Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: !!! korna sorunu !!!  (Okunma sayısı 6838 defa)

!!! korna sorunu !!!
« : 23 Ekim 2009, 12:22:06 »
Arkadaşlar arabamda kornaya basmak çok zor direksiyonun ortasına sert basmak gerekiyor hassas değil çok sert basmam gerekiyor buda canımı sıkıyor neden kaynaklandıgını bilmiyorum acaba bu modeller böylemi çalışıyor ;D kafama takıldı,,, birde aracım tüplü sabahları ilk çalıştırmada benzinde motor tır tır ediyor (rölantı sabit değil )  gaz verincede stop edecek gibi oluyor ama birdaha hiç yapmıyor akşama kadar o nedendir bilemedim.... cvplarınızı sabırsızlıkla bekliyorummmm
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2009, 12:23:27 Gönderen: sosyete06 »

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
Ynt: !!! korna sorunu !!!
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2009, 14:03:15 »
korna:

aracınızı bilmiyorum ancak direksiyonu ya da eğer sökülüyorsa orta kısmını söküp altındaki metalplakaları tornavida yardımıyla biraz kaldırırsanız sorun çözülür. O metal plakalar zamanla yumulduğu için temassızlık söz konusu olabiliyor.

sabah ilk çalıştırma:

İlk çalıştırmada benzinde çalışıyor ve tekleme yapıyorsa bunun iki işareti vardır. Eğer günün devamında da benzinde kullanıyorsanız ve sorun motor ısındığında kesiliyorsa bu normal sayılabilecek bir durumdur. Ancak benzinde çalıştığında tekleyip, gaza geçtiğinde kesiliyorsa o zaman aracın orijinal yakıt sisteminde de sorun olabilir. Bu genellikle gaz ile kullanılan araçlarda sıkça görülür, aracın asıl yakıt sistemi yeteri kadar çalışmadığından boğaz kelebeğinde, karbüratörde (ya da enjeksiyonda) kurum, oksitlenme vb durumlar oluşabilir. Tabi ilk söylediğim durum da olabilir yani motor soğukken aracınız tekleyebilir, ısınınca düzelir.

Sorunu anlayabilmek için bir kaç sorum olacak:

-Araç karbüratörlü mü? Enjeksiyonlu mu?

-Araç gün içinde benzinde çalışırken mi tekleme kesiliyor? yoksa gazda çalışırken mi?

« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2009, 19:35:22 »
 Boranın kornası ortadan değil kenarlardan ve en rahat alt çıtadan çalar. Direksiyona bakarsanız bu bölgelerde korna simgeleri vardır...

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2009, 01:30:41 »
ustam her köşesini denedim biraz bende korna hastalıgı varda denemedik yerini bırakmadım ama ablamada polo aldık aynısı ondada var standartı bu herhalde.....:(