Gönderen Konu: vites problemi  (Okunma sayısı 9990 defa)

Çevrimdışı tugberk26

• Profili Görüntüle
vites problemi
« : 27 Ağustos 2010, 19:55:31 »
merhaba arkadaşlar 2004 bora aracımda vites geçişleri bir garip oldu. vites geçişinde lak  diye ses yapmaya başladı. sanki zorla geçiyormuş gibi oluyor önceden gaz vermeden 1 vites te bile araç kalkarken şimdi gaz vermeme rağmen zor hareketleniyor, aracın öncekine göre atikliği kalmadı neden olabilir acaba? yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum    :-[

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
Ynt: vites problemi
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2010, 09:45:46 »
merhaba

aracın  debriyajı bitmiş olabilir mi ?kontrolü için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Debriyaj Baskı Balatası Değişmelimi

!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı tugberk26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2010, 15:53:15 »
nakres arkadaş baskı balatayı bir ay önce yetkili serviste değişimi yapıldı o günden bu yana toplam 2500 km yol yaptım yaklaşık 2000 kmsi uzun yolda acaba şanzıman yağından olabilirmi bora 2004 model 2 yıldır bende bende olduğu sürede yağ değişimi yapılmadı değişim yapılması gerekirmi eksilip eksilmediğini bilmiyorum

Çevrimdışı eramax

• Araba Alman Olsun Taştan Olsun !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2010, 18:14:24 »
benim Bora 99 da da vites problemi var.Debriyajı sonuna kadar basmama rağmen vitesler zor geçiyor özellikle geri vitese takarken çok kötü bi gıçırtı sesi çıkıyor.sorun ne olabilir sizce?tamirciye gittim debriyaj baskı balatalarında bişey yok dedi ama benim içim rahat değil.özellikle geri vitese takmaya korkuyorum elimde kalacak araba.arabanın kalkışında bi problem yok ama vites geçişleri çok sinir bozucu.
Ayrıca araç özellikle lpg deyken vites geçişlerinden sonra gaz pedalı biraz geç tepki veriyor yani aracı o an silkeliyor.

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 18:24:46 »
mandallı vıteslerın cogu gerıye gecerken garc dıye bır ses gelır. bu normal bısey zaten. klasık mandallı vıteslerın sesı. ben dün gerıye atamadım . 4 kez zorladım olmadı . araacı kaydırdım tekrar denedım anca duzeldı.  benımde debrıyajım bıtık. yokuslarda kalkamıyorum zaten. ama o gerı vıtes sorunun bı cozumu yok sanıyorum :) aracın tam durmasını bekleyın. ondan sonra atın derım. bıde 2-3 sn bekleyın atmadan once. yavas yavas yapınca oluyor :)
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2010, 21:10:32 »
benim Bora 99 da da vites problemi var.Debriyajı sonuna kadar basmama rağmen vitesler zor geçiyor özellikle geri vitese takarken çok kötü bi gıçırtı sesi çıkıyor.sorun ne olabilir sizce?tamirciye gittim debriyaj baskı balatalarında bişey yok dedi ama benim içim rahat değil.özellikle geri vitese takmaya korkuyorum elimde kalacak araba.arabanın kalkışında bi problem yok ama vites geçişleri çok sinir bozucu.
Ayrıca araç özellikle lpg deyken vites geçişlerinden sonra gaz pedalı biraz geç tepki veriyor yani aracı o an silkeliyor.
kardeş bide şu şekilde dene araç tam dursun
ayağını frene bas bi ayağın debriyajda iken böylece aracın tam olarak durdurmuş olursun.... sonra da
acele etme önce 1, vitese tak sonra çıkar ve geri vitese tak kaymak gibi geçtiğini göreceksin.... ,o seside duymazsın bu şekilde ...vede geri vites dişlisine de korumuş olursun...
yok eğer bu şekilde de olmuyorsa ya şanzıman yağın eksilmiştir ya balatan ayırmıyordur ya da senkromeçler aşınmıştır ...
bakmak lazım her zaman basitten zora doğru düşünmek gerek ....
bu arada benim bildiğim geri vites senkromeçli değil ..yani onun sebebi bu olamaz...

selamlar
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2010, 21:44:51 Gönderen: apsimati »