Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: merak ettim....??  (Okunma sayısı 6574 defa)

merak ettim....??
« : 01 Mayıs 2010, 20:29:02 »
arkadaşlar merak ettim ...
araç ısınınca (uzun süre kullanıldıktan sonra )vites geçişlerinde bi sertlik oluyor özellikle 3.vitesten 2 ye veyahut  1 e geçerken bunun bi mantığı varmı...???
yoksa tamammen sürücü yorgunluğu ile mi alakalı.... :)
bi de ilk çalıştırma anında debriyaja basılarak çalıştırmanın bi mantığı varmı bu doğru bir hareket mi...araç için fark edermi....???
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2010, 20:30:27 Gönderen: apsimati »

Ynt: merak ettim....??
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2010, 20:59:49 »
arac hareket ederken 1. vitese girmiyo.bu bir özellikmiş bende daha önce forumda okudum.ayrıca opellerdede varmıs bu özellik.
Sayfa düzenini bozan imza.

Çevrimdışı ismailtunca81

• 1903 B.J.K
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2010, 21:35:38 »
aslında tam tersi  olması lazım ısındıkça  geçişlerin kolaylaşması lazım
vites  küçültmelerde  aracın devri  çok önemli  tabi süratide eger 1. veya  2.  vitesin kaldıramıyacagı devir ve  hızdaysa  geçişler zor  olur bu gayet normal

arabayı  debriyajla  çalıştırmanın hiç bir zararı  yoktur  diye  biliyorum
TÜRKİYEMİZ  TEK BİR ÜLKEDİR BÖLÜNEMEZ PARÇALANAMAZ

« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2010, 23:08:45 »
Bence daha kolay calısır debriyaj tam ayırır motor rahat döner diye tahmin ediyorum

Çevrimdışı vicetuning

• Yavaş Yavaş Tam Gaz...!
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2010, 08:13:34 »
vites geçişlerinde ismailtunca81 arkadaşımızın dediği gibi olması lazım mantıken şayet bende öyle bir sorun yok. Birde debriya basarak aracı çaışıtrmak uzman görüşü ile daha iyidir. Hatta Hyundai Accent'lerin 98-2001 kasalarında araçta debriyaja basmadan aracı çalıştıramıyosun. Gerçi ben debriyaja basmadan aracı boşa alrak öalıştırdığımı hatırlamıyorum boşta olsun viteste olsun ayak alışkanlığı ille debriyaja gidiyo.

« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2010, 09:07:04 »
bende de alışkanlık vites boşta iken debriyaja basmadan çalıştırma şeklinde oluşmuş....
geçen renosu olan  bi arkadaş söyledi neden debriyaj yapmıyorsun diye de bende brodwaymi bu demiştim .... :)
zira bildiğim o araçlarda soğuk havalarda felan aracın daha kolay çalışması için başvurulan bi yol bu da vw de gerek varmı bilmiyorum...
öyle bi fikrinizi alamak istedim maksat muhabbet...

« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2010, 12:40:03 »
debriyaja basmadan çalıştırırsanız marş motorunuz volant dişlisini çevirirken aynı zamanda ayrılmamış şanzumanı da çevirmek zorunda kalacak ve daha fazla zorlanacaktır debriyaja basınca marş motoru sadece motoru çevirir şanzumanı çevirmez daha rahat çalışmasının sebebi budur debriyaja basarak çalıştırmak daha faydalıdır

şanzumanın içindeki yağ çalıştıkça ısınacağı için vites geçişleri daha rahat olmalıdır diğer arkadaşların da dediği gibi devir ile alakalı olarak küçük vitese zor geçmesi muhtemeldir
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2010, 07:45:56 Gönderen: maverick »
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2010, 15:40:16 »
Aracı çalıştırırken debriyaja basmayı aslında alışkanlık haline getirmekte fayda var böylesi daha güvenli diye düşünüyourm. Ayrıca vites geçişleri araba ilk çalıştığında daha zor olması ve yol aldıkça vites geçişlerinin biraz daha rahatlaması gerekiyor diye biliyorum.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2010, 23:41:56 »
arkadaşlar merak ettim ...
araç ısınınca (uzun süre kullanıldıktan sonra )vites geçişlerinde bi sertlik oluyor özellikle 3.vitesten 2 ye veyahut  1 e geçerken bunun bi mantığı varmı...???
yoksa tamammen sürücü yorgunluğu ile mi alakalı.... :)
bi de ilk çalıştırma anında debriyaja basılarak çalıştırmanın bi mantığı varmı bu doğru bir hareket mi...araç için fark edermi....???

Ben de bir tahminde bulunayım daha doğrusu tecrübe ile sabittir.Daha önceki aracımın vites kolu aktarma sistemi muhtemel seninki ile çok benzerdir Aslında birçok aracınki benzer konuya dönersek bu aktarma sisteminde plastik burçlar vardır(iyice aşınıp özelliğini kaybetmiş olanlardan bahsediyorum) bunlarda motor soğukken boşluk az olur ve sistem düzgün çalışır ama ısınmaya başlayınca(ısınmasının sebebi egzoz manifolduna çok yakındır) yumuşayıp genişlediği için boşluklar oluşur dolayısıyla sen vitesi ikiye atmak için sola çektiğinde o boşluk olduğu için vites kolunun kendisi sola gelir ama vites koluna yaptırdığın hareket şanzımana iletilemediği için yada yarım iletildiği için böyle ilginç durumlar ortaya çıkar.
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2010, 09:14:23 »
ömer hocam haklısın ...
nasrettin hocanın eşek hikayesine benzer bu işler hani eşekten düşünce bana doktor değil eşekten düşümüş birini çağırın demiş yaa... :)
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2010, 19:28:27 Gönderen: apsimati »