Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Araç Alçaklı & Muafaze ve Araç yükseltme  (Okunma sayısı 7105 defa)

Araç Alçaklı & Muafaze ve Araç yükseltme
« : 02 Kasım 2010, 17:34:19 »
Merhaba.
99 Model Bora kullanıcısıyım.
Aracımın muafazası yere ortalama 5 parmak.
4 kişi bindiğimizde bu 3-4 parmağa kadar düşüyor.
Helezonlarımın kesik olduğundan şüphelendim ancak bir sorun olmadığını söylediler.
Amartisörlerim sağlam gözüküyor ve araçta saç muafaza var.

Aracı yaklaşık 1 sene önce aldım, ve ilk aldığımda bu tip sorunum yoktu.
Birgün Büyük bir çukura sertçe girmem sonucu 1 ve 2. vitiste motordan takırtı gelmeye başladı.
Ve ustaya götürererk ayar yaptırdım.
O da muafazının vidalarının başına somun koyarak biraz aşağı indirmiş.
Ancak eski haline göre çok fark var.

Bir çok usta " bu araçlar bu şekilde" şeklinde cevap veriyor ve yapacak birşey yok diyorlar.
Tekirdağ / Çorluda Özel bi vw servisinle görüştüm, ön helezonları değiştirerek gazlı bir çift amartisör almamın faydalı olacağını söylediler.

ne kadar faydası olup, ne derece çözüm olacağı hakkında pek fikirleri yok, denemekte fayda var gibisinden bahsetti.
Bende gereksiz masraftan kaçınmak istiyorum.
Bu tip bi sorunu / çözümü olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler.

Ynt: Araç Alçaklı & Muafaze ve Araç yükseltme
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2010, 20:18:23 »
Merhabalar...
Bir çok Bora ve Golf mk4 kullanıcısı siznle aynı sorunu yaşıyor...
_Süspansiyon sisteminizin tümünü gözden geçirmelisiniz... Gerekiyorsa "orjinal" kriterlerde yenileme yapmalısınız...
_Lastik ve jant ölçüleriniz orjinal boyutlarda mı gözden geçirmelisiniz... Orjinal ölçüleriniz; 195 65 15 ya da 205 55 16 olmalıdır...
İlk etapta akla gelenler bunlar...
Ayrıca aracınızın orjinalinde plastik (kırılabilen) muhafaza kullanılmıştır, bu bir güvenlik önlemidir, kaza anında motorun aşağı düşmesine izin vererek kabin içine baskı yapmamasını sağlar... Saç muhafaza buna izin vermeyeceği için pek önerilmez...
Başkaca dikkat etmeniz gereken noktaları diğer forum kullanıcısı arkadaşlar belirtecektir...
Kolaylıklar dilerim...

Çevrimdışı OffLineR

• Otomobil
    2001 Range Rover & 2016 C180
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2010, 20:43:12 »
Güzel cevap  :tamamdir
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2010, 10:34:39 »
bende bir ekleme yapayım.
orjinalinde plastik karter muhafaza yok,
yani muhafaza var ama karter için değil, alttan bakıldığında karterin açıkta olduğu görürsünüz.
plastik koruma daha çok motoru su çamur gibi etkenlerden korumak için konulmuştur.

karter koruma aracın yer ile arasındaki mesafeyi yakınlaştırıyor
önceden yoktu diyorsunuz
usta niye somun koymuş acaba muhafaza yamuldu da düzeltmekle uğraşmayıp somun mu koydu araya.
bence ilk muhafazaya baktırın

son olarak araçların yay, amortisör takoz vb parçaları artık yorgun düşmeye başladı
ister istemez araç yere yakınlaşıyor.

« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2010, 17:47:28 »
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Aracın muhafazasını söktüğünde iç tarafından balyoz ile biraz döverek düzeltmeye çalıştı sanırım.
O sahneyi gördüm ancak sanırım pek verimli olmadığı için somun koyduğunu düşünüyorum.
Aracın yay, amortisör takoz v.s. değiştirmek dediğiniz gibi mantıklı ancak benim hangisine ihtiyacım olduğunu bilmiyorum.