Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Aracım su eksiltiyor  (Okunma sayısı 23138 defa)

Aracım su eksiltiyor
« : 05 Mayıs 2010, 21:55:51 »
Arkadaşlar 2001 bora comfort aracım su eksiltiyon ama be-ir kaçak bulamadım radyatörden akıtsa oda değil acaba neden su eksiltir bir fikri olan varmı...

Ynt: Aracım su eksiltiyor
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2010, 21:58:27 »
Motoru en son ne zaman temizlettin ?

« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2010, 00:12:58 »
Arabayı alalı yaklaşık olarak 3 ay oldu tekizletmekten kastın yıktamaksa hiç motoru yıkatmadım...

« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2010, 00:47:27 »
kullandıkları temızlık maddelerı asıt ıcerıo ondan kaynaklana bılıo dıcektım arkadasımın basına gelmıstı

« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2010, 09:21:14 »
minimal bi buharlaşma olur normalde ama sizin dediğiniz ciddi bi eksilme ise o zaman...
kaçak ihtimalini tamamen safdışı etmek için soğutma sisteminin tamamını  radyatör ,genleşme kabı ,bağlantıları ve hortumları iyice bi gözden geçirin en başta....(kaçak tesbitini daha kolay yapabilmek için renkli antifiriz kullanamak öneriliyor.işte kırmızı yeşil gibi)
aşırı antifiriz koyarsanız  genleşme kabının arkasındaki tahliyeden atıyor olabilir bu seyir esnasında olursa fark edemezsin... kapağı gevşektir ısınan antifiriz genleşince basınçla ordan kaçırıyor olabilir ...yani basit bi sebepten kaynaklı olabilir...
devirdaimden kaynaklanabilir orda bi arıza varsa..
ve son olarakta motor bloğundan veyahut kapak contasından  kaynaklı bi sorun olabilirki bu ciddi olan durum ...
o zaman egsozdan gidiyor demektir ....
aşırı bi beyaz duman atar egsozdan ...gaz yemez vede hararet kararsızlaşır arıza ciddi ise artabilir ...
bu durumda da aracın arıza lambasının yanması lazım ....???
baktırmak gerek...
ama ehli olan güvenilir birine....
bu konuda ahkam kesmekte ustaların üstüne yoktur ...
genelde insanlar bu konuda az bilgi sahibi oldukları ve arabalarını da sevdikleri için...meseleyi abartarak  adamın moralini bozarak cebindeki parayı almak isteyen tipler çoktur ..hiç gerek yokken  böyle bir arıza durumunda bloğu  açan conta değişen adamlar var piyasada ..önce bi serviste kontrol ettirin arıza tesbitini yaptırın ..bi arıza bulunursa..servisten bi fiyat alın uygun gelmez ise başka yerde yaptırırsınız ...benim tavsiyem...
selamlar...
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2010, 09:54:27 Gönderen: apsimati »

« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2010, 09:30:19 »
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Aracım kapalı otoparkta duruyor kaçak olsa altına akıtır diye düşünüyorum her sabah bakıyorum ıslak bir zemin göremiyorum dediğiniz gibi buharlaşma olsa bu kadar olmaz peki bu su nereye gidiyor yada nerden tahliye oluyor bilmiyorum en kısa zamanda servise gitmek gerekiyor herhalde...

« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2010, 09:40:17 »
 :tamamdir...
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2010, 09:43:47 Gönderen: apsimati »

Çevrimdışı 0M42

• Çoksa torkun,olmasın korkun..
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2010, 10:07:11 »
Tahliye bidonu kapağını kontrol edin aracınız zaten durduk yerde su eksiltmiyordur motor suyu ısınınca gevşeyen hortumlardan yada bozulan tahliye bidonu kapağından buhar olup uçuyordur.
Kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça,her birimiz birer simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda,tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız ..

« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2010, 10:25:07 »
Sayın ranger55 arkadaşım aracınızda renkli antifiriz kullanmış olsanız kaçağı bulmanız çocuk uyuncağı olacaktı. Ben kendi aracımda olan durumu anlatayım belki aynısı sizde de olmuştur. Benim araçımda renkli antifiriz var araçım azar azar antifiriz eksiltmesi yapıyordu bir türlü bilemedim nerden olduğunu ustanın bir tanesi contadan kaçırıyor conta değiştirilecek dedi hatta, fakat ustalığına çok güvendiğim başka bir ustaya gösterince hocam bu arabalarda sık rastlanan sorunlardan birisi contadan değildir sorun motorun giren aküden tarafında 3 kollu bir devir daim ile ilgili plastik bir parca var o parçadan kaçırır dedi gerçekten motor kaputunu açıp oraya bakınca parçanın etrafı antifiriz renginde tortular oluşmuş bu parça 35 tl idi orjinali aldım değiştirdik parçayı 2 yerinden küçük çatlak oluşmuş artık eksilme sorunum yok.
Ayrıca bu parçaya bağlı bir de küçük sensör vardır adını bilemiyorum geçtiğimiz haftalarda bu parçam da arızalanmış. Arıza sonucunda aracım motor soğuk iken çalıştırılıp gaza basınca stop ediyordu bir süre rolantide çalıştırmazsam araçı hareket ettiremiyordum. bu parçada 35 tl parçayı değiştirdik düzeldi
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2010, 10:26:14 Gönderen: serci2001 »

« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2010, 22:22:51 »
Geçen gün ustaya gösterdim arabayığ life kaldırdık üst kapak contasından kaçırıyor nasıl anladınız derseniz su ordan sızdıkça sıcak motorda iz yapmış beyaz bir leke gibi....

« Yanıtla #10 : 10 Mayıs 2010, 18:32:52 »
temkinli yaklaşın derim bu yoruma.....
Geçen gün ustaya gösterdim arabayığ life kaldırdık üst kapak contasından kaçırıyor nasıl anladınız derseniz su ordan sızdıkça sıcak motorda iz yapmış beyaz bir leke gibi....

« Yanıtla #11 : 16 Mayıs 2010, 12:48:06 »
temkinli yaklaşın derim bu yoruma.....
:tamamdir

başka bir ustaya da göstermenizi tavsiye ederim üst kapaktaki izi temizleyebilirseniz temizleyin bir daha deneyin su eksiltme olunca yine iz yapacak mı?

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2010, 08:19:36 Gönderen: maverick »
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2010, 00:46:05 »
egsozdan atıyor ola bilir

« Yanıtla #13 : 02 Haziran 2010, 16:08:04 »
hocam bu araçların contaları sağlamdır.kolay kolay ne yanar ne de su kaçırır.su kanallarında kaçak testi yaptırın derim.kçak testinde bir problem çıkmazsa eğer birde su demişsin.saf su mu yoksa antifiriz mi onuda belirtirsen sevinirim.ayrıca aracla belli bir müddet gittikten sonra su kabına bakın su kaynaması fokurdama şeklinde mi.umarım değildir tabi.eğer fokurdama şeklinde ise bloklada alakalı olabilir.bu dediklerimi izlemeye alın derim.sonra buraya yazarsın sonuçlar nasıl olacak bakalım.