Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Bora için en üst jant ve lastik seçimi nedir?  (Okunma sayısı 20274 defa)

Bora için en üst jant ve lastik seçimi nedir?
« : 05 Nisan 2008, 21:34:25 »
Merhaba arkadaşlar ben aracım için en üst jant ve lastik almayı düşünüyorum sizce nedir?
17" ve 18" için en üst jant ve lastik ne olabilir? performans üzerine olucak.
Benim aklımda olan 225/45/17 - 225/40/18
tavsiyelerinizi bekliyorum
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008, 17:58:11 Gönderen: serkanyeter »
Paylaşılmayan bilgi, azalır. Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır...

Ynt: Bora için en üst jant ve lastik seçimi nedir?
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2008, 01:30:20 »
Merhaba.Arkadasim bora aracinda su anda 225-45-17 ebatlarinda lastik kullaniyor.Krom jant takti.
Onceki lastik ve jantlarina gore performans biraz daha dustu.Fakat 0 dan hizlanma da pek birsey degismedi.Cunku artik jantlarin agirligindan dolayi arac nerdeyse patiye sarmiyor gibi birsey oldu.Zaman kaybi biraz onlendi.Fakat ara hizlanmalarda performans kaybi gozlenebiliyor.
Gelelim konfora.Aracin konforu dogal olarak biraz dustu.Malum Turkiye yol sartlari her taraf cukur dolu ve cukurlara artik daha dikkatli girmek zorunda bir de cukurlara girince vuruntu sesi yapiyor.Tabi cok siddtli bir ses degil ama orjinal halinden daha sesli diyebilirim.
Bence en onemli avantaji yol tutusta yasadi.Ben 2001 passatla arkadasimi arkadan izlerken virajda esp devreye giriyor ve onun girdigi suratte viraja giriyorum.Halbu ki onun araci bora da esp yok ve araci pek fazla esneme yapmadan gayet guvenli sekilde viraja girebiliyor.Bunda en onemli katki bendeki lastiklerin yanak payi 60mm onunki 45 mm olmasidir.Ayrica lastik tabani da daha kalin.
Tavsiyem 17" janti takman olacaktir.Bundan ilerisi biraz abarti olur.
18" takacaksan lastik yanak payi 5 mm daha azalacak ve 225-40-18 lastikleri takacaksin.Internette bir bora gormustum Turkiyeden idi ve 235-35-19 lastik-jantlara sahipti araci.Kendi soyledigine gore arac oldugu yerde direksiyon tam tur olarak donduruldugunde camurluklara surtme yapiyormus ve kullanim son derece keyifsizmis.Yani yaptirdigina pismandi.Zaten soyledigim gibi 17" den sonrasi bora icin bence abartili olur.Fakat isterseniz 20" takmaniz bile mumkun...
Buyrun arkadasimin taktigi jantin fotosunu yukleyeyim.Her ne kadar cogu kimse dokum kromdan olusmus bu janti begenmese bile bence cok guzel oldu.Yorumlar sizi bekliyor:

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2008, 11:04:33 »
Abi bence Jant olmamış.Ben geçen bi araştırma yaptım bence Bora için en uygun jantları buldum
Benim seçimim bunlar

Favorim bu

« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2008, 08:10:51 »
Bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2008, 22:21:53 »
Aracını ve şanzımanını yorma derim..Keyifle yıllar boyu binebilmen için 16" orjinal jantların yeter de artar bile ..Yıllar boyu yola evam edersin..Ya da 18" taktırıp 2 sene bin..Sonra orjinaline geri dön aracına aşık olacaksın azizim..:))
***********  FAAVE...HALK  ARABASI...***********

ALMANLAR BMW VE MERCEDESİ SATMAK İÇİN; VOLKSWAGENİ DE  BİNMEK İÇİN YAPARLAR..

« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2008, 15:37:46 »
Paylaşılan bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar. Aracıma 5x114'lük 17"  Momo Corse Ten-S ve Nexen 225x45 R17 jant ve lastik taktırdım. Gerçektende çok güzel bi görüntü sağladı. Herkese momo jantları tavsiyem olur. İşte momonun jantı:

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2008, 15:44:14 »
Paylaşılan bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar. Aracıma 5x114'lük 17"  Momo Corse Ten-S ve Nexen 225x45 R17 jant ve lastik taktırdım. Gerçektende çok güzel bi görüntü sağladı. Herkese momo jantları tavsiyem olur. İşte momonun jantı:

bu mu ? fiyatı ne kadara mal oldu peki ?
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2008, 17:13:11 »
Jantların tanesi 375ytl, lastiklerin tanesi 150ytl toplam 2100 ytl. Fakat boralar 5x100 bijon aralığına sahip olduğu için onun 5x114 e çevrilmesi gerekiyor ve onun içinde tornacıdan  4 adet yeni flanş(flange) yaptırıyorsunuz o da 300ytl toplam 2400 ytl ye maal oldu. Ama değdi... Arabamın motoru sağolsun...=)
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008, 17:55:54 Gönderen: serkanyeter »

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2008, 17:16:10 »
Jantların tanesi 375ytl, lastiklerin tanesi 150ytl toplam 2100 ytl. Fakat boralar 5x100 bijon aralığına sahip olduğu için onun 5x114 e çevrilmesi gerekiyor ve onun içinde tornacıdan  4 adet yeni bijon takımı yaptırıyorsunuz o da 300ytl toplam 2400 ytl ye maal oldu. Ama değdi... Arabamın motoru sağolsun...

çok para bence daha başka jantla değerlendirilebirdi resimleri bekleriz resimleri güle güle kullanın çiziksiz kullanmalar
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #9 : 26 Mayıs 2008, 17:57:25 »
En kısa süre içinde resimleri göndereceğim.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008, 18:01:58 Gönderen: serkanyeter »

« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2008, 11:32:32 »
keskin kta 5 ve mam 8 var gerçi mam 8 ler kızılay dagıtmıs gıbı herkezde var ama güzel duruyor fiyatlarda 1300 ytl 18 inç

Çevrimdışı AVUKAT BEKİR

• işte...
« Yanıtla #11 : 30 Nisan 2009, 16:23:19 »
bende pacifik var. orjinal jant güzel ama 15-195 tatmin edici değil. highline yada comfortline janları çok şık duruyor.bulsam alacağım...birde internette 4*4 V6 bora gördüm. onun janları daha şık. arac karda hiç zorlanmadan gidiyor. karlı yolda viraja adam 150 ile girdi girdiği gibi çıktı şaştım...

Çevrimdışı AVUKAT BEKİR

• işte...
« Yanıtla #12 : 30 Nisan 2009, 16:29:31 »
4*4 V6 modelindeki lastik 225 17 olduğunu öğrendim...en büyük ve enlik lastik bu sanırım....