Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 8 valf mi 16 valf mi?  (Okunma sayısı 37197 defa)

Çevrimdışı alper2626

8 valf mi 16 valf mi?
« : 20 Ocak 2017, 06:17:51 »
arkadaşlar merhaba, 10 gün önce sözüne güvendiğim bir arkadaştan  2004 bora aldım arabadan da pek anlamam aldığım kişi bana 1,6 16 valf bora demişti comfortlaıne sonra merak edip şase nosu ile vw müşteri hizmetlerini aradım bana araba  trendlaıne 1,6 8 valf dediler işin içinden çıkamıyorum hangisi daha iyi dolandırıldım mı yoksa arasında pek far yok mu hangisi daha iyi değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler (ne olursa olsun sürüş zevki çok iyi ;D )

Çevrimdışı t.alp

• Otomobil
    Golf mk4 TDI- Golf mk5 TDI
Ynt: 8 valf mi 16 valf mi?
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2017, 11:57:03 »
Merhaba foruma hoşgeldiniz  :) Aracınızın motor numarasının ilk üç hanesinde motor kodu yer alır AKL, BFQ, AEH gibi.. Motor kodunuzu söylerseniz kaç valf olduğunu anlayabiliriz. En basitinden 2004 model trendlineda analog klima, comfortlineda dijital klima vardır burdan aracınızın donanım seviyesini anlayabilirsiniz.

Çevrimdışı alper2626

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2017, 07:14:12 »
h.bulduk teşekkür ederim motor kodu bcb ile başlıyor 8 valf mi yoksa 16 valf mi oluyor

Çevrimdışı alper2626

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2017, 07:15:38 »
ayrıca klima analog klima bilgi verirseniz sevinirim  :)birde boralarda 2002 den sonra 16 valf diye söyleniyor açıkcası müşteri hizmetlerindeki kızında pek birşey anlamadığını söyleyebilirim ama aklımda kaldı işte :)
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2017, 07:23:49 Gönderen: alper2626 »

Çevrimdışı t.alp

• Otomobil
    Golf mk4 TDI- Golf mk5 TDI
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2017, 12:30:02 »
BCB 16 valf 105 beygirlik motor  :) aracın içinden ve dışından birkaç fotoğraf paylaşırsanız donanım seviyesini tam olarak anlayabiliriz.

Çevrimdışı alper2626

« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2017, 15:32:26 »
Bugün sanayiye götürdüm 16 valf dediler verdiğin bilgiler için teşekkürler :)

« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2017, 09:54:09 »
Motor kodu merakınızı gidermiştir. Ayrıca hiçbirşey bilinmese bile motor kapağının üstünde de yazar 16v diye, eğer ki sr yazıyorsa 8 valfdir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Aşıksan vur saza,şoförsen baz gaza...

Çevrimdışı alper2626

« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2017, 18:51:35 »
İşin garip tarafı bu hava filtresi üzerinde hiç birşey yazmıyor şimdide devamlı arıza lambası yanıyor kafasına göre sönüyor usta egsoz oksijen musuru dedi pahalı bir şeymiş zarar etmez dedi ama orda ışığı görünce ister istemez kafa oraya takılı kalıyor

« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2017, 14:03:09 »
İşin garip tarafı bu hava filtresi üzerinde hiç birşey yazmıyor şimdide devamlı arıza lambası yanıyor kafasına göre sönüyor usta egsoz oksijen musuru dedi pahalı bir şeymiş zarar etmez dedi ama orda ışığı görünce ister istemez kafa oraya takılı kalıyor
Lambda sensörü, pek gerekli bi parça değil, zaten yenisini taksanız bile araç tüplü ise tekrar bozulacak. Yakıtın zengin-fakir karışım durumunu atık gaza göre motor beynine bildiriyor o sensör, bende 1.8 99 model golf vardı iptal ettirmiştim

Aşıksan vur saza,şoförsen baz gaza...

Çevrimdışı dargsgolf3gti

• Otomobil
    bora 1.6 comfortline 2001 otomatik
  • Volkswagen Türkiye bora
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2017, 23:11:25 »
hayırlı olsun aracın ama keşke 8v olsaymış keşke dersin ilerde kardeş lpg  sorunların cok sık  olacak bu gün lambda yarın hareret müşür  vsv sv gibi bu  devam edecek keşke sr yazan 8 v motor olsaymış lpg ye en uyumlu   motorudur bilginize olsun  şimdi bazı arkadaşlar 8v  işde böyle yakar şöyle    yavaş kalır   vsv derler ama işin en can skıcı tarafaı bana göre sanayide ustalarla boguşmakdansa  varsın cok yaksın varsın  yavaş kalsın ama stalaraın eline hızlı  düşürmesin  inş  bu srun senin az olur  ama 16 v in bu sorunları 8v e göre bayya ahtrı sayılır  vardır   bunu bilin yolunuz acık olsun

Çevrimdışı dargsgolf3gti

• Otomobil
    bora 1.6 comfortline 2001 otomatik
  • Volkswagen Türkiye bora
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2017, 23:14:16 »
bunlda önce 97  golf ün 16 v idi sonası  seat cordoba 99  16 v idi  1 yıldır  şimdki boramı  kullnıyorum lpg ye bu kadar uyumlu motoru  vw nin olacagını ben beklemiyorusum  ama gercekden lpg sorunları nerdeyse sıfır

« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2017, 02:03:14 »
Lambda sensörü, pek gerekli bi parça değil, zaten yenisini taksanız bile araç tüplü ise tekrar bozulacak. Yakıtın zengin-fakir karışım durumunu atık gaza göre motor beynine bildiriyor o sensör, bende 1.8 99 model golf vardı iptal ettirmiştim

lambda sensörü, diğer adıyla oksijen sensörü aracın en önemli parçasıdır.  Aracın performansını yakıtını herşeyini bu parça belirler.  Bu parça doğru çalışırsa, araç en ideal hava-yakıt karışımını yapar, en iyi şekilde yanma olur, aracınız güzel kaçar, az yakar. 
bu parça bozuksa aşırı fakir karışımla  performans'tan düşeceği gibi aşırı zengin karışım yapıp  size performanslı da hissettirebilir. Lakin bu cebinizi aşırı yakar.  motor ömrünü çabuk doldurur, katalizör çabuk dağılır vs.

Kısaca lambda sensörü deyip geçmeyin.
bu parçanın ömrü 150-160 bin km'dir.  yenilerinin 250bin km civarında ömrü vardır.   
tekrar bozulur inancı yanlıştır, Eğer lpg ayarının düzgün olursa, tekrar hata falan almazsınız.   eğer lpg ayarınız sorunlu olursa, motorda aşırı ısınma olur, ve bu ısınmadan kaynaklı oksijen sensörü ömrünü daha kısa sürede doldurur.

Sensörün ne hata verdiğine bakın, donanım hatası mı, karışım hatası mı vermiş. Karışım hatası ise, lpg ayarınız bozuktur, lpg ayarı yaptırın.  donanım hatası ise sensörü değiştirin. 

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2017, 22:05:40 »

lambda sensörü, diğer adıyla oksijen sensörü aracın en önemli parçasıdır.  Aracın performansını yakıtını herşeyini bu parça belirler.  Bu parça doğru çalışırsa, araç en ideal hava-yakıt karışımını yapar, en iyi şekilde yanma olur, aracınız güzel kaçar, az yakar. 
bu parça bozuksa aşırı fakir karışımla  performans'tan düşeceği gibi aşırı zengin karışım yapıp  size performanslı da hissettirebilir. Lakin bu cebinizi aşırı yakar.  motor ömrünü çabuk doldurur, katalizör çabuk dağılır vs.

Fakir karışım daha yüksek performans verir. Yanma sıcaklığı çok yüksek olduğu için zararlı oluyor bu durum tabi.  :)
Konuyla alakasız, ters bilgiyi düzeltmek istedim.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

« Yanıtla #13 : 13 Nisan 2017, 15:42:42 »
bcb motorlar 16 v dir. 2001 den sonra golf 2002 den sonra boralar 16 v geçmiştir. lpg ye de hepsi uygundur yanlış bilgilendirilmesin.ben her 2 sinide kullandım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. gaz pedalı telli değil sensörlüdür. hız sabitleyici takılabilir. büyük ihtimal aracınız trendline modeli. lambda sensörüne gelince konuştuğumuz araçlar en az 15-20 yıllık sonuçta elbetteki arıza yapacak. lakin bizden önceki sahibi nasıl kullandı bunu bilemiyoruz. arızanın sebebi 8 yada 16 v olmasından dolayı değildir.bakımsız araba sıfıra yakında olsa arıza yapar bunu unutma.