Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: VW Bora TDI 2001 Fren Problemi !!  (Okunma sayısı 7976 defa)

Çevrimdışı Aertiezt

• VW TDI
VW Bora TDI 2001 Fren Problemi !!
« : 18 Ağustos 2007, 17:51:01 »
Arkadaslar arabam her ne hizda olursa olsun frene ne kadar hafif yada ne kadar sert basarsam basayim arabamda özellikle direksiyonunda ufak bir titreme,sallanti yasiyorum.Yuksek hizlarda misal 140-150 ile giderken otobandan cikmak için frene bastigimda bir zaman sonra ugultulu bir ses geliyor ön takimdan.4 Disk ve 4 balatayi yaklasik 3000 km once yeniledim ilkten kesildi fakat sonradan yeniden basladi ve simdi eskisiyile ayni durumda.Problemin sebebi disklerin yamulmasindan one geliyor fakat yepyeni diskler (LUCAS marka)  niçin yamuluyor veya egriliyor bunun baska bir sebebi olmali?Ayrica ufak tefek lakalardan hizli geçerken arka sag lastikten 'tak' diye bir seste geliyor teknik servis aks'in lastiklerinden olabilecegini soyledi.Bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyorum.Tesekkurler

Çevrimdışı escocem

• street racer
Ynt: VW Bora TDI 2001 Fren Problemi !!
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2007, 18:10:15 »
disklerin yamulma sebebi sıcakken aracın yıkanmasıdır bu sebeble araç sıcakken yl yapmışken yıkayacaksanız ya biraz soğutun yada dikkatli olarak dış kısmı yıkayıp sonradan jantları vb yıkayın..lasikten gelen sesin bir çok sebebi olabilir...tahminen disklerde yaşadığın sorundan dolayı kendini göteriyordur bu problemde...gerekenden fazla ısınırsa fren sistemin bu bilyayı,aksı o kısımdaki diğer parçalara kolay bir şekilde zarar verir..düzgün bir ustaya baktırmanı öneririm...

Çevrimdışı Dr_EmrE

• Pre-tuned in Deutschland :)
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2007, 14:38:46 »
Aksların lastiklerinin değişmesi gerekebilir. Eğer genede hallolmuyorsa sanırım aks.ın yamulmuşdur tahminimce..

« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2007, 14:54:56 »
sağ arka teker den gelen seste büyük ihtimal amortisördendir  :tamamdir ötekileri cevaplamaya gerek kalmamış ;D
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2007, 15:02:51 »
aks ihtimali zayıf, sıcak disklere su tutulması disklerin en büyük düşmanı. susurluk ve civarında durunca hemen yıkıyorlar arabayı. affetmiyorlar. yoldan gelince lastik jantlara su tutturmayın tutmayın

« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2007, 15:09:30 »
evet doğru diyor mcsahan çok sakıncalı aman dikkatli olun
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı Aertiezt

• VW TDI
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2007, 21:32:46 »
Arkadaşlar aks'ın lastiklerini yeniledim,diskleri tornaya verdim ve yukarda bi arkadaşımda söylemiş aks yamuk olabilir diye evt doğru yamuktu.Hepsini güzelce elden geçirttim şimdi lokum gibi oldu fakat titreme yinede cook az var balataların taşlaşabilme ihtimalini düşünüyorum sizcede mümkün mü ?Değiştirsem düzelme ihtimali varmı,Garaj bana böyle sürersem birşey olmaz dedi ama yinede yapılmışken tam yapılsın istiyorum.Ki bir daha sorun cıkartmasın.Önerileriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2007, 14:52:59 »
diskleri tornada sildirdikten sonra balataları değişmedimi senin ustan. değişmediyse bravo diyorum kendisine

Çevrimdışı Dr_EmrE

• Pre-tuned in Deutschland :)
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2007, 04:53:18 »
Evet yani sonuçta disklerin tornadan önceki hali balatada yer yapar. Tornadan sora o izler kalkacagı için frenlerin cok zayıf tutar. Aman dikkat..!

« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2007, 20:01:49 »
abi bizim arabada bora tdı 2001 ilk aldığımızda aynı şeyleri yaptı mesela fren direksiyona vururdu...frene basılınca takk diye bi ses çıkardı...önce abs den oldunu zannettik ama gösterdiğimizde.disklerin yamuk  oldunu söledi  diskleri değiştik...şu an hiç bir sorun yok..dediğimi yaparsan sorunun çözülmüş olur...eğer söylediğim gbiyse

« Yanıtla #10 : 14 Ağustos 2010, 11:34:55 »
Arkadaşlar benim 99 bora 3 kere disk değiştik titreme yapıyor diye en sonunda gittim yetkili dervisten disk ve balatalarını aldım ve taktırdım herzaman olduğu gibi ilk 3 gün bişey yok ondan sonra titreme başlıyor hafiifden ve bir hafta sonra titreme çoğalıyor kafayı yemek üzereyim sorun nedri diye gezmediğim usta kalmadı bulamıryorlaqr.denemediğimiz şey kalmadı ama sorun hala devam ediyor...