Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: YOL BİLGİSAYARINDA ANLIK YAKIT GÖSTERGESİ  (Okunma sayısı 3636 defa)

YOL BİLGİSAYARINDA ANLIK YAKIT GÖSTERGESİ
« : 03 Eylül 2012, 22:26:18 »
2004  MODEL BORA PACİFİKS ARACIMDA YOKUŞ AŞAĞI ARAÇ VİTESTE GİDERKEN GAZA BASMADIĞIM ZAMAN YOL BİLGİSAYARININ ANLIK YAKIT GÖSTERGESİ 0.0 GÖSTERİYOR BUNUN ANLAMI ARAC O ANDA HİÇ BENZİN YAKMIYORMU  YAKMIYORSA MOTOR STOP ETMESİ GEREKMEZMİ , ŞAYET YAKIYORSA GÖSTERGE NEDEN 0.0 GÖSTERİYOR .YOLDA HAREKET HALİNDE ÇEKTİĞİM RESMİDE KAYDETTİM.BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2012, 22:31:28 Gönderen: 34yasar34 »

Ynt: YOL BİLGİSAYARINDA ANLIK YAKIT GÖSTERGESİ
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2012, 22:59:10 »
Evet, yokuş aşağı inerken enjeksiyonlu araçlar yakıt tüketmiyor. Konuyu biraz araştırmıştım: Normal şartlarda tekerler dönme gücünü pistonların hareketinden alırken, dönme hareketi piston hareketinden daha güçlü olduğu durumlarda (hızlıyken ayağımızı gazdan tamamen çektiğimizde ve iniş aşağı)  bu sefer pistonlar hareket gücünü tekerlerin dönüş gücünden alıyor ve araç yakıt püskürtmeyi durduruyor. Yanlış öğrenmişsem bilgisi olan arkadaşlar düzeltsin. :tamamdir

« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2012, 13:56:01 »
Arkadaşım  benim mantığım bunu kabul etmiyor.  yani pistonlar çalışıyosa ateşleme var demektir ateşleme varsa  buda pistonun kafasına yakıt akıyor demektir.  dizel citroen c3 te denedik. araç rampa aşağı giderken  mazot pompasının  elektriğini kesince araba stop etti. yani mazot akışı kesilince motor sustu. dolayısıyla ekrandaki sıfır değeri  hikaye.  sadece şunu biliyorum vitesi boşa atınca arabanın devri rölantiye düştüğü için çok çok az yakıyo.  fakatr bu seferde şöle bi sıkıntı oluyor. arabayı boşa çektin ibre 120-130 u vurdu  artık rampanın dibinde viraja girecen yani vitese takacan . bu araba 4. vitese geçmez yada çok zor geçer . çünki o hızda 4500 devir var motorda. mecburen 5. vitese çakacan.  rölantideki aracı  yani boştaki arabanında  direk 5. viteste 5000 devire ulaşması çok zor olduğu için  araba yığılır sarsılır ama genelde kurtarır kurtaramazsa motor gümler fakat  ata sanayide  şaşmazda  çok araba gördüm    boştan 5 e çaktığı için motor patlatan  konu biraz alakasız oldu ama başlamışken bitireyim dedim.

Çevrimdışı can

« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2012, 14:21:21 »
Arkadaşım  benim mantığım bunu kabul etmiyor.  yani pistonlar çalışıyosa ateşleme var demektir ateşleme varsa  buda pistonun kafasına yakıt akıyor demektir.  dizel citroen c3 te denedik. araç rampa aşağı giderken  mazot pompasının  elektriğini kesince araba stop etti. yani mazot akışı kesilince motor sustu. dolayısıyla ekrandaki sıfır değeri  hikaye.  sadece şunu biliyorum vitesi boşa atınca arabanın devri rölantiye düştüğü için çok çok az yakıyo.  fakatr bu seferde şöle bi sıkıntı oluyor. arabayı boşa çektin ibre 120-130 u vurdu  artık rampanın dibinde viraja girecen yani vitese takacan . bu araba 4. vitese geçmez yada çok zor geçer . çünki o hızda 4500 devir var motorda. mecburen 5. vitese çakacan.  rölantideki aracı  yani boştaki arabanında  direk 5. viteste 5000 devire ulaşması çok zor olduğu için  araba yığılır sarsılır ama genelde kurtarır kurtaramazsa motor gümler fakat  ata sanayide  şaşmazda  çok araba gördüm    boştan 5 e çaktığı için motor patlatan  konu biraz alakasız oldu ama başlamışken bitireyim dedim.

motor yürüyene bağlıysa yani araba vitesteyse belli bi devrin üstündeyse benzini kesiyor enjektörlü arabalar (şahinde bile var bu) mantığı şu o esnada pistonları hareket ettirecek güç benzin+hava karışımının ateşlenip patlamasından değil de halihazırda dönen tekerleklerin dönme hareketi şanzımana, ordan kranga ordan pistonlara gidiyor. 2. mesajdaki arkadaşın anlattığı doğru yani.

boşta 130 da 5 e atmadan önce devir eşitleme yaparsınız, ara gaz verirsiniz debriyaja basarken, gazla 5 bine getirip vitesi 5 e takarsanız yığılmaz devam edersiniz :)