Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: MKIV lere RCD200 CANBUS eklendi hayırlı olsun yapacaklara örnek olsun :)  (Okunma sayısı 79418 defa)

Selam arkadaşlar RCD200 ümüz vardı ama kontağı çıkardığımızda çalışmaya devam ediyordu. Kontağı taktığımızda da açılmıyordu. Ekran aydınlatması sürekli çalışıyordu ve kısılıp açılmıyordu. GALA özelliğini kullanamıyorduk. Aracımız CANBUS iletişim sistemine sahip olmasına rağmen bunları yeni teybe aktaramamıştık. Çözümü vardı ama ben bir süre ertelemiştim yapacak arkadaşlar öncelikle bildiğim kadarı ile 2003 sonrası araçlar CANBUS iletişim hattını kullanıyor. Önceki araçlar KBUS sistem kullandığı için bu çalışma işe yaramayacaktır. Nasıl yaptıma açtığım konular nedense onay görmediğinden yerinin burası olduğunu düşündüm.

Öncelikle kadranın sökülmesi gerekiyor. Bununla ilgili Ferhat Taşdemir isimli üyenin açtığı konu http://www.vwtr.net/forum/golf-iv/golf-iv-gosterge-paneli-sokme-uyari-hoparloru-buzzer-krom-cerceveler-t30278.0.html. Kadranı söktükten sonra kadrana bağlı olan soketlerden yeşil olanında 3 adet 2 li grup turuncu kablo demeti var. Bizim işimize yarayan yeşil-turuncu ve kahverengi-turuncu olan grup. Dikkat edin grup olandan yeşilli olan kablodan paralel alacaksınız.

Yeşil kablo turuncu-yeşil kablosundan CAN+ ya da CAN HIGH pinine, gri kablo ise turuncu kahverengi olan kablodan CAN- ya da CAN LOW pinlerine gidecek şekilde paralel alındı.

Klavuz kablo yardımı ile kadran arkasından teyp bölümüne kablolar çekildi.

Resimde kabloların hangi pine bağlanacağı gösteriliyor. 9 numaralı pine yeşil kablo, 10 numaralı pine gri kablo bağlanacak. Elektrik hattı ise 15 ve 16 nolu pinler direk akü artısına bağlanacak.

Sonuç :)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K0ehVVceyW8

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=J0pC8zgmbXo

Bu arada bu işlemi CC bağlantısını gerçekleştirirken halledeyim dedim teybi söktüm ama kablolama yaparken şase yaptırmıştım ne yaparsam yapayım teyp çalışmadı sigortasına falan baktım sağlam. Teybi arabadan söktüm eve çıktım. Ertesi gün bilgisayar güç kaynağına bağladım çalıştı arabaki sokete baktım elektrik gelmiyor. Eğer birgün teybinizin sigortası sağlam olurda çalışmıyorsa sigorta kutusundan 20 lik beyaz büyük olan (eski tip) sigortaya bakın. Sigortamız atmış :)

Bu arada acaba bu tür çalışmalar için kendin yap gibi bir bölüm açılsa mı ki :)

Edit: Maşallah demeyenin arabasını kedi tırmalasın, motoruna kedi girsin :D
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2012, 00:10:16 Gönderen: metinmb407 »

Çevrimdışı drn

bir yenilikle daha karşıkarşıyayız

bir yenilikle daha karşıkarşıyayız

:)

Çevrimdışı plaiNSpoken

Otomobil
    Touran 1.6 FSI
Maşallah kırbirkere, sen ve senin gibi arkadaşlarımızdan çok şey öğreniyoruz, iyiki varsınız... :sevgi: :sevgi:

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
güzel çalısma ama yine sitenin fotograf servisini kullanmadın resimler ucacak 1 2 ay sonra :)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Maşallah kırbirkere, sen ve senin gibi arkadaşlarımızdan çok şey öğreniyoruz, iyiki varsınız... :sevgi: :sevgi:

Çok teşekkür ederim :)

güzel çalısma ama yine sitenin fotograf servisini kullanmadın resimler ucacak 1 2 ay sonra :)

Hocam afedersiniz başka bir yerde daha paylaştığım için resimleri upload sitesine yüklemek zorunda kalıyorum :) Teşekkür ederim.

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
Hocam afedersiniz başka bir yerde daha paylaştığım için resimleri upload sitesine yüklemek zorunda kalıyorum :) Teşekkür ederim.

benim için sıkıntı değil ama yaptıgınız çalısmalar değerli o yüzden sabit kalmasını isterim bir sene sonra yazılardan başka birşey kalmayacak ondan diyorum yine halletmeye çalısırım

Yunus EMRE

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
program olarak ne kullanıyorsunuz bu arada kontrolleri saglamak için

Yunus EMRE

benim için sıkıntı değil ama yaptıgınız çalısmalar değerli o yüzden sabit kalmasını isterim bir sene sonra yazılardan başka birşey kalmayacak ondan diyorum yine halletmeye çalısırım

Teşekkür ederim uğraştırıyorum sizi :)

program olarak ne kullanıyorsunuz bu arada kontrolleri saglamak için

Program olarak derken ne demek istediğinizi tam anlamadım. Şemadan bahsediyorsanız bu servislerin kullandığı ELSA ve ETKA programlarıdır.

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
Teşekkür ederim uğraştırıyorum sizi :)

Program olarak derken ne demek istediğinizi tam anlamadım. Şemadan bahsediyorsanız bu servislerin kullandığı ELSA ve ETKA programlarıdır.

evet elsa ve etkadan bahsediyordum iş yerinde yazarken sıkıntı oluyor :) tam tarif edemiyorum.

uğraşmak lazım değerli bilgilerle :)

Yunus EMRE

evet elsa ve etkadan bahsediyordum iş yerinde yazarken sıkıntı oluyor :) tam tarif edemiyorum.

uğraşmak lazım değerli bilgilerle :)

Ama bu bilgiyi tamamen araştırma sonucu elde ettim :) Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
Ama bu bilgiyi tamamen araştırma sonucu elde ettim :) Çok teşekkür ederim.

elin yaktın yapabiliryorsun elinde elsa ve etkada var onlarda yardımcı olur ben eski düz mantıga alıskın oldugumdan benim bora hala  uzay üssü gibi geliyor şimdi tavan lambası yanmıyor siviçler arızalandı galiba o var sonra airbag ısıgı yandı koltuk ayarlamaktan,far uyarı sesi yok onu yapmam lazım :)

Yunus EMRE

elin yaktın yapabiliryorsun elinde elsa ve etkada var onlarda yardımcı olur ben eski düz mantıga alıskın oldugumdan benim bora hala  uzay üssü gibi geliyor şimdi tavan lambası yanmıyor siviçler arızalandı galiba o var sonra airbag ısıgı yandı koltuk ayarlamaktan,far uyarı sesi yok onu yapmam lazım :)

:) Kapı switchi bozuk olduğundan kapıdaki lambalar, tavan lambası çalışmaz ayrıca ikaz ötmez. İsterseniz bununla ilgili döküman da paylaşabilirim kanlı canlı :D. Benimde sürücü kapımda sorun var ama tembellikten bakmıyorum :D