Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Yeni aldım. Bora 2001 Biraz Aydınlatırmısınız  (Okunma sayısı 14364 defa)

Çevrimdışı iso

Yeni aldım. Bora 2001 Biraz Aydınlatırmısınız
« : 01 Şubat 2010, 10:24:21 »
2001 comfortline yeni aldım.
araç 140.000 km de 2005 ten sonra hiç bir kaydı yok
trigeri 86.000 de değişmiş 5 yıl önce bu konude ne yapabilirim. birde forumu inceliyorum gerçi ama araçla ilgili bilmem ve yapmam gerekenler konusunda tavsiyelerinizi ve aracın ince ayrıntıları hakkında bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım. şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı yellow_driver

• Otomobil
    GOLF 6 1.6 TDİ
Ynt: Yeni aldım. Bora 2001 Biraz Aydınlatırmısınız
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2010, 11:39:09 »
       aracı görmediğimiz için tabiki araç hakkında bir fikir beyan edemeyiz ancak triger seti + devirdaim 90000 km veya 4 yılda (hangisi önce dolarsa) değiştirmek gerekir. sizin 5 yıl olmuş değişmeniz tavsiye edilir. benim aracımı 84000 de aldım, 73000 km de trigeri değişmiş benden önce kullanan, bende yazın 102000 km de değiştim (daha30000 km olmuştu ama 4 yıl geçmiş, tam tarihini de bilmiyorum belki 4,5 olmuştur). bu işi şansa bırakmamak lazım. eğer triger seti hareket halindeyken koparsa motorda 2-3 arası masraf açar ve 4-5 gün araçsız kalabilirsiniz.
       bunun haricinde her arabada yapılması gereken rutin bakımlar var tabiki. yağ değişimi, 2 yağ değişimini takinben yağ filitresi, hava filtresi ve de bujilerin değişimini öneririm. genellikle hava filtresi ve bujilerin değişimi ülkemizde önemsenmez. halbuki hava filtresi ve bujiler toplamda 50 tl ve aracın hem daha az yakmasını sağlayarak bu para fazlası ile çıkar hemde araç daha rahat çalışır.
       servis verilerine dayanarak rutin bakımlazrı düzenli yapılan bir vw çok rahat 500000 km yi devirir.  ;)
       hayırlı olsun, kazasız belasız günler.  :saygılar

Çevrimdışı iso

« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2010, 11:43:30 »
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. bu işlemleri yetkili serviste mi özel serviste mi yaptırayım. çok fiyat farkı varmış galiba. bir de araç hakkında bilmem gereken püf noktalar var mı varsa bilgilendirirmisiniz. teşekkür ederim. acemilik çekiyorumda halen :)

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2010, 11:54:13 »
hocam sen hiç riske girme, ben aldığımda ağır bakımını yptrmakta biraz geç kaldım, devirdaim pompası iflas etmiş, tampon tampona trafikte hararet 110 oldu, rezil oldum, 400 liralık bakımı yptrmadık diye conta monta bırakmıodum az kalsın.140bin km sorun değil bakımlarını yaptırdıkça, bora iyidir, bora hoştur, önceden ne kullandınız bilmiyorum ama bana göre tek eksisi kendi sınıfındaki arabalar içinde biraz hantal kalır ve biraz daha fazla yakar ama kemikli araba olsun varsın hantal olsun :) kazasız belasız sürüşler...

« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2010, 11:56:07 »
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. bu işlemleri yetkili serviste mi özel serviste mi yaptırayım. çok fiyat farkı varmış galiba. bir de araç hakkında bilmem gereken püf noktalar var mı varsa bilgilendirirmisiniz. teşekkür ederim. acemilik çekiyorumda halen :)

valla ankara doğuş bana 1300 fiyat çıkarmıştı, ustam vardı 400 e halletmiştim, sanayi daha iyi :tamamdir

Çevrimdışı iso

« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2010, 12:25:29 »
teşekkürler arkadaşlar ihmal etmeyeceğimi anladım. en krısa sürede değiştireceğim. aracı 18.750 ye aldım sadece sol çamurlukta boya var başka bir sorunu yok gibi. sizce fiyat iyi mi? ilk defa bora kullanıyorum. nelere dikkat etmem gerekir. hangi aksamları var ve özellikleri nelerdir. bilgilendiriseniz sevinirim. tekrar teşekkürler. bir de yakıtını merak ediyorum.

« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2010, 12:42:34 »
Aracınız hayırlı olsun. Tavsiyem sarf malzemelerinin tamamını değiştirmeniz.Her yağ değişiminde yağ filtresi hava , polen ve her 30 binde bir benzin filtresi ve bujileri değiştirmeniz iyi olur.Ayrıca arcınızı yeni aldığınız için içinizin rahat etmesi açısından antifriz ve fren hidroliğini değiştirmeniz iyi olur.Zira fren hidroliği eskidikçe su tutar ve fren sistmini korozyona uğratır. 2 yılda bir fren hidroliği ve antifriz değişmelidir.Ben değiştirmedim.ABS korozyona uğramış.350TL masraf açtı bana.Hidrolik 20 lira, antifriz 2 kutu 30 lira :)

Çevrimdışı iso

« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2010, 13:44:06 »
teşekkür ederim polo38. sarrf malzemeleri derken, triger seti, yağ ve hava filtresi bujiler mi? ilk etepta nelere değiştirmem gerekir başka? belirtirmisin rica etsem ne yapmam gerektiğini?

« Yanıtla #8 : 01 Şubat 2010, 19:06:32 »
yağ ve yağ filtresi hava polen ve yakıt filtresi ve bujiler rutin bakım için değişmen gerekenler

ne kadar aşındığını daha ne kadar gideceğini bilmediğimiz için öncelikli olarak triger setini değiştirmeni tavsiye ederim triger seti derken triger kayışı saptırma (klavuz )makarası gergi makarası hazır açılmışken devridaimi de değişmeni tavsiye ederim bunlarla birlikte bujileri yağını yağ ve hava filtresini de aradan çıkarırsan kafan rahat eder bakım yönünden daha sonra ise yakıt filtresini fren hidroliğini antifrizi  ve V kayışını da zamanla değişirsin hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız bin güle güle kullan     
« Son Düzenleme: 20 Mart 2010, 10:58:42 Gönderen: maverick »
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2010, 20:31:45 »
Abi zamanla değil sen fren hidroliğini ve antifrizi de değiştir.Zaten toplasan 30TL tutuyor.Srf malzemesi demek filtreler , buji yağ vs. demek.Tabi trigerin ne zaman değiştiğini bilmediğin için onu da değiştirsen iyi olur.Bu arada V kayışını ve gergisini de değiştir.Maverickin dediği gibi devirdaimi de değiştirirsin.O da ayrı masraf olur ama açılmışken onu  da taktır bi de ona da işçilik ödeme.Zaten devirdaim değişirken antifrizi de değiştirirler.Sana tavsiyem antifriz,fren hidroliğini,bujiyi yağ,benzin ve polen filtrelerini kesinlikle ORJİNAL kullanman.Arada 30 TL oynamaz.Beni dinle orjinal al.Sonra gaz kelebeğini de temizletebilirsin(bilen biri yapsın yoksa bozulabilir maliyet sıfır).Araba mı aldık başa bela mı aldık diyebilirsin ama bir 10 sene daha kullanabilmek için önemli bilgiler bunlar.YArdımcı olabildiysem ne mutlu bana.Saygılar.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2010, 20:33:42 Gönderen: polo38 »

Çevrimdışı iso

« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2010, 09:18:07 »
gerçekten çok yardımcı oldunuz. teşekkür ederim. bunları yetkili serviste mi özel serviste mi yaptırayım sizce . birde arkadaşlar aracı alalı 1 hafta oldu. yakıtı ölçmek için fullledim. 110 km. şehir içi (ankara) yaptıktan sonra tekrar benzin aldm. 19,8 litre benzin aldı. şok oldum. bunların yakıtı böylemi gerçekten yoksa bir sorunmu var?  cevaplarınızı bekliyorum. sadece araç 10 dk. civarı rolantide açık kaldı. bu kadar artırırmı yakıtı?

« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2010, 10:15:02 »
Kesinlikle anormal bir değer.  18 lt/100km ortalama şehiriçi de olsa çok fazla. 10litre olsa normal.Bakımlarını yaptırın.Bir de ondan sonra tekrar bir ölçüm yapın.Yetkili serviste indirim var şu sıralar.Valla bazen yetkili servisler daha ucuz fiyat veebiliyor.Soırmanızda fayda var ağır bakım diyin onlar buji , hidolik vs. hepsini katıp bir fiyat söylerler.Orjinal kullanmakta fayda var.En fazla 40 lira oynar özel servisle.Bakımdan sonra bakıma bağlı bir problem olursa da başınız ağrımaz.Çoğunlukla eskisi gibi uçuk fiyat farkları yok yetkili ve özeller arasında (spesifik parçalar hariç).
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2010, 10:16:06 Gönderen: polo38 »

« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2010, 14:21:35 »
Kesinlikle anormal bir değer.  18 lt/100km ortalama şehiriçi de olsa çok fazla. 10litre olsa normal.Bakımlarını yaptırın.Bir de ondan sonra tekrar bir ölçüm yapın.Yetkili serviste indirim var şu sıralar.Valla bazen yetkili servisler daha ucuz fiyat veebiliyor.Soırmanızda fayda var ağır bakım diyin onlar buji , hidolik vs. hepsini katıp bir fiyat söylerler.Orjinal kullanmakta fayda var.En fazla 40 lira oynar özel servisle.Bakımdan sonra bakıma bağlı bir problem olursa da başınız ağrımaz.Çoğunlukla eskisi gibi uçuk fiyat farkları yok yetkili ve özeller arasında (spesifik parçalar hariç).

sanayide yaptırınca da orjinal parça takılıyor ki? ustam söylüyor parçayı, ben alıyorum, çok şükür parçaya bağlı bir sorun yaşamadım.

« Yanıtla #13 : 02 Şubat 2010, 15:07:58 »
sanayide yaptırınca da orjinal parça takılıyor ki? ustam söylüyor parçayı, ben alıyorum, çok şükür parçaya bağlı bir sorun yaşamadım.
Malesef her usta öyle yapmıyor.Kendinden parça takıyor bazen orjinalden pahalı sattığı oluyor.Çok şahit oldum.O parça kendine gelene kadar kaç kişinin elinden geçiyor.Özeller genelde işçilikten çok parçadan kazanırlar.Taksit de yapmazlar.Tek ödemede birden fazla para çıkıyor cebinizden.Konuyu açan arkadaş bu işlemleri özelde yaptırsa kafadan 650-700 tutar.Özelde yaptırırsa tek ödeme yapacak.Büyük para.Ama servis 750 ye yapar 6 taksit yapar rahat olur.Ana tema , bir işi yaptırmadan önce yetkili ve özel servis fiyatlarını araştırmak gerekli.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2010, 15:08:28 Gönderen: polo38 »