Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Service in 3000 km ???  (Okunma sayısı 30425 defa)

Service in 3000 km ???
« : 25 Mart 2008, 00:48:46 »
Arkadaslar bı kac gundur kontagı actıgımda '' service in 3000 km  '' yazısı cıkıyor ve calıstıktan sonra kayboluyor.. Anladıgım kadarıyla yakın zamanda servis e gıtmem gerektıgını hatırlatıyor ..Arabamın km sı 97,000 ..Yanı sımdı ben 100 bin bakımı mı yaptırıcam ? Yagını yenı degıstırdım bunun harıcınde servıste neler yapılıyor ve asagı yukarı malıyetı nedır bılgısı olan arkadaslardan cevapları beklıyorum ??? ( ARACIM OTOMATIK BU ARADA )....

Ynt: Service in 3000 km ???
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2008, 17:52:30 »
Çıksın abim dert etme.Bakımını yaptırdıysan sen problem yok bizimkinde de aynı sorn var bakımı yaptırdığımız halde Service Hetzt yazıyo.Ama seni çok rahatsız ediyosa herhangi bir özel serviste sorunu çözebilirsin.Bir soket çıkarıyolar diye biliyorum ben senden para almazlar herhalde alırlarsa da en fazla 10 YTl atarsın ordaki bi elemanı  :tamamdir

« Yanıtla #2 : 29 Mart 2008, 15:31:03 »
Merhaba.Bir yanlislik olacagini dusunuyorum.Cunku araciniz her 15 bin km de bir servis bakimi yapilir.Dizel olsaydi her 10 bin km de bir bakima gidecektiniz.Yani araciniz 105 bin km de bakima gitmesi gerekiyor.Tabi bu kosulun olmasi icin aracin 0 km den bu yana duzenli olarak bakima gitmesi gerekiyordu.Bugune kadar duzenli bakimini yaptirdiysaniz aracinizin 105 bin km de bakima girmesi gerekiyor.
Biliyorsunuz 90 bin km bakimi agir bakim olarak nitelendiriliyor ve birsuru sey degisiyor.Tabi dogal olarak fiyati da tuzlu oluyor.90 bin km bakiminda degismesi gereken seyler:
EKSANTRIK KAYISI , GERGI MAKARALARI , YAG FILTRESI , V-KAYISI , BUJI , HAVA FILTRE ELEMANI , POLEN FILTRE , YAKIT FILTRESI , ATF YAĞI , KARTER TAPASI , CAM SUYU , YAG DEGISIMI
90 bin km de bu yukarda gecen parcalarin hangilerini degistirdiniz.Tam bir bakim yapildi mi?Eger yukardaki parcalardan bazilari degismediyse oncelikle onlarin degismesi gerekir.Eger 90 bin km bakimi tam olarak yapildiysa 105 bin km bakimi icin:
YAG FILTRESI, HAVA FILTRE ELEMANI, POLEN FILTRE, KARTER TAPASI ,YAG DEGISIMI.
Yapilmasi gerekiyor.
90 bin km icin onerilen fiyat asagi yukari 800 lira.105 bin icin 220 lira civari.Tabi servisten servise ufak tefek fiyat farklari olur.Bunun yaninda normal bakimin disinda aracinizin degistirilmesi gereken parcalari varsa tabi dogal olarak fiyat biraz daha artacaktir.
Hosca kalin.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2008, 18:24:01 »
araç sıfır km den itibaren düzenli servise gitse bile 105000kmde bakıma girecek diye bir şey yok.
sebebi herkes bir yılda 15000km yapamıyor ve km dolmasa bile aracın yağının her yıl değişmesi gerekiyor. örneğin araç 90bin bakımına 85binde girdiyse doğal olarak km 100bine ayarlanacak.
aracın bakımlarının tam olduğundan eminseniz bu yazıyı serviste veya kendinizde silebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2008, 18:38:39 Gönderen: MK-IV 35 »

« Yanıtla #4 : 29 Mart 2008, 23:35:05 »
araç sıfır km den itibaren düzenli servise gitse bile 105000kmde bakıma girecek diye bir şey yok.
sebebi herkes bir yılda 15000km yapamıyor ve km dolmasa bile aracın yağının her yıl değişmesi gerekiyor. örneğin araç 90bin bakımına 85binde girdiyse doğal olarak km 100bine ayarlanacak.
aracın bakımlarının tam olduğundan eminseniz bu yazıyı serviste veya kendinizde silebilirsiniz.

Ben normal sartlar altindan bahsettim.Yilda cogu kimse 20 bin km ye yakin yol yaptigi icin yillik bakima ihtiyac yok diye yazdim.Fakat durum bu sekilde olmazsa sizin dediginiz dogru olur.

« Yanıtla #5 : 30 Mart 2008, 20:07:48 »
Merhaba.Bir yanlislik olacagini dusunuyorum.Cunku araciniz her 15 bin km de bir servis bakimi yapilir.Dizel olsaydi her 10 bin km de bir bakima gidecektiniz.Yani araciniz 105 bin km de bakima gitmesi gerekiyor.Tabi bu kosulun olmasi icin aracin 0 km den bu yana duzenli olarak bakima gitmesi gerekiyordu.Bugune kadar duzenli bakimini yaptirdiysaniz aracinizin 105 bin km de bakima girmesi gerekiyor.
Biliyorsunuz 90 bin km bakimi agir bakim olarak nitelendiriliyor ve birsuru sey degisiyor.Tabi dogal olarak fiyati da tuzlu oluyor.90 bin km bakiminda degismesi gereken seyler:
EKSANTRIK KAYISI , GERGI MAKARALARI , YAG FILTRESI , V-KAYISI , BUJI , HAVA FILTRE ELEMANI , POLEN FILTRE , YAKIT FILTRESI , ATF YAĞI , KARTER TAPASI , CAM SUYU , YAG DEGISIMI
90 bin km de bu yukarda gecen parcalarin hangilerini degistirdiniz.Tam bir bakim yapildi mi?Eger yukardaki parcalardan bazilari degismediyse oncelikle onlarin degismesi gerekir.Eger 90 bin km bakimi tam olarak yapildiysa 105 bin km bakimi icin:
YAG FILTRESI, HAVA FILTRE ELEMANI, POLEN FILTRE, KARTER TAPASI ,YAG DEGISIMI.
Yapilmasi gerekiyor.
90 bin km icin onerilen fiyat asagi yukari 800 lira.105 bin icin 220 lira civari.Tabi servisten servise ufak tefek fiyat farklari olur.Bunun yaninda normal bakimin disinda aracinizin degistirilmesi gereken parcalari varsa tabi dogal olarak fiyat biraz daha artacaktir.
Hosca kalin.
Ben aracı aldıgımda 90,000 km deydı . Ve daha önce de yazdıgım gıbı 2 hafta önce yagını ve hava fıltresını degıstırdım  daha sonra bogaz kelebegını degıstırdım..ve en son olarak da bu hafta triger seti degıstırıldı..Bunların hepsı ozel servıste yapıldı...Bı öncekı yag degısımnde yag fıltresı degıstıgı ıcın bu seferkınde yenılemedım ...Bujılerın durumunu bılmıyorum ?? Onun harıcınde otomatık şanzıman yagı da degısmıs servısın bana verdıgı bılgıye gore 70.000 km de degısmıs yagı..Balatalarım da yenı  bu arada ( gercı nedense yogun trafıkte frenlerde ınce bı ses gelıyo ısınınca oluyo sanırım ) Bunların harıcınde benım sımdı eksık yaptıgım bısey varsa tavsıylerınızı ve önerılerınızı beklıyorum arkadaslar ılgınız ıcınde cok tesekkurler...

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2008, 20:18:00 »
her yağ değişiminde, yağ filtresininde değiştirilmesini tavsiye ediyorlar. yağ filtreside en az yağ kadar önemli bir parça.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 23:35:45 Gönderen: MK-IV 35 »

« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2008, 02:09:47 »
Ben aracı aldıgımda 90,000 km deydı . Ve daha önce de yazdıgım gıbı 2 hafta önce yagını ve hava fıltresını degıstırdım  daha sonra bogaz kelebegını degıstırdım..ve en son olarak da bu hafta triger seti degıstırıldı..Bunların hepsı ozel servıste yapıldı...Bı öncekı yag degısımnde yag fıltresı degıstıgı ıcın bu seferkınde yenılemedım ...Bujılerın durumunu bılmıyorum ?? Onun harıcınde otomatık şanzıman yagı da degısmıs servısın bana verdıgı bılgıye gore 70.000 km de degısmıs yagı..Balatalarım da yenı  bu arada ( gercı nedense yogun trafıkte frenlerde ınce bı ses gelıyo ısınınca oluyo sanırım ) Bunların harıcınde benım sımdı eksık yaptıgım bısey varsa tavsıylerınızı ve önerılerınızı beklıyorum arkadaslar ılgınız ıcınde cok tesekkurler...

Yetkili servisin degistirilmesi istenen parcalarini yukarda ekledim.Siz degistirilmesi gerekn parcalara yukardaki yazima bakarak kendi degistirdiginiz parcalari karsilastirarak neyin eksik neyin tam oldugunu anlayabilirsiniz.
Tabi hersey periyodik bakimla halledilecek diye birsey sozkonusu degil.Belki aracinizda baska parcalarinda degistirilmesi soz konusu olabilir.Bunlar kullanimla ve fabrikasyon hatalariyla mevcut olabilir.
Ornegin bence hava filtresi icin 10 bin km az bir rakam.Bakiniz benzinli ve dizel olan iki aracta ayni hava filtresi kullaniliyor.(Fiat doblo 1.4 fire ve 1.3 multijete bakmistim.Diger markalari bilmiyorum ama sanirim herhalde hepsi aynidir.) Dizel icin her 10 bin kmde periyodik bakim yapilmasi gerekiyor.Her periyodik bakimda hava filtresi de degisiyor.Ayni hava filtresi 1.4 fire benzinli modelde ise her 15 bin km de degisiyor.Hava filtresi ile yakit turunun cok alakali olacagini sanmiyorum.Tabi cok da bilgili degilim bu konuda.
Yani servisin onerdigi zamanlarda degistirmek en iyisi ama illaki de gunu gunune km si km sine degistirilecek diye birsey de soz konusu olamaz.Ben yine de servise gidip araciniza baktirmanizi tavsiye ederim.Gunumuzde bir cok secenek var artik.Yetkili servis pahali dersen isini gayet iyi yapan ozel servisler var oraya gidebilirsin.

« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2008, 14:14:46 »
Ya arkadaşlar kusura bakmayın konuyu aldım buraya getirdim. Bendede bu yazı çıktı, bakımlarını yeni yaptırdım, yağ, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi, değişti, şanzıman yağı, hidrolik yağı, baskı balata, diskler, balatalar, benzin filtresi kontrolü yapıldı, trigerde değişeli daha 15.000km olmuş, ben direkt sileceğim yapmadım şey kalmadı çünkü. Bu yazıyı nasıl sileceğiz bir bilgisi olan varsa lütfen...............

« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2008, 14:18:04 »
Çıksın abim dert etme.Bakımını yaptırdıysan sen problem yok bizimkinde de aynı sorn var bakımı yaptırdığımız halde Service Hetzt yazıyo.Ama seni çok rahatsız ediyosa herhangi bir özel serviste sorunu çözebilirsin.Bir soket çıkarıyolar diye biliyorum ben senden para almazlar herhalde alırlarsa da en fazla 10 YTl atarsın ordaki bi elemanı  :tamamdir
;)

« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2008, 15:31:50 »
sağol kardeşim .....kendimiz halledebilirmiyiz diye sormuştum...

« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2008, 15:36:31 »
Eğer soketin nasıl çkarıldığını öğrenebilirsen halledebilirsin elbette

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2008, 15:44:16 »
hangi soket çıkıyor Ahmet. anlamadım dediğini.

kendiniz de halledebilirsiniz, bilgisayara bağlanmadan. kitapçıkta yazıyor nasıl olacağı.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2008, 15:46:29 Gönderen: MK-IV 35 »

« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2008, 17:14:17 »
Abi hangi soket bilmiyorum sanırım konsolda bi soket çkarıyorlar bizim arabadada aynı şey oldu öyle söylediler