Gönderen Konu: amörtisörlerin patlak olduğunu nasıl anlarız?  (Okunma sayısı 44088 defa)

Çevrimdışı BOYABAT06

•  
    • Profili Görüntüle
amörtisörlerin patlak olduğunu nasıl anlarız?
« : 04 Temmuz 2010, 20:27:39 »
arkadaslar amörtisörlerin patlak olduğunu nasıl anlarız?benim arac cukurlara girdiğinde cok sert...tekerler tak tak vuruyor, boraların genel özelliği diyorlar ama........

Çevrimdışı baris59

• Profili Görüntüle
Ynt: amörtisörlerin patlak olduğunu nasıl anlarız?
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2010, 01:38:48 »
patlak olduğundan şüphelendiğin tarafı kaportadan yukarıdan aşağı iyice bastır  sonra bırak hemen kendini yukarı atıyorsa patlak değildir ama yavas yavas atıyorsa patlaktır zaten ses yapar patlaksa sesin hangi taraftan geldiği anlaşılır eğer bu şekilde anlamazsan patlak amortisörden yağ kaçağı meydana gelir 

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2010, 17:15:32 »
dediğiniz doğru çukurda diğer araçlara göre daha sert sanki teker vuruyormuş gibi bi his veriyor araç.. ama normal ...
muhtemelen amartisörünüz patlak değildir zira zor yani bunu becebilmeniz... :)

Çevrimdışı BOYABAT06

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2010, 17:31:16 »
dediğiniz doğru çukurda diğer araçlara göre daha sert sanki teker vuruyormuş gibi bi his veriyor araç.. ama normal ...
muhtemelen amartisörünüz patlak değildir zira zor yani bunu becebilmeniz... :)

valla tam emin olamadımmmm...kimisi boralar için süspansiyonu sert normal diyo, kimiside patlakdır diyo anlamadım,,,

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2010, 17:38:51 »
o arabanın altında var taş gibi yay.... bide amortisör dediğin öle sıradan bişey değil ki vw bu yani patlatabilmen için bayağı bi uğraşmış olman lazım ...bence sür git kardeş sağlıkla ...

Çevrimdışı BOYABAT06

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2010, 17:41:57 »
o arabanın altında var taş gibi yay.... bide amortisör dediğin öle sıradan bişey değil ki vw bu yani patlatabilmen için bayağı bi uğraşmış olman lazım ...bence sür git kardeş sağlıkla ...

arka sağ amörtisör yağ sızdırıyo birazcık muayenede hafif kusur yazmıslar bi alakası var mıdır ?

Çevrimdışı baris59

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2010, 19:20:57 »
yağ sızdırıosa patlaktır

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2010, 19:52:28 »
evet sanırım başarmışın..... :)
tebrikler

Çevrimdışı BOYABAT06

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2010, 20:21:13 »
evet sanırım başarmışın..... :)
tebrikler

??????????????????

Çevrimdışı FarCry

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Temmuz 2010, 18:38:14 »
Benim aracımda da böyle bir sorun var. Çukura düştüğüm zaman veya bir tümseğe süratli girdiğim zaman sanki araç jantın üzerinde gidiyormuşum gibi vuruyor. Alt takımlarda sorun olmadığını söylediler. Sorunlu görünenleri ise değiştirdim. Değişmeyen sadece amortisörler kaldı. Arabayı esnettiğim zaman o patlak amortisör hırıltısı da gelmiyor. Aksine sağlıklı bir amortisör esnekliği sağlıyor. 

Bence arkadaşında sorunu bence benimki gibi amortisör. Değiştirdikten sonra sorunun çözümüne dair neticeyi buraya yazarım. Bu arada tavsiye edeceğiniz bir amortisör varmı?

Çevrimdışı BOYABAT06

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz 2010, 18:46:56 »
Benim aracımda da böyle bir sorun var. Çukura düştüğüm zaman veya bir tümseğe süratli girdiğim zaman sanki araç jantın üzerinde gidiyormuşum gibi vuruyor. Alt takımlarda sorun olmadığını söylediler. Sorunlu görünenleri ise değiştirdim. Değişmeyen sadece amortisörler kaldı. Arabayı esnettiğim zaman o patlak amortisör hırıltısı da gelmiyor. Aksine sağlıklı bir amortisör esnekliği sağlıyor. 

Bence arkadaşında sorunu bence benimki gibi amortisör. Değiştirdikten sonra sorunun çözümüne dair neticeyi buraya yazarım. Bu arada tavsiye edeceğiniz bir amortisör varmı?

değiştirdin mi kardes?

Çevrimdışı freedom1981

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2010, 19:59:53 »
bora nın amortisörü gazlı deil mide yağ kaçagı oluyo gazlıda da mı yağ kaçagı oluyo anlamadım

Çevrimdışı mmcakmak

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ağustos 2010, 17:42:57 »
Bende de 2008 Polomda sağ arka amörtisorde aynı problem vardı ve hafif sarsıntılı bir yolda bile gitsem (biraz mıcırlı asfaltta bile) arka taraftan sanki kaportanın bir yerinde bir vida düşmüşte tıkrı tıkır oynuyormuş gibi ses geliyordu. 30 bin bakımında söyledim, patlak deyip garantisinden değiştirdiler.
İranlı bir şair der ki;  aşka uçma kanatların yanar;

Mevlana der ki; aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar!..

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #13 : 24 Ağustos 2010, 18:48:42 »
Arkadaşlar golf ve bora araçları genellikle amortisörden önce amortisör takoz ve bilyalarını bozar,bizim ustalarda bu parçaları değiştirirler.Tabiki amortisör yağ kaçırmışsa arızalandığı anlamına gelir.Fakat bazı amortisörler yağ kaçırmaz ve sağlam olduğu düşünülür.Amortisörlerin patlak olduğunu biz nasıl anlarız?Aracınız yan rüzgarlardan çok etkileniyorsa veya ani fren yaptığınızda öne doğru her zamankinden daha fazla yatıyorsa muhtemelen arızalıdır.Birde zaten şu anki yol şartlarından ötürü amortisörler çok fazla çalıştıklarından olması gerektiğinden daha çabuk bozulurlar.Bence ilk etapta takoz ve bilyaları değiştirdiğinizde sesler devam ediyorsa veya yoldan gelen vuruntu fazlaysa değiştirmenizi öneririm.
03.06.2005