaramıyor onu söylim.

« Yanıtla #13 : 08 Mayıs 2010, 23:56:28 »
Ben taktırmak istemiştim fakat benzinli ve turbo araçlara talıyorlarmış
Ben de yazılım yükletmek istiyorum.Yazılım alt devirlerdeki güç kaybını azaltıp yakıt tasarrufu sağlıyormuş.
500 tl