Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Otomobil İntiharı:MODİFİKASYON  (Okunma sayısı 17980 defa)

Otomobil İntiharı:MODİFİKASYON
« : 27 Mart 2011, 15:13:57 »
VWtr forum milleti,
nakres'in künyesindeki Teknik EÄŸitim Portalı sitesinde Muhammet Yasir YAMAN'ın yazısını bilgilerinize sunuyorum. Modifiye arzusunu sorgulayan bu yazıyı herkesin okumasında fayda var. Amorti Sir

Otomobil İntiharı:MODİFİKASYON
Özellikle gençlerimiz çok meraklıdır otomobil modifikasyonlarına. Sokak aralarında sanayilerde vb. yerlerde otomobili tanınmaz hale getirmektir modifikasyon.
Bazen güç, bazende görsellik için kişiler modifikasyona başvura bilirler…Peki Sizce Değermi ?

Üretilen her araç fabrikadan çıkana kadar bir çok testten geçer. Bu testlerde otomobilinizin minimum yakıt sarfiyatı, maksimum emniyet, maksimum hız, minimum rüzgar direnci, maksimum yol tutuşu gibi özellikleri mühendisler belirler. Aslında aracınız üretilirken modifikasyona uğramıştır ve üretici aracı en mükemmel şekilde üretmiştir.

Biz üretilen kusursuz araçlarımıza modifiye adı altında bir dizi müdahalede bulunuyoruz. Bunlar motor, süspansiyon sistemi, karoser gibi hayati önem taşıyan parçalar üzerinde bir domino etkisi oluşturuyor. Bunların dışında en önemliside KAZA ANINDA ÜRETİCİNİN SİZLER İÇİN TASARLADIĞI YAŞAM AĞINI ALT ÜST EDEREK KENDİNİZİ SAVUNMASIZ BIRAKIYORSUNUZÜlkemizde yapılan modifiyeye bakacak olursak…Bu otomobiller için bir İNTİHAR’dır. Çünkü ne bu işi yapanlar profesyonel, ne de kullanılan parçalar orjinaldir. Bu durumda araçlar için tam bir felakettir. Yurt dışında yapılan modifiyeye bakacak olursak arada bir uçurum görmek mümkündür.Çünkü; orada modifiye yapılacak araçların pistonlarına kadar işlemler uygulanmaktadır. Uygulanan işlemler test edilerek araç için sorun teşkil etmiyecek şekilde düzenlenmektedir. Ülkemizde maddi imkanlardan olsa gerek modifiye üstün körü bir şekilde yapılmakta.

Bizim vatandaş aracına NOS (nitro oksit sistem) takar. Amacı hızlı gitmek, aracındaki NOS tüplerini arkadaşlarına göstererek hava atmaktır. Ama bir hafta sonra yeni doldurduğu deponun boşaldığını görünce dünyası başına yıkılır…

Şu bir gerçek ki; 50 kg lik bir adama  100 kg’lik bir yük yüklerseniz bu adam bu yükü taşıyabilirmi. Hadi taşıdı diyelim bunu nereye kadar taşıyabilir? İşte sizler araca yaptığınız her ilave işlemde araca ekstra yük bindiriyorsunuz. BUNUN SONUCUNDA MODİFİYESİZ BİR ARAÇ 200.000 km’de ÖMRÜNÜ TAMAMLIYORSA Modifiyeli araç daha 100.000′i görmeden ömrünü tamamlar.

ŞİMDİ SORUYORUM… ORJİNAL Mİ ? YOKSA MODİFİYE Mİ ?

Otomotiv Teknolojisi Alanı Öğrencisi
Muhammed Yasir YAMAN
« Son Düzenleme: 27 Mart 2011, 19:45:40 Gönderen: amorti sir »

Ynt: Otomobil İntiharı:MODİFİKASYON
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2011, 19:58:09 »
tamamen katılıyorum orjinal en iyisidir :tamamdir
« Son Düzenleme: 27 Mart 2011, 19:58:49 Gönderen: semir »
tran/sport/er

« Yanıtla #2 : 27 Mart 2011, 20:13:14 »
aşırı yapılan modifikasyona bende karsıyım ama sade ve sık yapılan ufak oynamalar cok tatlı oluyor aracta

« Yanıtla #3 : 28 Mart 2011, 23:10:35 »
Bazı cümlelere katılıyorum ama yanlış. Nitro uygulamalarında amaç nos tüpünü alıp bagaja koymak değildir.

Modifikasyon işlemlerine gelince;chip tuning gibi uygulamaların bile fabrika onaylısı vardır, mesela VW'in ABT, Mercedes'in AMG yazılımları servislerde uygulanmaktadır. Tabi bunların dışında 15 inç jant çapı olan bir aracın süsansiyonda hiç bir değişiklik yapmadan 20 inç jant takmak,aracı bilinçsizce alçaltmak vs, bunlar hem araca hem insanlara zarar verir.

Yabancı ülkelerde yapılan işlemlere gelince; onların forged piston,kol vs.. kullanmalarının amacı aşırı basınçtır. Yurt dışında bu işlemler Türkiye'de ki kadar külfetli değildir. Ama şu da bir gerçektir ki orada motor su koyu verince Türkiye'den daha masraflı oluyor. Çünkü onların rektefiye şansı yok.

Benim de bu yaz yapacağım projeler var, bunların başında aşırı besleme turbo geliyor. Ama bende ki mantık bas boost'u al torku değil.Bu tür uygulamalarda herşeyden önemlisi yapılan uygulamanın sağlıklı olması. Bende bunun yılların araştırması var ve bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.

« Yanıtla #4 : 29 Mart 2011, 07:36:45 »
Bazı cümlelere katılıyorum ama yanlış. Nitro uygulamalarında amaç nos tüpünü alıp bagaja koymak değildir.

Modifikasyon işlemlerine gelince;chip tuning gibi uygulamaların bile fabrika onaylısı vardır, mesela VW'in ABT, Mercedes'in AMG yazılımları servislerde uygulanmaktadır. Tabi bunların dışında 15 inç jant çapı olan bir aracın süsansiyonda hiç bir değişiklik yapmadan 20 inç jant takmak,aracı bilinçsizce alçaltmak vs, bunlar hem araca hem insanlara zarar verir.

Yabancı ülkelerde yapılan işlemlere gelince; onların forged piston,kol vs.. kullanmalarının amacı aşırı basınçtır. Yurt dışında bu işlemler Türkiye'de ki kadar külfetli değildir. Ama şu da bir gerçektir ki orada motor su koyu verince Türkiye'den daha masraflı oluyor. Çünkü onların rektefiye şansı yok.

Benim de bu yaz yapacağım projeler var, bunların başında aşırı besleme turbo geliyor. Ama bende ki mantık bas boost'u al torku değil.Bu tür uygulamalarda herşeyden önemlisi yapılan uygulamanın sağlıklı olması. Bende bunun yılların araştırması var ve bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.
Adem Kardeşim. Modifikasyon bir gençlik heyecanı değil, bilerek sınırlar içerisinde aracı değiştirmek, hatta kişiselleştirmek diyorsun. Doğru mu anladım? "bende bunun yılların araştırması var" derken bilgisiz olmayacağını özellikle vurguluyorsun.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2011, 07:45:53 Gönderen: amorti sir »

« Yanıtla #5 : 29 Mart 2011, 21:45:24 »
Adem Kardeşim. Modifikasyon bir gençlik heyecanı değil, bilerek sınırlar içerisinde aracı değiştirmek, hatta kişiselleştirmek diyorsun. Doğru mu anladım? "bende bunun yılların araştırması var" derken bilgisiz olmayacağını özellikle vurguluyorsun.

Benim söylemek istediği şey şu; yapılan her türlü uygulamanın güvenilir olmasıdır. Hem insan sağlığı açısından hem de araç. Ben de bunun yılların araştırması var derken, turbo uygulaması hakkında söyledim. Kendim de bu yaz bir turbo uygulaması yapacağım. Ama bunun için yıllarca araştırdım,referans motorları inceledim,  5 markanın motor kodlarını inceledim, sıkıştırma oranları,turbo basıncı, yakıt hava karışım oranı, bunun gibi daha bir çok şey.

Ama ne yazık ki ülkemizde; atmosferik bir aracı nasıl güçlendiririz diyince akla gelen ilk şey; bol basınçlı bir turbo. Manifoltları değişeyim,salyangozu gömeyim, vereyim 1 bar basıncı alayım 40-50 hp'yi mantık bu. Ama bu uygulamaya giren arkadaşlarımızın sesleri daha hiç çıkmıyor. Genelde sanayi hikayeleri anlatılıyor. Kimse işin güvenliğinde sağlamlığında değil. Bugün bir turbo uygulaması minimum 4.000 TL'ye çıkıyorsa bir motor rektefiyesi de bir o kadar tutuyor. Anlatmak istediğim şey buydu.

« Yanıtla #6 : 29 Mart 2011, 22:40:16 »
Ben bir çok konuda katılmıyorum... Orjinal araçların süspansiyon sisteminden söz edersek, bir çoğumuz araçlarında süspansiyon kit kullanıyor, çok abartılmadığı sürece yol tutuşu orjinalinkinden daha iyi oluyor. Tabiki konfordan vazgeçerek ama çooğumuz konfor yerine basıklık ve viraj kabiliyeti istedğinden bu sistemleri kullanıyıor ve daha iyi oluyor...
http://

« Yanıtla #7 : 30 Mart 2011, 02:01:45 »
abartmışlar. son derece saçma. sonucta arabalara kaldırabılıcegı kadar yukluyoruz. fabrıka buna el verişli yapmış ise bızım sucumuz ne . ha abartanlara bısey dıyemeyız. 1 gun yuruyup 1 ay yatıyolar orası başka. ama yazı son derec sacma olmus
ok men 8) let s go   :halazn:

« Yanıtla #8 : 30 Mart 2011, 02:30:57 »
bence yazıda anlatılmak ıstenen farklı. cok sacma modıfıyeler yapılıyor hatta modıfıye bıle dıyemeyız de neyse bence sozu onlara ıletmek ıstemız bız vwtr olarak zaten orjınallıkten yanayız bunu bılıyoruz ve sıtedekı herkes emınım kı yeterı kadar bılgılı cunku sacma modıfıyeler yok bızde. normal stopu sokup onun ıcın uretılmıs olan krıstal stop u takıyoruz ama yıne orjınal sonra kule gergısı cogumuzun aracında var kule gergısı fabrıkanın takmadıgı ama aslında olursa daha ıyı olur turunden cunku arabaya saglamlık ve kabılıyet verıyor bunun gıbı ben yazıya katılmıyorum cunku bızım ıcın yazılmıs bır yazı degıl zaten bız aracımızı oldurmeye calısmıyoruz amacımız eskı halıne gerı goturmek

Çevrimdışı white quattro

• S-Line white quattro
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2011, 02:32:54 »
katıldığım yerlerde var katılmadığım yerlerde...
Bu işlemleri yapmış olmak için yapanlarda var,
Bilinçli olarak yapanlarda herkesi aynı kefeye koymamak lazım değil mi?
« Son Düzenleme: 30 Mart 2011, 02:33:29 Gönderen: white quattro »
quattro

« Yanıtla #10 : 30 Mart 2011, 02:36:14 »
katıldığım yerlerde var katılmadığım yerlerde...
Bu işlemleri yapmış olmak için yapanlarda var,
Bilinçli olarak yapanlarda herkesi aynı kefeye koymamak lazım değil mi?

kesınlıkle katılıyorum bılıncsızse yapmasın bısey zaten

« Yanıtla #11 : 30 Mart 2011, 15:05:05 »
amorti sir nikli arkadaşın asıl demek istediği şu:
aracı yapan mühendisler sizin,modifiyecilerin  bildiklerini bilmiyor mu?
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #12 : 30 Mart 2011, 16:29:58 »
Biliyor bilmesine de aracı üretenlerin araçlarımızda maliyet kısıtların nedeniyle;
* bir çok çalışmanın optimum düzeyde yapıldığını
* bir çok malzemenin optimum kalitede kullanıldığını
önemle hatırlatmak isterim.

İki tür modifiye var bence:
1. Modifiye yapmış olmak için modifiye yapmak
2. Araca gerçekten bir değer(maddi değil) katmak ve bu değer ile kaybettiklerini de minimum seviyede tutarak yapmak.

Ben aracıma havalı süspansiyon yaparken 6 ay sadece araştırmaya harcamışım.
Sadece forumları değil, bulduğum havalı süspansiyon ile ilgili üniversitlerde yazılmış tezleri, çalışmaları bile okumuşum.
3 ay sipariş, tedarik vs. firmalara harcamışım. 1 ay montaj planı vs için uğraşmışım.
1 ay da montaj ve sonrasında kontroller için harcamışım.
2.000 TL'ye de yapılabilecek bir işi zaman, emek, para harcayarak ve en kalitelisini alarak 8.000TL'ye yapmışım.

Sonuçta bu emeği firma da harcasaydı ben ona verseydim bu parayı o benim için üretseydi ama firma böyle bir opsiyon bana sunmamış.
Bu opsiyonu Audi allroad quattro'da sunmuş.

Ben de gerekli araştırmayı yaparak ve parayı harcayarak yeri gelir aracı üreten firmadan daha da kaliteli yaparım.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #13 : 30 Mart 2011, 16:40:17 »
eline sağlık Korayım ancak bu kadar güzel açıklanır.

aracı yapanlarda biliyor bu araç için çok daha fazla şeyler yapılabileceğini.
ama herşey maliyette bitiyor yoksa kime satacak o aracı  ;)