Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: debriyaj balatası ( baskı balata ) sorunu olan arkadaşlara  (Okunma sayısı 29111 defa)

t5 lerde kronik olan baskı balatası sorunu , t5 kullanıcılarının belli başlı sorunlardardır.. ve aynı sorundan bende muzdaribim.aracımı alalı 6 ay gibi bir süre oldu . ve araçtan gelen o sese önem vermedim bir zamanlar . sonra servisi arayıp sormak geldi aklıma .. ve verilen cevap baskı balata değişecek oldu . maliyetininde 1500 tl olduğunu söylediler..sonra aracın 100.000 bakımı geldiğinde gittik özel bir servise . . . 100,000 bakımından 330 tl lik bir masrafla kurtulduk.. sordum servisçiye , baskı ne alemde diye , sorun yok gibi dedi .. ses geliyor alttan dedim bende baskıdan geliyor diye ekledim .. ses fazla değil dedi biz ne sesler gördük dedi . . ses çoğalana kadar gider bu baskı dedi..ve o ses hala çoğalmadı . 6 aydır da çoğaldığı yok ..bana kalırsa servislerin işgüzarlığı  sonucunda anında değiştiriyorlar baskıyı , tabiki 1500 tl niz varsa ..ve benim değişecek olan baskı balatam hala devam devam ediyor 6 aydır .. saygılar.. :o  :o
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2009, 15:35:06 Gönderen: SPoRTeXHauST »

Çevrimdışı burak_37

• volumeııııııı[]ı bassııııııı[]ı treableııııııı[]ı
Ynt: debriyaj balatası ( baskı balata ) sorunu olan arkadaşlara
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2009, 18:43:03 »
nasıl bi sesdi aceb ötüyomuydu.bu arda 3 senderi bizde balata sesi yok  :-\ :-\

« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2009, 13:06:58 »
motor sesi haricinde birbirine sürtünen sac sesi gibi  şangırtıvari . .debriyeja basınca kesiliyor ses .

Çevrimdışı burak_37

« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2009, 16:08:05 »
 o zaman aksamla ilgili debriyaja basılınca gidierse

Çevrimdışı ®oyal

Otomobil
    T5'04
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2009, 16:15:56 »
Kalkışlarda titremede varsa baskı balata ve volant olabilir.

« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2009, 19:57:13 »
t5 lerde kronik olan baskı balatası sorunu , t5 kullanıcılarının belli başlı sorunlardardır.. ve aynı sorundan bende muzdaribim.aracımı alalı 6 ay gibi bir süre oldu . ve araçtan gelen o sese önem vermedim bir zamanlar . sonra servisi arayıp sormak geldi aklıma .. ve verilen cevap baskı balata değişecek oldu . maliyetininde 1500 tl olduğunu söylediler..sonra aracın 100.000 bakımı geldiğinde gittik özel bir servise . . . 100,000 bakımından 330 tl lik bir masrafla kurtulduk.. sordum servisçiye , baskı ne alemde diye , sorun yok gibi dedi .. ses geliyor alttan dedim bende baskıdan geliyor diye ekledim .. ses fazla değil dedi biz ne sesler gördük dedi . . ses çoğalana kadar gider bu baskı dedi..ve o ses hala çoğalmadı . 6 aydır da çoğaldığı yok ..bana kalırsa servislerin işgüzarlığı  sonucunda anında değiştiriyorlar baskıyı , tabiki 1500 tl niz varsa ..ve benim değişecek olan baskı balatam hala devam devam ediyor 6 aydır .. saygılar.. :o  :o

benimde başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim...bundanbir zaman evvel işyerinde elemanlardan bir araç yüklüyken, başka bir araca yer açmak için aracı hareket ettirince balata yı yakmış..velhasıl o günden sonra araçta bir titreme hasıl oldu..servise götürdüm balata değişecek dediler.servis özel servis( sahibi arkadaşım olur)..balata değişti baskı değişti..volantıda değişelim açılmışken dedi..ben yok gerek yok dedim..10000km sonra arabayı parkettiğim yerden kaldıramadım..allahtan araba kendini kitlemiş..hasarı daha fazla artmadı..toplam hasar 3 e yakındı..debriyaj seti yeniden değişti...volant değişti..aks kafaları değişti...sistemle bağlantılı bir -iki şey daha değişti..demem şuki şansa bir şey olmamış olabilir..ama değişecek denildiğinde değiştirmekte fayda var..

« Yanıtla #6 : 03 Ekim 2009, 10:57:59 »
Bzizim 2008 1,9 105ps T5 dede geri kalkışlarda titreme var 15.500 km e geliyor ancak bir sorun yok o titreme geri vites dişlisi 1. vites gibi küçük olmadığından daha büyük olduğu için arabayı kaldırmıyor ama gaz verince hafif kesiliyor.Zaten kimin motoru küçük ağır arabsına binsem gaz vermeden kalkarsan titreme yapıyor gaz vermeden kalkarsan oda arabayı kaldırmadığı için oluyor zaten.Özellikle bizim arabayı parkederken geri geri debriyajla ayarlıyoruz zaten oda çok fena titriyor kulağımız gıdıklanıyor resmen ama debriyaj sorunu yok ilk aldığımızdada öyleydi hala öyle 10.000 lik bakımdada bişey yoktu
T5 forever

« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2009, 01:43:14 »
aynen denildiği gibi bi şangırtı vardı debriyaja basılca gidiyordu. sonrasında servise gittim volant tan geliyormuş. sonrasında hepsini değiştirdim volant-balata-baskı  :-\

« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2009, 14:54:11 »
Bizimkinde zaten sorun yok sadece araba geri viteste kaldırmadığı için öyle yapıyor 1. viteste problem yok.Hatta 2. viteste biraz eğimli rampada 10km den kurtardığım oldu titreme yok, belki gaz vererek kurtardığım için öyleydi ama problem yok zaten.
T5 forever

« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2009, 19:18:47 »
arkadasım volant olabilir ama frene basınca demir saç sesi geliyor ise diskleri yemiş olabilir

« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2009, 22:17:04 »
Kurban bayramının 1. günü bayağ fazla eğimli bir rampada ön tarafı aşağıya gelcek şekilde bıraktık arabayı, geri geri kalkış yapmaya çalıştık sol ön tekerde çamur gibi toprak çukuruna saplanmış araba zaten geri viteste hafif zorlanıyor 1.9 motor sonuçta, üstüne teker çukurda zorlanıyor, onunda üstüne rampa yukarı geri diyosun bayağ zorlandı arba 2000 devirde ibreolmasına rağmen kaldırmaya çalışınca bile arabayı stop etti fazla gaz verincede zaten daha çok debriyaj gidiyo arabanın altından bembeyaz duman çıktı ama bayağ fazla su buharı saysan 1 litre su çıkar bu ne derken kokudan anladım balatadan geliyo debriyaj gidicek diye korktum ama bişey yok hayırlısı inşallah size tavsiyem arbayı zorlamayın. Fakat 2006 model 105 ps olan bir tanıdık arabasını bayağ kullanıyor 80bin i geçmiştir sanırsam şanzımanda balatada sorun yok diyor ama inşallah bizdede öyle olmaz kullanmasını bildiğimizden eminim :)daha 17 bin olcak hayırlısıyla
T5 forever

Çevrimdışı burak_37

« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2009, 15:50:28 »
 ooo daha yolun başı o zaman  :) ;D

« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2009, 19:00:40 »
arkadaşlar bende 2006 model 105 beygirt5 sahibiyim .sorunları okuduğum arkadaşların şikayetlerinde bendede var sizlerle paylaşmak istedim.benim aracım da ha 5000km de iken hafif zorlamada aynı kokuyu çıkardı servisi aradığımda araç yürüyorsa sorun yok dediler evet araç yürüyordu ama bu olaydan 1 yıl sonra araç zaman zaman kalkışlarda tireme ve silkeleme yapmaya başladı ayrıca debriyaj pedelını bırakırken anormal bir ses tapmaya başladı .araç şu an 52000km de bayramdan 2 hafta önce baskı balata değişmek istedim.özel servisteki ustalar pedalden gelen sesin debriyaj üst hidrolik merkezinden olduğunu ,kavrama sorununun bundanda olabileceğini söyleyerek bu parçayı orjinali ile değişti .debriyaj biraz yumuşadı kalkışlardaki titreme azaldı zaten ara sıra yapıyordu, ben yinede volantdan olduğuna inanıyorum çünkü yüksek devirlere ani çıkış yaptığımda bariz bir şekilde şangırtı ve titreme yapıyor.bu durumu yaşamış arkadaşların çözüm yorumlarını bekliyorum (ustalarda yorum yapsa sevinirim)şimdiden teşekürler.

« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2009, 15:24:04 »
Geçenlerde büyük bir rampada Caddy Life geri geri kalk dur yapıyodu ana caddeye çıkıyodu kokruyodu zaten. rampa yukarı olduğu için ve geri vites olduğu için zorlandı arabanın altından duman çıktı ara ara ama kokutmayada başladı.Bizim arabdada oluyor bazen öyle zorladıkça ama maşallah bi sorun yok.fakat o titremeler felan arabayı kaldırış şeklinede bağlı babaama yap diyorum yapıyor yapma diyorum yapmıyor titremesini o birazda kullanmaya bağlı.Bizim t5 17 bin i geçti maşallah bi sorun yok
T5 forever