Gönderen Konu: Bora otomatik Şanzuman Soğutucu sorunu...  (Okunma sayısı 34154 defa)

Çevrimdışı fatih_et

• Profili Görüntüle
Ynt: Bora otomatik Şanzuman Soğutucu sorunu...
« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2010, 21:23:28 »
2003 otm pacific var bende 80.000'de böyle sorunlar yaşamadım çok şükür,
şanzuman için periyodik bakım var mı yağ gibi?

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #15 : 28 Eylül 2010, 22:36:58 »
90 bin km de yağ ve filtresi değişir.Triger kayışıyla değişim periyodu olarak aynı diyebiliriz.Artı olarak uzun süreli beklemelerde n pozisyonuna alırsanız daha sağlıklı ve uzun ömürlü kullanırsınız.Soğutucu bence biraz hassas bir parça,dolayısıyla da bizim araçlara konulan özel kırmızı antifrizini mümkünse her yıl değiştirin.Asla yeşil antifriz koymayın.Ekleme gerekirse yine aynı şekilde kendi kırmızı antifrizinden ekleyin.Bu konuda ne kadar hassas ve titiz davranırsanız o kadar da sorun yaşama olasılığınız düşer.
03.06.2005

Çevrimdışı TEKELİM

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Temmuz 2011, 16:27:49 »
MERHABA ARKADAŞLAR. YALAŞIK BİR AY ÖNCE BENDE 2000 MODEL OTOMATİK BORA ALDIM. FAKAT ALDIĞIM GÜNDEN BERİDİR YÜZÜMÜ GÜLDÜRMEDİ NE YAZIKKİ. FAKAT NE VAR Kİ ARABAYI SEVMEYE ÇALIŞIYORUM. ŞU ANDA MARŞ PROBLEMİ VAR. ARABA 2. YADA 3. MARŞTA ÇALIŞIYO ANCAK. BENZİN MOTORU PROBLEMİMİ VAR ACABA BİLMİYORUM. SON İKİ GÜNDÜRDE ARTIK VİTES GEÇİRME YAPMIYOR. YANİ KALKIŞTA D DE 3 DE KALKIYOR VE NE DÖRDE ARITYOR NEDE AZALTMA. YANİ ELİMDE PATLADIĞI HİSSİ UYANMAYA BAŞLADI ARTIK BENDE. İLK BAŞTA VİTES GEÇİŞLERİ SORUNSUZDU. SORA SARSMAYA BAŞLADI. ŞU ANDA MORALİM OLDUKÇA BOZUK. YARDIMCI OLABİLECEK VARMI... :'(

Çevrimdışı TEKELİM

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Temmuz 2011, 16:41:42 »
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık bir ay önce 2000 model VW bora 1.6 otomatik confortline aldım. Fakat aldığımdan beri ney azıkki yüzümü güldürmedi. Ne var ki arabayı çok seviyorum ve herşeye rağmen sevmeye çalışıyorum. Şu anda 132000 km de. marş problemi var. 2. yada 3. marşta gaz takviyesiyle ancak çalışıyor. Benzin motorunun sesi geliyor. Bunun ardından vites P de iken aracın rolantisi 1 sn aralıklarla bir düşüp bir iniyor. (1500 1000 devir arası). Aynı sorunu D de ışıkta beklerken de yapmakta ayrıca. Bunlarla uğraşırken şimdi de araç D de vites değiştirmez hale geldi birde. 3 de kalkıyo ve ne artıyo nede azalıyo... Araç sanki yavaş yavaş balkabağına dönüşüyor. :-[ Yardımcı olacak yol görterecek olan varsa sevinirim. Çünki arabamı herşeye rağmen seviyorum..Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #18 : 11 Temmuz 2011, 21:36:46 »
bende otomatik Golf IV kullanıyorum 67 binde aracım bugüne kadar hiç sorunum olmadı ama şu radyatör suyuna atf şanzuman yağı karıştırma olayını daha öncede çok duydum dikkatli olmamız lazım.Mustafa kardeş geçmiş olsun sanada inşallah başka bi sıkıntı yaşatmaz bidaha.

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 24 Temmuz 2011, 01:08:56 »
otomatik şanzıman yağı ve filitresi 60.000 de değişir. bunu değiştirirken lütfen işten anlayan birine değiştitrin. çünkü şanzımanınıza göre yağ değişecektir. dextron 3 dextron 4 gibi. biri diğerinden iyi değildir sadece doğru olanı seçmeniz gerekir. yağ miktarı da önemlidir az veya çok yağda şanzımanda sorun yaratacaktır. son olarak araç dsg ise şanzıman yağ değişimi 40.000 km de birdir ve yine dsg yağ özeldir. suyu içinde yağı gördüğünüz anda yağ soğtucunuzu değiştitrin ve sistemi temizlettirin.

Çevrimdışı pyroleo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 19 Temmuz 2012, 13:18:38 »
slm,
jetta 2007 1.4tsi 140hp kullanıcısıyım,
aracı alalı 1,5 ay oldu 1 hafta kadar önce suyuna baktığımda tahin kıvamında ve renginde olduğunu gördüm ve hemen özel servise gittiğimde konu başlığıyla aynı sorun olduğunu maalesef öğrendim...
Usta ile konuştuğumda; genel olarak, antifiriz kullanılmaması yada ömrünü doldurmuş antifirizin değiştirilmeden sürekli su ilaveleri ile takviyelendiği ve bununda arızaya etmen olduğunu söyledi. Parçanın gelmesi, takılması, temizlik işlemleri vs vs toplamda 1 haftanın sonunda ve 1000tl. masraf sonunda şu an için sıkıntı çözümlendi.

600tl.parça
80tl. gömlek
40tl.boru ve ekipman
100tl.boruların temizlenmesi için kullanılan ilaç (3kere uygulandı)
50tl.antifiriz
30tl.su kabı(temizlenebilir bir parça ama değiştirmeyi tercih ettim)
100 tl. işçilik
Not: Bu değiştirme işlemlerinde dikkat edilecek en önemli husus; araç yukarıda belirttiğim ilaç kullanılırken kaloriferin çalıştırılmasıdır, çünkü kalorifer, suyu buradan kullandığı için borularda yağ ve pisliğin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem tekrar tekrar 1 gün aralıklarla araç kullanılarak yapılır, boru ve ekipmanlardaki yağ ve pislik temizlenir.

sorusu olan arkadaşlar pmde atabilirler.