Gönderen Konu: BORA -GOLF Hakkında sormak istediğiniz her konuda yardım için beklerim...  (Okunma sayısı 234582 defa)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
yok abi fren hidroliğinden bahsetmiştim, ama direksiyon dedin onuda değiştirelim mi?
benim aracım manuel vites, manuel vitesin şanzıman yağının değişmesine gerek var mı?
evet motor yağı hakkındaki hurafeler kafamı karıştırmıştı, bende hep magnatec kullanıyordum bugün motor ustamda bişey olmaz magnatec e devam et dedi şimdi sende onaylayınca son noktayı koydum.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2008, 13:06:05 Gönderen: MK-IV 35 »

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Manuel şanzımanda yağ değişimi 100 km yi aşan araçlarda gerekli birşey ama yetkili servislerde periyodik olarak 90 km bakımlarında yapılmakta.
Fren hidroliğide 60 bin km de bir yenilenmesi gerekiyor senin aracındada dot 4  fren hidroliği kullanılıyor eğer değişmediyse onu değitir ama diroksiyon hidroliği için seçim senin gerekli birşey değil ben şimdiye kadar hiç bir bakım periyodunda direksiyon hidrolik değişimi görmedim ama bazı müşterilerimizin isteği üzerine değiştiriyorduk.direksiyon hidroliğinde seçimin orjinal yağ olsun bazı tamirciler atf yani şanzıman yağı kullanabiliyor bu yag ilerde kutunun keçelerinin patlamasına neden olabiliyor orjinal yağı yeşil renkt olur dikkat et. atf ise kırmızı ve sarı renk olur atf koydurma derim.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
mekatronik34 bey ben motor ustası değilim ama bu 10*40 magnetec yağ yarı sentetik yağ olarak biliyorum ve değişimi her 10000 km değilmi?yani 15 bin km çok fazla sanırım yağ özelliğini kaybeder..yanlış anlamayın ben sadece 15 bin rakamını görünce yazmak istedim.

Çevrimdışı sweety86

• Profili Görüntüle
mekatronik34  99 boram var. Çukurlardan, kasislerden geçerken küüt diye arka süspansiyondan (tekerlerden) ses geliyor ve çok rahatsız edici. Bunun nedeni ne olabilir. Sanki arkada amortisör yokmuş gibi sert ses geliyo. Bir arızamı var acaba???

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
alper bey castrol magnetec vw fabrikasının tavsiyesidir ve yetkili servis bakım periyoduna göre benzinli araçlarda 15 bin km de değişmesi gerektiği uygun görülmüştür.isterseniz siz 10 bin kmde bir değiştirin ama aracınızın motor  ömrünü ne uzatır ne kısaltır.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Sweety86 Bora da kolay kolay arka amortisör bozmaz ama amortisör takozları biraz problem yaratabiliyor eger amortisorlerin toz körükleri yerinden çıkmamışsa ve aşınıp kopmamışsa amortisör takozlarını kontrol etmek gerekir.
Birde arka dingilin burçları aşınmış olabilir kontrol etmeden kesin bir şey sölemek yanlış olur.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı mhmtcnl

• Profili Görüntüle
İyi günler.
Ben yeni bora kullanıcısıyım. Arabamın direksiyonu diğer boralara göre daha sert. Direksiyon hidrolik yağına baktım, biraz eksikmiş. Tamamladım ama değişen birşey olmadı. 2005 pacific 1,6 16v. ne önerirsiniz.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
merhaba mhmtcnl .
Aracınızın hidroliği durup dururken eksilmez muhtemelen bir kaçak vardır eğer siz hidrolik seviyesi eksik bir şekilde kullanırsanız hidrolik kabının içinde köpürme meydana gelir ve sistemde köpüklü olan hidrolik direksiyon pompasının kanatçıklarının aşınmasına ve basıncın düşmesine neden olabilir.
İlk olarak yapmanız gereken aracınızda herhangi bir hidrolik kaçağının olup olmadığı eğer kaçak varsa giderin imkanınız varsa direksiyon pompasını değiştirin derim yanlış hatırlamıyorsam 650 ytl civarı yetkili servisteki fiyatı.
Kontrol etmeniz gereken bir başka yer de lastik havalarınız aracınızın yakıt deposu kapagında boş ve yüklü şeklinde lastik basınçlarının kaç bar olması gerektiği yazmaktadır oraya bakarak lastik havalarınızı ayarlabilirsiniz.Fakat oradaki değerler 195/65/15 lastiğe göre verilen değerdir aracınıza orjinali dışında bir lastik takıldıysa değerler de değişir.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
mekatronik34 bey bugün sabah okula gelirken öğrencilerden biri aniden yola çıktı ve bende ani frene basmak zorunda kaldım.Allahtan çocuğa çarpmadık ama ben yola devam edince araç uyarı verdi ENGİNE WORKSHOP ve devir saati bölümündeki EPC (ECP de  olabilir) ışığı yanmaya başladı.Bulunduğum ilçede sanayi yok ve okuldan sonrada başka ilçeye gitme durumum yok.Sizce bu arıza neden olmuştur?kitapçığa baktım bulamadım.Baktığım kitapçıkta GOLF IV ün kitapçığı.

Çevrimdışı Mekatronik34

• Profili Görüntüle
Merhaba alper bey öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı çok geçmiş olsun allah kaza bela vermesin hiç bir zaman.
Aracınızın fren müşirini değiştirmişmiydiniz ? çünki o parçayı değişrtirmeden sizin sorununuz çözülemiyecek gibi görünüyor.EPC (ELECTRONİC POWER CONTROL ) motor çalışma şartlarında bir değişiklik  güç düşmesi gibi durumlarda yanar size daha öncede bahsetmiştim frene bastıgınızı fren pedal müşiri sinyali gerektiği gibi vremezse motor gücünde düşme meydana gelebilir diye.
Fren müşirini değiştirin bu problemlerden kurtulun iyi günler dilerim.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
kesinlikle artık bende bıktım bu müşürden.haftasonu nasip olursa yozgata gideceğim ve bu parçayı değiştirteyim.sizin yazdıklarınızında çıktısını aldım müşürün takılma prosedürünü.

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
mekatronik34 bey; 2004 model Bora Pasific 1,6 16v kullanıcısıyım.Ben arabamdaki bir düğme ile ilgili bilgi almak istiyorum.Şöför koltuğunun sol tarafındaki direğin altında bulunan ve üzerinde araba resmi ve arabanın içinde de alarm işareti olan düğme nedir ve ne işe yarar,nasıl kullanılır bana kısaca anlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...
Sayfa düzenini bozan büyüklükte imza!

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
o düğmeden benim araçtada var ama düğmesi yok.sanırım alarm ile ilgili bir düğme ama bende tam olarak bilmiyorum.Ayrıca o düğmeyi nereden bulacağım acaba?

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
1-http://www.otoreyon.com/?main=urun_detay&urun_id=357&kid=102&pagetitle=FREN%20MÜŞİRİ%20-%20VOLKSWAGEN%20BORA

2-http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=arac&aracid=527&filtre=12.06

3-http://www.otomaparca.com/index.php?p=show&k_id=1140&kn=Fren+Aksam%FD&pid=4510

fren müşürlerinde fiyat farklılıkları var.Acaba ben hangisini alacam?Daha önce memlekette elektrikçi değiştirmişşti o zaman 40 ytl ye almıştım ama ya usta takamadı yada parçada sorun vardı
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2008, 20:57:54 Gönderen: alpergndz »