Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: kıdemli bora kullanıcılarına soru....  (Okunma sayısı 10084 defa)

kıdemli bora kullanıcılarına soru....
« : 13 Şubat 2010, 10:47:20 »
allah hayırlı etsin  2001 comfortline bora aldım ...araç 70000 de benzinli ..aldığım adam 10000 km daha bakım gerektirmiyor ondan sonra ağır bakımları var dedi.....yağ-bujiler-triger...vs gibi...
benim bu forumda yazan kıdemli bora kullacılarından istirhamım araçla ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı farklı olarak ilk kullanımda garip gelecek ama bora için normal olan şeyler mesela yolda bana kalırsa salınımı biraz fazla..300 ykr gibi bi yakıtı var bu normalmi gibi... bilgi ve deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.....
herkesin borası düz bassın ..kazasız belasız günler dileğimle ....
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 16:36:35 Gönderen: apsimati »

Ynt: kıdemli bora kullanıcılarına soru....
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2010, 20:12:07 »
evet arkadaşlar kontağı açıp kaç saniye sonra marşa basmak iyidir benim aracım lpg li kapıları açtığımda lpg düğmesinin ışıkları yanıyor kontağı açtığımda bir ses geliyor tüpten tık ediyor yaklaşık 7-8 saniye sonra bu sesi beklemeliyim yoksa hemen marşa basmalımıyım?
BORA nız hayırlı olsun doğru tercih
önerim direk lpg taktırın tüplü ve öfkeli olun :D
daha iyisini yapana kadar en iyisi bu...   
  http://img18.imageshack.us/img18/4863/imzabm.jpg

« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2010, 20:26:46 »
hocam dediğiniz olay bu otomatik jigle denen hadise sanırım yani aracı çalıştırmadan önce kapılar açıldığında sistem enjektörlere yakıt pompalıyor ve böylece gaza basmadan çalıştırabiliyorsunuz yanan lpg lambası onla ilgili olabilir.... tık sesi tüm tüplü arabalarda var sanırım  genede ehline sormak lazım tabi...
volkswagen essahtan başka bi olaymış ..bügün serviste baskı balatayı kontrol ettirdim bu sırada usta balatayı biraz zorladı hafif bi yanık kokusu oldu içim gitti diğer arabalarımı hiç böyle acımazdım enteresan..... :)
bide hararet göstergesine gözüm gitti bi ara 90 sabitleniyor üstüne çıkmıyor ama arada bakıyorum 40 -50 felan olmuş sonra gene 90 bu neden acaba....
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2010, 20:57:14 Gönderen: apsimati »

« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2010, 21:36:40 »
apsimati  aracın hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullan

aracının devir göstergesindeki dalgalanma hararet müşürünün motor kontrol ünitesine doğru bilgi vermemesinden kaynaklanıyor olabilir
hararet gösteergesinin düşmesi ama yükselmemesi termostatının açık kaldığının göstergesidir dikkat ettin mi bilmiyorum ama muhtemelen aracın soğukken ilk çalıştırmada motorun normal sıcaklık seviyesine 90 dereceye gelmesi normalden uzun zamanda oluyordur bu sebepten dolayı soğuk motorda araca çok yakıt yaktırır.

benimkiler aracı görmeden sadece senin yazdığın durumlara yönelik kontrol etmen gereken şeyler ama muhtemelen değiştirmen gerekecek termostat ve hararet müşürünü ve sana tavsiye değişirken contaları ile değiştir ve parçaları yetkili servisten orjinal al yan sanayi düzen tutmayabilir kolay gelsin
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2010, 23:58:33 »
Hayırlı olsun güle güle kullanın arabanızı.Eğer aracınız orjinal km de ise ve bu zamana kadar ağır bakımları yapılmadıysa şaşırtıcı
çünkü triger seti 90000 km veya 4 senede bir değişir km bakılmaksızın. Dikkatli olun yolunuz açık olsun...

« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2010, 00:12:22 »
hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız sürüşler...

Yeni aldım.  Bora 2001 Biraz Aydınlatırmısınız

« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2010, 19:40:28 »
teşekkür ederim ...MAVERİCK  önerini değerlendirdim servise danıştım aynı şeyi söylediler aracı bıraktım sanırım değiştirecekler olacağı bekleyip göreceğiz...
bi de özellikle 2, ve 3, viteslerde aracın gazıa basılınca ani hızlanıyor böle bi garip.... bakıyorum herkeste aynı şeyden şikayetçi (silkeleme diyo belirtiyor millet)ama baktırınca bi arıza yok diyorlar sanırım bu araçla ilgili bi durum ayağı alıştırmak lazım...
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2010, 19:41:35 Gönderen: apsimati »

« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2010, 20:25:33 »
Öncelikle aracınız hayırlı olsun... İyi günlerde kullanmanızı dilerim...
_Aracın salınımı konusunda tespitinize katılıyorum, virajlarda ve ani direksiyon hareketlerinde sağa sola salınımı sınıfındaki araçlara göre biraz fazla... Fakat yumuşak süspansiyon sistemi sayesinde oldukça konforlu...
_Altı yere yakın, kimi durumlarda biraz daha özen gerektiriyor...
_1.6 cc sınıfı bir araca göre yakıt sarfiyatı bir miktar daha fazla denilebilir.( Fakat aracınızın sarfiyatı ,30ykr/km, makul kanaatindeyim.)
_Aracınızda dijital klima sistemi bulunuyor olmalı, kışın aracınızın içini ısıtmak için klimanızı "ECON" modunda kullanmanızı öneririm... ECON modunda aracınızın motoruna klima yükü binmeyecek ve yakıt sarfiyatınız artmayacaktir...
_Vedat Bey'in triger seti konusunda yaptığı uyarıya önem vermenizi tavsiye ederim...
_İyi dilekleriniz için teşekkür eder, kazasız günler dilerim...

« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2010, 09:08:15 »
aynı şekilde triggerini de değiştirme kararı aldım hocam zira araca o kadar parayı verdikten sonra 200-300 liradan kaçıp daha sonra can sıkıntısı çekmektense tedbirli olmak en doğrusu ... hem şimdi yetkili servislerde %20(parça ve işçilikte) indirim var ..aracı tam bi bakıma soktum...en çok şu ışıklarda durunca rölantide ki dengesizlikten canım sıkılıyor herkes bi arıza yok diyor ama ...sanırım ben biraz fazla duyarlıyım ..bide evvelki aracım turbo dizel bi makina idi o yüzden farklı geliyor olabilir çalışması...neyse...inşallah  bi sıkıntıyla karşılaşılmaz.... iş bitince ne yapılmış ne kadara malomuş onlarıda paylaşacağım merak eden olabilir belki.....herkese teşekkür ederim.....

« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2010, 13:49:46 »
aracı lpg ile kullanıyorsanız rolantideki sallanmayı durdurmanız imkansız, eğer benzinde çalışırkende aynı sorun varsa aracın boğaz kelebeği diye tabir edilen kısmı kirlenmiş olabilir. pahalı ve hassas bir parça olduğu için ustalığına güvendiğiniz birine temizletmenizi öneririm.

« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2010, 13:55:28 »
 :tamamdir

« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2010, 14:21:24 »
teşekkür ederim ...MAVERİCK  önerini değerlendirdim servise danıştım aynı şeyi söylediler aracı bıraktım sanırım değiştirecekler olacağı bekleyip göreceğiz...
bi de özellikle 2, ve 3, viteslerde aracın gazıa basılınca ani hızlanıyor böle bi garip.... bakıyorum herkeste aynı şeyden şikayetçi (silkeleme diyo belirtiyor millet)ama baktırınca bi arıza yok diyorlar sanırım bu araçla ilgili bi durum ayağı alıştırmak lazım...

rica ederim
SÜRAT FELAKETTİR

« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2010, 16:22:27 »
MAVERİCK  üstad sen bu işi biliyon servisin söylediği termostat sağlam müşürden kaynaklı imiş termostatı değişmediler müşürü değiştiler ...bakalım devam edecekmi.... :saygılar

« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2010, 18:12:54 »
amaç yardımcı olmak benden çok daha fazla bilenler var
müşür değiştiyse devam etmez sorun çözülmüştür tahminimce

hayırlı olsun
SÜRAT FELAKETTİR