Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: egzoz sesi...???  (Okunma sayısı 5739 defa)

egzoz sesi...???
« : 28 Haziran 2010, 02:08:33 »
arkadaşlar geçenlerde 5 kişi ile hayli dik bi rampadan birinci vitesle çıkarken cam açıktı aracın şöför kapısının altında bi yerdeki egzoz bölümünden (baktım orda değişik bi parça var egzozun üstünde üzerinde delikler var ne işe yaradığını bilmiyorum...) araç 3000 deviri geçmeye doğru değişik güçlü bir ses gelmeye başladı daha sonra fark ettim o ses normalde yüksek devirlerde hep oluyor (metalik bi ıslık sesi )...sanki turbo sesi gibi ..şimdi merak ettiğim benim bu araçlar da bildiğim kadarı ile turbo yok  değil mi ???...bu sesin kaynağı nedir ..hiç dikkat ettiniz mi...???
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2010, 02:29:51 Gönderen: apsimati »

Ynt: egzoz sesi...???
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2010, 07:19:07 »
Duyduğunuz ses aracın vakum sesi. Devir arttıkça doğru orantılı olarak motora çekilen hava miktarıda artar ve bu sesi duyarsınız. Tel örgü ile gördünüz bölüm egzos manifoldunun sadece bir bölümü.

Çevrimdışı vicetuning

• Yavaş Yavaş Tam Gaz...!
Ynt: egzoz sesi...???
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2010, 09:59:44 »
arkadaşlar geçenlerde 5 kişi ile hayli dik bi rampadan birinci vitesle çıkarken cam açıktı aracın şöför kapısının altında bi yerdeki egzoz bölümünden (baktım orda değişik bi parça var egzozun üstünde üzerinde delikler var ne işe yaradığını bilmiyorum...) araç 3000 deviri geçmeye doğru değişik güçlü bir ses gelmeye başladı daha sonra fark ettim o ses normalde yüksek devirlerde hep oluyor (metalik bi ıslık sesi )...sanki turbo sesi gibi ..şimdi merak ettiğim benim bu araçlar da bildiğim kadarı ile turbo yok  değil mi ???...bu sesin kaynağı nedir ..hiç dikkat ettiniz mi...???
doktorum o katalizatör enjelisyonlu arabaların çoğunda var tam olarak sağ yolcu koltuğunun paspasının alt taraflarına denk gelir.. ama o sesi ben hiç farkedemedim.