Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dizel neden siyah duman atar??  (Okunma sayısı 45960 defa)

Çevrimdışı Baki_95

• Allah Korusun
Dizel neden siyah duman atar??
« : 11 Mayıs 2010, 20:01:50 »
arkadaşlar bnm arabam bildiğiniz üzre vw t3.ben avans ayarını yaptım herşeyini tamamladım motor daha yeni ama yolda giderken aşırı derece siyah duman atıyo bunun sebepleri nelerdir arkadaşlar.yardımlarınızı bekliyorum

Ynt: Dizel neden siyah duman atar??
« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2010, 20:03:24 »
enjektör olabilir aldığın mazot tan dır filitrelerdendir vs.
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı Baki_95

• Allah Korusun
« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2010, 20:10:53 »
enjektörler ayarlı aldığım mazot markalı mazot filtre sıfır

« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2010, 21:26:57 »
Baki bey söylediğim gibi, siyah duman genelde zengin karışımdan dolayı kaynaklanır, ama yeni revizyondan çıkmış motordan bir süre kara duman atabilir, tabi herşey doğru düzgünce yapıldıysa.

Çevrimdışı Baki_95

• Allah Korusun
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2010, 18:29:47 »
anladım adem abi

« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2010, 13:58:44 »
yenımotor yag yakıyodur normal

« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2010, 11:17:22 »
t4 2.5 tdi araçta aynı sorun vardı servise araç çekmiyo dedim biz ayarlıcaz dediler ve araç aşırı duman atmaya başladı özellikle yokuşlarda ama köpek gibi kaçıyodu. bu yüzden arabayı başka servise götürüp sorunu anlattım hava akış metresiyle oynandığını söylediler ve değiştirdiler sorunda ortadan kalktı t3 lerde bu parça varmıdır bilmiyorum inş yadımcı olabilmişimdir

Çevrimdışı brkdmr38

• Otomobil
    "00 2.5 TDI T4-"04 1.4 TDI 6Y Fabia
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2010, 18:36:10 »
Bizim t4 de de böyle bi sorun vardı sabah ilk çalıştırdığımızda ciğ bi mazot kokusu veriyordu ve beyaz duman atıyordu yakmadan araba servise gitti avans ayarı yapıldı sorun yok .
'Golf MK1 Yaşam Tarzıdır. Birkere Bulaştımı Kurtulması zordur Kurtulanda Hayattan Zevk Almayı Unutandır.. ' DR.Erşan Varol

Z.M.Sigorta Ve Kaskoda Uygun Fiyatlar.

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
    A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2010, 18:56:46 »
t4 2.5 tdi araçta aynı sorun vardı servise araç çekmiyo dedim biz ayarlıcaz dediler ve araç aşırı duman atmaya başladı özellikle yokuşlarda ama köpek gibi kaçıyodu. bu yüzden arabayı başka servise götürüp sorunu anlattım hava akış metresiyle oynandığını söylediler ve değiştirdiler sorunda ortadan kalktı t3 lerde bu parça varmıdır bilmiyorum inş yadımcı olabilmişimdir
Hava akışmetre dış ısıyı beyne gönderiyor ve ona göre pompa yakıt hava karışımını belirliyor.Eğer akışmetrede sorun varsa zengin veya fakir karışım genelde zengin karışım yapar.Yani dış ısıyı hep düşük olarak algıladığından motor ısınmış bile olsa beyin hava soğuk olarak bilgi yollar.
03.06.2005

« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2010, 01:31:17 »
arkadaşım eğer aracınızı kibar kullanıyorsanız  vede özellikle mazotunuz kırsal ise egzozlarınız kurum dolmuş olablir ve doğal olarak gaza yüklendiğinizde bu kurumu atar yani çiğ yakmıyorsa bile bu duman aldatabilir yapman gereken otoban veya şehirler arası yolda yüksek devirli kullanmak aracını biraz bağırtmak ve biriken kurumları egzozundan attıktan sonra göreceksinki siyah duman diye birşey kalmayacak eğer ekzozun eski ise bu işlem uzun sürer ve randuman alamaya bilirsin egzozcuya göster egzozların tamamen dolmuşsa değiştir hem aracının performansı artar hemde siyah duman gider :tamamdir

« Yanıtla #10 : 31 Ekim 2010, 20:39:54 »
Bu arada ben araçta BOR POWER kullanıyorum, inanmazsınız araç benzinli gibi oldu, gram duman atmıyor.

« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2010, 21:48:35 »
yeni passatta bile 1. veya 2. viteste hızlanırken ilk birkaç saniye kara duman atıyor. ama uzun yolda devamlı atması normal değil gibi geliyor bana.
.../-----------------\...
../__________ ___\..
./[__]======[__] \. |\_______________/| |_\_____________/_| 
       my golf is my passion

« Yanıtla #12 : 07 Ocak 2011, 21:45:24 »
dizelde hafif duman iyidir biraz zengin karışım olduğundan atar eğer turbo dizelse aracınız turbo basıncınız düşükse duman atarsınız.

duman olmasın diyorsanız pompa basıncını kısarsınız duman gider ama çekişde kalmaz  :tamamdir

« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2011, 22:24:04 »
Tam aksi, turbo basıncı yüksek olan araç daha çok duman atar. Tabi bu motorun karakteristik özelliğine göre değişir.. Mesela Project T4 151 hp'ik motorlarda duman bulut olurken, T5 174-180 hp'lik motorlarda dumana rastlıyamazsınız. Turbo basıncı arttırıldığında özellikle dip gaz yaptığınızda dumanı çok iyi gözlemleyebilirsiniz.