Gönderen Konu: Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...  (Okunma sayısı 4064 defa)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...
« : 05 Ocak 2013, 00:31:16 »
Selam arkadaşlar bu hafta içerisinde aracımla uzun yola çıkacağım ve yolda ne ile karşılaşacağımı bilmediğimden kışlık lastik aldım. Şükür yolda kar yoktu ama diğer şartlardaki deneyimlerimi aktarıyorum.

Lastik 195 65 15 91T Nokian WRD3. 4 adeti hepsiburadadan kampanya dahilinde kargo dahil 600 liraya 6 taksit aldım. Normalde tanesi 220 lira. Lastik ekim ayı sonu üretimi yeni lastik. Yanında birde lastik basınç ve diş derinlik ölçüm aleti geldi.

Lastikle Edirne-Rize-Batum güzergahında 2500 km yol yaptım deneyim testi için yeterlidir sanırım.

4 mevsim de yaşadığım yeni yağmurda kayma eğilimi bu lastikte başıma gelmedi. ABS devreye çok nadir girdi. Önceki lastiklerde arkadan kayma bile olmuştu ne aksiyon ama :D Frenaj kuru ve ıslak zeminde iyi kar görmediğim için karlı zemini bilmiyorum.

Ses önceki lastiklerle aynı ama şöyle bir durum var. Asfaltın böyle tereyağı, kaymak gibi olduğu veya ağır tonajlı araçların yolda yaptığı dümdüz zeminlerde ve şerit çizgileri üzerinde ses yapıyor. Diş ve lastik yapısından kaynaklı galiba. Onun haricinde gayet iyi.

Yakıt tüketimi 1 litreye kadar arttı. Normalde ben uzun yollarımı 5.5-6 litre arasında tamamlardım. Bu sefer 6.5 litre ile tamamladım. Sebebi lastiğin sürekli yumuşak olmasından dolayı yola daha iyi yapışması, yolu daha iyi tutması.

Tek bir yerde sorun yaşadım oda virajda aracı çok zorladım. Arkadan kayma eğilimi gerçekleşeceğini anladığım an hemen frene bastım araç yol çizgisinden çıkmadı. Oda yoldaki ikaz şeritlerinden oldu anlık şekilde araç bu şerite denk gelince biraz hopladı ve çizgiyi kaybedeceği an frenle çizgide tuttuk. Allahtan fren basınç yardımı dağılımı var.

Bu benim ilk kış lastiği deneyimim. 4 mevsimde Lassa dan sonra bu lastikte benim için geçer not aldı. Kampanya hala devam ediyorsa kaçırmayın.

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
Ynt: Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2013, 00:37:02 »
bizimle peylaştğın için teşekkürler bence faydalı ve güzel bir kullanıcı analizi yapmışsın hayrlı olsun :)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2013, 00:39:42 »
Ben teşekkür ederim :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2013, 01:29:07 »
yine siz yine çok faydalı bir başlık. (recep ivedikte tekne muhabbeti gibi oldu bir an)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2013, 01:40:23 »
:D teşekkür ederim. Şu zamanda birçok kişi kışlık lastik bakarken kullanıcı yorumu eklemek arkadaşların yararına olur.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2013, 13:21:22 »
X5 in çıkamadığını Nokian 2 çekerli bir araç nasıl da çıkıyor :)

http://www.youtube.com/watch?v=Aw09ghuCGM8

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2013, 14:45:56 »
en kötü kış lastiği en iyi 4 mevsimden daha iyidir.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı tiesto1535

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2013, 18:32:51 »
Çok özür diliyorum konuyu saptırmak gibi olmasın ancak frenle arabayı çizgide tutmaya çalışmak ağırlık merkezini öne doğru kaydırıp arka tekerlerin tutuşunu azaltmaz mı,onun yerine gaz kontrolü daha mantıklı olmaz mı acaba? Acemi olduğumdan dolayı soruyorum

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2013, 18:43:42 »
deniz bey haklisiniz ben cc yi devreden cikarmak icin anlik bastim.  :)

Çevrimdışı DenQ

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2013, 19:34:16 »
seneye lazım olucak bu lastiklerden :)
Bilgilendirme için sağol abi.

Çevrimdışı y1l2c3n4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2013, 16:46:22 »
Bende aynı sizin aldığınız kampanyadan aldım Metin bey ve gayet memnunum. Şu an Muş ilinde ikamet ediyorum gerek karda gerek de hafif buz da gerçekten de performansı çok iyi tavsiye ederim yani.
Ne mutlu TÜRK' üm diyene, diyebilene!!!

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2013, 20:19:42 »
Bende aynı sizin aldığınız kampanyadan aldım Metin bey ve gayet memnunum. Şu an Muş ilinde ikamet ediyorum gerek karda gerek de hafif buz da gerçekten de performansı çok iyi tavsiye ederim yani.

Güle güle kullanın :)

Bu arada lastikle ilgili bir detayı unuttum. O kadar yumuşak ki darbeleri emişi çok hoşuma gitti hani hafif bir çukura girince lastik vurur ya bu lastikte sizi zıplatıyor :D Yay gibi aynı.